----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

22 maja 2018

Udostępnij znajomym:

"Proszę, abyście byli razem, żebyście tworzyli siłę wspierającą Polskę i polskość tutaj w Stanach Zjednoczonych, proszę was o to także po to, żeby wszyscy amerykańscy politycy czuli, że Polacy w Ameryce, że Polonia, jest wielką siłą także polityczną" - zaapelował prezydent Andrzej Duda w sobotę w Millennium Park w Chicago.

Impreza z udziałem chicagowskiej Polonii była głównym punktem wizyty polskiej pary prezydenckiej w Wietrznym Mieście. Prezydent Andrzej Duda podziękował Polonii za "dumę i postawę".

"Proszę was, żebyście nadal byli zawsze z nami, wspierali Ojczyznę swoich dziadków, swoich rodziców, żebyście byli z Polską" - mówił. Podziękował także m.in. nauczycielom pracującym w polskich szkołach w Chicago i na przedmieściach. "Jakże trudno byłoby zachować polskość, gdyby nie wasza praca edukacyjna z młodzieżą, dziękuję za uczenie polskiego języka, za uczenie o Polsce, o polskiej historii, budowanie postaw patriotycznych" - podkreślił Duda.

 

Odznaczenia dla zasłużonych dla Polski i Polaków

Prezydent RP podczas imprezy w Millenium Park wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Polski i Polaków. 

W uznaniu wybitnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii Polski, za działalność polonijną Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został Bogdan Horoszowski.

Za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w rozwijaniu i upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży, za promowanie Polski i działalność charytatywną Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Marcin Gortat, koszykarz ligi NBA, zawodnik Washington Wizards.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki, za niesienie pomocy osobom potrzebującym Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej zostali odznaczeni: Michael Fryzel,Teresa Mirabella i Ojciec Józef Zuziak.

Za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Polski, za działalność polonijną Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczono Anielę Bartoszek.

Za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym, za działalność na rzecz społeczności polskiej w Chicago Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczona została Elżbieta Cichoń - siostra Marta.

Za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej, za działalność na rzecz społeczności polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został Hubert Pralicz.

 

Spotkanie prezydenta Dudy z gubernatorem Raunerem i burmistrzem Emanuelem

Wizytę w Chicago prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania w konsulacie generalnym RP z gubernatorem Brucem Raunerem. Politycy spotkali się w kwietniu tego roku w Polsce, kiedy Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim przebywającego z pierwszą wizytą w Polsce i Europie gubernatora naszego stanu.

Tematem rozmowy w Chicago była także współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Illinois - zwiększenie poziomu wzajemnych inwestycji i wymiany handlowej.

Spotkanie dotyczyło m.in. polsko-amerykańskiej współpracy w obszarze bezpieczeństwa w kontekście przypadającej w tym roku 25. rocznicy ustanowienia partnerstwa pomiędzy Gwardią Narodową Illinois a Siłami Zbrojnymi RP.

Prezydent Duda odwiedził w ub. piątek wieczorem żołnierzy Gwardii Narodowej w bazie w Kankakee na wschodzie Illinois. Stacjonują tam żołnierze, którzy służyli z Polakami w Iraku i w Afganistanie.  "Współpraca pomiędzy polską armią a Gwardią Narodową stanu Illinois, która trwa od 25 lat, przyczyniła się do zacieśnienia tych więzi, które ostatecznie wprowadziły nas do Sojuszu Północnoatlantyckiego” - podkreślał. W bazie w Kankakee prezydent Andrzej Duda oglądał amerykańskie śmigłowce i uczestniczył w odprawie żołnierzy.

Prezydent Andrzej Duda w ub. piątek udał się z delegacją na spotkanie z burmistrzem Rahmem Emanuelem w Chicago Art Institute. Jak relacjonował dziennikarzom, głównym tematem rozmów była polsko-amerykańska współpraca gospodarcza.

“Obydwaj panowie (Rauner i Emanuel - red.) pytali mnie, kiedy można się spodziewać, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomi swoje zagraniczne przedstawicielstwo w Chicago. Zapewniłem, że rozmowy na ten temat były już z agencją prowadzone i że mam nadzieję, że jeszcze w tym roku to przedstawicielstwo zostanie otwarte” - mówił prezydent Duda.

 

Wizyta w Muzeum Polskim w Ameryce i na cmentarzu św. Wojciecha w Niles

W pierwszy dniu wizyty w Chicago (w piątek, 18 maja) Andrzej Duda wraz z małżonką pojechał też do Muzeum Polskiego w Ameryce i zwiedził tam wystawę poświęconą Ignacemu Paderewskiemu. Władzom placówki przekazał polską flagę.

Para prezydencka była też na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Złożyła tam kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską. Ceremonii przyglądała się grupa kilkudziesięciu Polaków, zwolenników prezydenta. Uroczystość zakłóciła jednak inna grupa, która w stronę prezydenta skandowała obraźliwe hasła i oskarżała go o współpracę z tajnymi służbami i wyprzedaż polskiego majątku.

 

Wizyta w kościele św. Ferdynanda

Prezydent Andrzej Duda odsłonił w niedzielę (20 maja) miejscowego czasu w kościele św. Ferdynanda w Chicago tablicę poświęconą byłemu prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. "Lecą razem i razem giną. To wielki symbol jedności Polaków mieszkających w Polsce i Polaków, którzy mieszkają poza jej granicami, jedności tak niezwykle potrzebnej" - podkreślił prezydent Duda. Przemawiając w kościele św. Ferdynanda ponownie apelował do Polonii, aby była jednością.

"Chciałbym, żebyście byli jednością i chciałbym, żebyście byli jako jedność postrzegani, także przez polityków w Stanach Zjednoczonych; żeby oni czuli respekt wobec Polonii, Polaków, a tym samym wobec Polski; żeby mieli pewność, że jeżeli coś będzie nie tak, to Polacy staną w obronie swojej ojczyzny, że nie pozwolą szargać jej dobrego imienia"– powiedział Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, amerykańscy politycy powinni wiedzieć, że Polonia oczekuje od nich „polityki, która będzie polityką sojuszniczą wobec Polski i za taką politykę będą przez Polonię nagradzani głosami, a tym, którzy takiej polityki prowadzić nie chcą, Polonia nie będzie dawała głosu".

Prezydent Duda zaznaczył, że był ogromnie dumny, gdy w rozmowie z prezydentem Donaldem Trumpem - m.in. w rozmowie telefonicznej po tym, jak został on wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych – usłyszał od niego, że „w Polonii jest siła”.

Podczas tej wizyty Andrzej Duda nie miał zaplanowanego spotkania z prezydentem Trumpem. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Łapiński, poinformował, że jeszcze w tym roku planowana jest kolejna wizyta prezydenta RP w Stanach Zjednoczonych. W jednym z ostatnich listów Donalda Trumpa do Andrzeja Dudy prezydent USA wyraził nadzieję, że do ich spotkania dojdzie jeszcze w tym roku - dodał Łapiński.

Para prezydencka przyleciała do Nowego Jorku w ub. wtorek późnym wieczorem. Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent m.in. prowadził debatę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w związku z objęciem w maju przez Polskę miesięcznego przewodnictwa w Radzie. Prezydent Duda złożył w ub. środę wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w amerykańskim mieście Jersey.

Do Chicago polska prezydencka para przybyła w ub. czwartek wieczorem. Wizyta miała oficjalnie zakończyć się w niedzielę wieczorem, ale z powodu odwołanego rejsu LOT-u z Chicago do Warszawy powrót prezydenta Dudy do Polski został opóźniony o dobę. Przyczyną miała być awaria jednego z ważnych systemów Dreamlinera 787.

(Opracowano m.in. na podstawie komunikatów prasowych Kancelarii Prezydenta RP/prezydent.pl)

JT

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----