10 grudnia 2018

Udostępnij znajomym:

Satelita PW-Sat2 zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej został pomyślnie wyniesiony w kosmos 3 grudnia 2018 r. na pokładzie rakiety Falcon 9. Start odbył się z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych w ramach misji Spaceflight SSO-A: SmallSat Express. Na pokładzie rakiety wraz z satelitą PW-Sat2 znajdowały się 63 inne urządzenia.

Pierwsze minuty lotu satelitów na orbicie minęły na procesie separacji poszczególnych adapterów startowych (tzw. FreeFlyer) od górnego stopnia rakiety Falcon 9. Około 45 minuty lotu nastąpiło odłączenie ostatniego z nich, w którym znajdował się nasz satelita. PW-Sat2 został uwolniony z niego ok. 10 minut po północy polskiego czasu i 40 minut później zaczął nadawać sygnał na Ziemię. Pierwsze informacje o odebranych danych z satelity otrzymaliśmy już w nocy od radioamatorów ze Stanów Zjednoczonych, a około godziny 9 zarejestrowane zostały pierwsze dane telemetryczne w Gliwicach w stacji naziemnej Future Processing i w Warszawie na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Członkowie zespołu nasłuchiwali również danych z satelity pod Warszawą z dala od miejskich zakłóceń, gdzie pomyślnie udało się odebrać kolejne dane. Około godziny 10:00 polskiego czasu udało się nawiązać łączność z satelitą w obie strony. Podczas kolejnych przelotów zebrane zostaną dane z początkowych etapów misji PW-Sata2.

Telemetrię odebraną z satelity można przeglądać i analizować w przygotowanej do tego celu aplikacji webowej radio.pw-sat.pl firmy SoftwareMill. Zawarte są w nich informacje o kluczowych temperaturach, stanu naładowania akumulatora, energii uzyskiwanej z paneli słonecznych, stanie komputera pokładowego i eksperymentów. Dostępne są również wizualizacje danych w postaci wykresów. Więcej informacji o tym, jak odbierać dane z satelity PW-Sat2 można zaleźć na specjalnej podstronie Informacje dla radioamatorów.

Początek misji satelity PW-Sat2 można uznać za ogromny sukces. Spełnione zostały wszystkie oczekiwania zespołu, a proces nawiązania łączności z satelitą przebiegł zgodnie z planem. Członkowie zespołu przygotowują się aktualnie do dalszych etapów misji, w tym testów poszczególnych podsystemów, a następnie do przeprowadzenia eksperymentów. Po 40 dniach misji otwarty zostanie żagiel deorbitacyjny i rozpocznie się deorbitacja satelity.

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa pracowali nad satelitą w cleanroomie (miejsce o podwyższonej czystości i kontrolowanych parametrach, o znikomej ilości zanieczyszczeń typu: pył, kurz, opary chemiczne) Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz dzięki JM Rektorowi PW w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Wcześniej przez wiele miesięcy projektowali i rozwijali swoje rozwiązania w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Partnerem strategicznym budowy PW-Sat2 są gliwickie firmy Future Processing oraz FP Instruments. Obydwie firmy udzielają studentom wsparcia merytorycznego, a wiosną 2016 roku ufundowały oraz stworzyły oprogramowanie dla komputera pokładowego, czyli „mózgu” PW-Sat2. Oprogramowanie to jest dostępne open-source na GitHubie PW-Sat2.

Wraz z firmą SoftwareMill stworzyli narzędzie do analizy i prezentacji danych odebranych z satelity, które jest dostępne dla internautów i radioamatorów.

Współpracowali z takimi firmami jak OMAX Polska, EC Test Systems czy Astronika. Studenci podczas swoich prac uzyskali nieocenioną pomoc od PGNiG S.A., Instytutu Lotnictwa, Agencji Rozwoju Przemysłu i SSW Pragmatic Soluions. Swojego wsparcia podczas rozwoju projektu udzieliły firmy takie jak Polska Grupa Zbrojeniowa, ABM Space, Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej, Piasecka&Żylewicz, Weil, Komes, Spacive, Rapid Crafting czy Ltt. Partnerem strategicznym budowy PW-Sat2 są gliwickie firmy Future Processing oraz FP Instruments. Dokumentacja oraz oprogramowanie stworzone przez studentów są otwarte i dostępne na stronach projektu i GitHubie.

Najświeższe informacje na temat stanu misji publikujemy na Twitterze PWSat2

Zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/pwsat2

Informacja prasowa
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago 

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor