14 listopada 2018

Udostępnij znajomym:

Odznaczenia państwowe i resortowe oraz koncert fortepianowy Marii Murawskiej były głównymi punktami uroczystości obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które z udziałem 300 gości ósmego listopada w chicagowskim muzeum historycznym zorganizował Konsulat Generalny RP w Wietrznym Mieście.

Po odśpiewaniu przez Mirosławę Sojkę-Topór hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przybyłych powitał konsul generalny Piotr Janicki, który mówił między innymi o bohaterach polskiej wolności i wydarzeniach, które po 123 latach zaborów doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Po wystąpieniu szef polskiej placówki dyplomatycznej w Wietrznym Mieście wręczył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej została pośmiertnie uhonorowana Helena Jaremkiewicz ps. „Izabela”, żołnierz Armii Krajowej, łączniczka i kurierka pomiędzy inspektoratem Tarnów a Okręgiem Krakowskim AK. W maju 1944 roku uczestniczyła w akcji Most II, podczas której drogą lotniczą do Londynu zostali przerzuceni polscy oficerowie i politycy. Dwa miesiące później w ramach akcji Most III przewoziła z Krakowa elementy radiostacji niezbędnej do przyjęcia na lądowisku koło Jadownik Mokrych samolotu z Brindisi, na pokładzie którego przerzucono do Londynu elementy pocisku V-2 wraz z dokumentacją, które partyzanci odnaleźli koło miejscowości Sarnaki koło Łosic. Podczas tej samej akcji odebrała z punktu kontaktowego późniejszego premiera RP Tomasza Arciszewskiego, który również został przerzucony do Anglii. Helena Jaremkiewicz w drugiej połowie 1944 roku będąc żołnierzem w oddziale partyzanckim „Barbara” dowodzonym przez płk. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa” w składzie 16 Pułku Piechoty AK uczestniczyła w Akcji „Burza”. Odznaczenie odebrał syn Zbigniew Jaremkiewicz, znany w polonijnym środowisku fotograf, właściciel zakładu fotograficznego „Victor Studio”.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w USA oraz za popularyzowanie polskiej kultury została uhonorowana Alina Szymczyk, założycielka chicagowskiego Teatru Ludowego „Rzepicha” oraz Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II. Etnograf, poetka, malarka, scenarzystka, reżyserka i znawczyni kultury ludowej po przybyciu w 1997 roku do Wietrznego Miasta zainicjowała organizację polonijnych dożynek, które prowadzi do tej pory, pisząc do spektakli scenariusze i je reżyserując. Jest autorką niezliczonych przedstawień patriotycznych i religijnych oraz spotkań literackich, których pokłosiem są almanachy zawierające utwory uczestników dorocznych „Jesieni poetyckich”. Na obczyźnie wydała trzy własne tomiki poezji. Przed przyjazdem do Stanów Zjednoczonych przez ponad dwie dekady pracowała między innymi w Domu Kultury w Baranowie Sandomierskim. Zainicjowała ogólnopolski festiwal „Dziecko w folklorze”. Prowadziła liczne imprezy folklorystyczne: międzywojewódzki przegląd zespołów, teatrów i kapel „O pawie pióro i gliniany dzbanek”, ogólnopolskie konfrontacje artystyczne „Sceny Ludowej”, przegląd kabaretów wiejskich w Chełmie oraz międzywojewódzkie dożynki w Radomyślu koło Tarnowa. Należała do krajowego klubu „Kabaretów Wiejskich” oraz klubu niezależnych poetów „Liberum Arbitrium”. Wydała monografię „Baranów i okolice”, „Baranowskie jubileusze” oraz kilka tomików poezji. Tomik pt. „Pieśni synogarlicy” został wydany przez Związek Literatów Polskich w Poznaniu. Przez wiele lat kierowała zespołem „Lasowiaki”, z którym wystąpiła w Watykanie przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Za jej zaangażowanie w działalność na rzecz Kościoła, kultury i Ojczyzny ówczesny duszpasterz Archidiecezji Chicago, śp. kardynał Francis George uhonorował ja Medalem za Zasługi dla Kościoła.  

Kolejną osobą odznaczoną był Krzysztof Arsenowicz, któremu prezydent Andrzej Duda nadał Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczony jest między innymi autorem programów radiowych „Między nami dzieciakami” oraz „Poranny łyk kawy z jajecznicą na boczku”, które emitowane są na antenie Radia 1030 AM. Jest zaangażowanym wolontariuszem akcji charytatywnej „Wigilia dla samotnych”, którą przed laty zapoczątkował jego nieżyjący brat. Wspólnie z właścicielką galerii malarskiej Wandą Morgan prowadził akcję wypoczynku letniego w Stanach Zjednoczonych dla wychowanków Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Krasnym.

Rodzeństwo - Cecylia Skrzypczak i Józef Czart odznaczeni zostali Krzyżami Zesłańców Sybiru. Odznaczeni razem z rodziną zostali wywiezieni na Syberię w lutym 1940 roku z województwa tarnopolskiego. Po dziewiętnastu dniach zimowej gehenny jazdy koleją w bydlęcych wagonach trafili do Archangielska, skąd 6 września 1941 roku zostali przetransportowani do Uzbekistanu, gdzie rodzina została rozdzielona. Ojciec i starszy brat trafili do Armii Andersa, a odznaczeni wraz z matką Anastazją rozpoczęli szlak na zachód poprzez Persję i Indie do obozu polskich uchodźców na terenie kolonii brytyjskiej w dzisiejszej Tanzanii. Po zakończeniu wojny szczęśliwie dotarli do Anglii, gdzie cała rodzina się odnalazła i w 1952 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Trzecim Krzyżem Zesłańców Sybiru konsul Piotr Janicki odznaczył Janinę Jagodzińską, która została wywieziona na Syberię wraz z rodziną 23 lutego 1940 roku. Trafiła do obwodu archangielskiego, skąd po ewakuacji dotarła do Iranu, gdzie przez długi czas przebywała w szpitalu. Po odzyskaniu zdrowia jako dziecko trafiła do obozu uchodźców polskich w Meksyku. Po zakończeniu wojny zamieszkała w Stanach Zjednoczonych. Zesłańczy szlak opisał w książce „Powojenne wiatry” brat pani Janiny, Bolesław Makowski.

Za wybitne osiągnięcia na polu nauczania polonijnych dzieci języka polskiego, historii i kultury grupa nauczycielek ze szkół sobotnich odznaczona została Medalami Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych były obecne: Małgorzata Bełcik i Monika Kalinowska z Akademii Języka Polskiego w Bartlett, Maria Ciastoń, Jadwiga Cisowska i Wiesława Dziedzic ze szkoły im. Gen. Władysława Andersa oraz Marzena Kozłowska, Marlena Nogaś-Herba i Renata Stawska ze szkoły im św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Po zakończeniu prowadzonej przez konsula Mariusza Gbiorczyka ceremonii wręczenia odznaczeń goście wysłuchali koncertu fortepianowego Marii Murawskiej. Absolwentka szkoły muzycznej w Bydgoszczy oraz kilku innych uczelni muzycznych na świecie zagrała kilka utworów Fryderyka Chopina. Goście mieli również okazję obejrzeć wystawę o katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na zakończenie konsul generalny Piotr Janicki zaprosił uczestników obchodów na okolicznościowy poczęstunek serwowany przez personel delikatesów „Montrose Food Mart and Deli”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----