----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

15 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Labrador retriever to wciąż najbardziej popularna rasa psów w Stanach Zjednoczonych. Do pierwszej piątki najpopularniejszych ras psów American Kennel Club wróciły właśnie pudle, po raz pierwszy od prawie ćwierć wieku.

Klub co roku opracowuje listę ulubionych przez Amerykanów ras. Dane pochodzą na podstawie 800,000 rasowych szczeniąt i psów, które w zeszłym roku dołączyły do tego najstarszego krajowego rejestru psów.

Lista obejmuje 197 uznanych ras. Na 1 miejscu od 31 lat niezmiennie utrzymują się labradory. Po nich w pierwszej dziesiątce znalazły się: buldogi francuskie, golden retrievery, owczarki niemieckie, pudle, buldogi, beagle, rottweilery, niemieckie wyżły krótkowłose i jamniki.

Pudle

Pudle królowały na listach najpopularniejszych ras od 1960 do 1982 roku, zanim nieco straciły na popularności. Ale w nowych statystykach odzyskały piąte miejsce po raz pierwszy od 1997 r. Rozmiary standardowe i miniaturowe są liczone jako jedna rasa. Pudle stanowią również część kilku popularnych hybryd, takich jak Labradoodles, maltipoos i sheepadoodles. AKC, organ zarządzający wieloma wystawami psów, obecnie nie uznaje żadnego z nich za rasy.

Problem z hodowlą

Niektórzy obrońcy praw zwierząt twierdzą, że sama hodowla psów jest problemem. Uważają, że hodowcy skupiają się bardziej na wyglądzie psów niż na ich zdrowiu, a promowanie psów czystorasowych kończy się napędzaniem młynów szczeniąt i pozostawianiem innych psów w schroniskach.

AKC poinformowało, że wraz ze stowarzyszonymi klubami ras inwestują w zdrowie psów, w tym za pośrednictwem fundacji stowarzyszonej z AKC. Klub utrzymuje również, że właściwie prowadzona hodowla ma cel: produkować psy o znanych cechach, od wielkości do zdolności węszenia, które pasują do różnych ludzkich potrzeb i stylu życia.

Rejestracje nowych ras, które są dobrowolne, wzrosły o 45% w ciągu ostatniej dekady.

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----