----- Reklama -----

Luxahaus Beyond
Zaloguj się

16 stycznia 2023

Udostępnij znajomym:

Nowe badanie przeprowadzone przez Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii i opublikowane w Clinical Gastroenterology and Hepatology powiązało regularne spożywanie fast foodów z potencjalnie zagrażającą życiu chorobą wątroby.

Badanie sugeruje, że jedzenie fast foodów może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby, które powoduje gromadzenie się tłuszczu w wątrobie.

Podczas gdy regularne spożywanie fast foodów zostało do tej pory powiązane z otyłością i cukrzycą, naukowcy twierdzą, że jest to jedno z pierwszych badań, które wykazały również negatywny wpływ na wątrobę.

W ramach badania naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na otyłość lub cukrzycę, które spożywają 20% swoich dziennych kalorii z fast foodów, mają znacznie podwyższony poziom tłuszczu w wątrobie w porównaniu z tą samą podgrupą osób, które jedzą mniej fast foodów lub całkowicie ich unikają.

Wśród ogólnej populacji u osób, u których 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie pochodzi z fast foodów, również dochodzi do umiarkowanego wzrostu tłuszczu w wątrobie w porównaniu z tymi, którzy nie spożywają tak dużo fast foodów.

Dr Ani Kardashian, główny autor badania i adiunkt medycyny w dziedzinie gastroenterologii i chorób wątroby, powiedziała, że zdrowe wątroby zwykle zawierają niewielką ilość tłuszczu, ale nawet najmniejszy wzrost tłuszczu może prowadzić do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

Poważny wzrost tłuszczu w wątrobie u osób z otyłością lub cukrzycą jest szczególnie widoczny i prawdopodobnie wynika z faktu, że te schorzenia powodują większą podatność na gromadzenie się tłuszczu w wątrobie” – powiedział Kardashian.

Być może najważniejszym wnioskiem płynącym z tego badania jest to, że nawet niewielka ilość regularnie spożywanych fast foodów może prowadzić do wielu chorób.

„Jeśli ludzie jedzą jeden posiłek dziennie w restauracji typu fast-food, mogą myśleć, że nie wyrządzają sobie szkody” – wyjaśnia Kardashian. „Jednakże, jeśli ten jeden posiłek stanowi co najmniej jedną piątą dziennie przyjmowanych przez nich kalorii, narażają swoją wątrobę na ryzyko”.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali wyniki około 4,000 dorosłych osób i dokonali przeglądu pomiarów stłuszczenia wątroby i spożycia fast foodów. Spośród ankietowanych nieco ponad połowa (52%) stwierdziła, że spożywa fast foody. Spośród nich 29% otrzymywało co najmniej jedną piątą dziennych kalorii z fast foodów. Według badania byli to jedyni uczestnicy, którzy doświadczyli wzrostu poziomu tłuszczu w wątrobie.

Jemy więcej fast foodów

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby może prowadzić do marskości lub bliznowacenia wątroby. Marskość może prowadzić do raka wątroby, a nawet niewydolności wątroby. Szacuje się, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby dotyka ponad 30% populacji USA.

Kardashian twierdzi, że odkrycia są szczególnie niepokojące, ponieważ spożycie fast foodów znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 50 lat.

„Zaobserwowaliśmy również znaczny wzrost liczby posiłków typu fast-food podczas pandemii COVID-19, co jest prawdopodobnie związane ze spadkiem liczby restauracji z pełną obsługą i rosnącymi wskaźnikami braku bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedziała Kardashian. „Obawiamy się, że liczba osób ze stłuszczoną wątrobą wzrosła jeszcze bardziej od czasu badania”.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki badania zachęcą pracowników służby zdrowia do oferowania większego zakres edukacji żywieniowej, zwłaszcza osobom cierpiącym na otyłość lub cukrzycę oraz przy zwiększonemu ryzyku rozwoju stłuszczeniowej choroby wątroby, której jedynym sposobem leczenia jest lepsza dieta.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor