Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Sędzia federalny zablokował na kilka godzin przed ich udostępnieniem przez firmę Defense Distributed publikację planów drukowania w formacie 3D plastikowych pistoletów.

Te schematy mogłyby potencjalnie pozwolić każdemu, kto posiada specjalistyczną drukarkę 3D, na wykonanie niemożliwego do wykrycia, niepodlegającego żadnej kontroli pistoletu w swoim domu.

Kontrowersyjna sprawa wywołuje pytania dotyczące pierwszej i drugiej poprawki do Konstytucji, ale pomimo decyzji sędziego, plany wydruków 3D są już podobno dostępne w sieci.

„Pliki te są dostępne na internecie od 2013 roku na wiarygodnych i legalnych witrynach. Nie musisz nawet udawać się do ‘ciemnych zakątków sieci’, aby je zdobyć” – powiedział Matthew Spenko, profesor na IIT’s Armour College of Engineering i szef laboratorium robotyki.

Oznacza to, że każdy, kto ma drukarkę 3D, może samodzielnie wykonać taki pistolet „widmo”.

„Naprawdę możliwe jest, przy zerowym doświadczeniu w oprogramowaniu komputerowym służącym do projektowania, w łatwy sposób rozpocząć drukowanie 3D przedmiotów, które zaprojektowali inni ludzie, wystarczą do tego minuty” – powiedział Spenko.

„W tej chwili legalne jest tworzenie własnej broni” – poinformował Harold Krent, dziekan Chicago-Kent College of Law. To, co może zrobić rząd, zauważa Krent, to wprowadzenie przepisów dotyczących pistoletów drukowanych w formacie 3D, podobnych do przepisów obowiązujących w kwestii tradycyjnych pistoletów. I chociaż nie sądzi, by przepisy dotyczące drukowania broni 3D łamały drugą poprawkę, uważa, że powinny mieć swoje ograniczenia.

„Większość stanów zakazuje posiadania broni ludziom, którzy mają na koncie wyroki skazujące, osobom uznanym za chore psychicznie, itp. Jeśli mogą stworzyć własną broń w domu, jak to kontrolować? Już teraz organom ścigania ciężko to kontrolować i myślę, że to zwiększy tego rodzaju trudności”.

Podczas gdy łatwość, z jaką niektórzy ludzie mogą drukować niemożliwą do wykrycia broń, alarmuje wielu, Spenko twierdzi, że tego typu pistolety mogą nie być niezawodne.

„Są filmy na internecie, które pokazują, jak działają. Jest też wiele filmów, na których widać, jak eksplodują” – powiedział Spenko. „W swoim życiu wydrukowałem już dostatecznie dużo projektów 3D, aby wiedzieć, że powstały w ten sposób przedmiot ma zwykle odpowiedni rozmiar i kształt przynajmniej zbliżony do oryginału, ale… występuje wiele błędów strukturalnych. Opierając się na tym, miałbym dużo oporów, aby osobiście wystrzelić z jednego z tych pistoletów”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location