23 maja 2018

Udostępnij znajomym:

„Dzięki wam Polska jest dzisiaj niepodległa, wolna i suwerenna”

„Zobaczyć taki las biało-czerwonych flag tutaj w sercu Wietrznego Miasta, to naprawdę wielkie wzruszenie. Cieszę się, że właśnie teraz, że właśnie w 2018 roku, roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mogę być z państwem” – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda witając zgromadzonych w Millennium Park przedstawicieli polonijnej społeczności.

W swoim wystąpieniu prezydent wielokrotnie dziękował Polonii za to, że nosi w swoich sercach pamięć i miłość do kraju pochodzenia, bez względu na czas, w jakim przybyła do Ameryki. Mówił o przyjaźni pomiędzy naszymi narodami przywołując pamięć o Kościuszce i Pułaskim, a także postaciach współczesnych bohaterów, jak chociażby czyn sierżanta Michaela Ollisa w Afganistanie, który zginął osłaniając polskiego żołnierza własnym ciałem. Mówił o zasługach dla polskiej wolności zarówno Polaków z „Błękitnej Armii” generała Józefa Hallera, jak i lotników z amerykańskiej Eskadry Kościuszkowskiej oraz Polaków, którzy bardzo często jako ochotnicy wstępowali w szeregi wojsk amerykańskich walczących z Niemcami w czasie II wojny światowej. Dziękował Polonii za wsparcie, gdy Polska zabiegała o przyjęcie w poczet członków NATO. „To właśnie także dzięki wam Polska jest dzisiaj niepodległa, wolna, suwerenna, rośnie w siłę, należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest bezpieczniejsza i mocniejsza. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości dziękuje wam za to w imieniu 38 milionów rodaków mieszkających w kraju” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dziękował księżom i siostrom zakonnym oraz wszystkim tym, którzy dbają o zachowanie w sercach Amerykanów polskiego pochodzenia miłości i patriotyzmu do kraju swoich przodków. Szczególnie serdeczne słowa podziękowania skierował do obecnych w amfiteatrze pedagogów.

„Dziękuję wszystkim polskim nauczycielom. Jakże trudno byłoby zachować polskość, szanowni państwo, gdyby nie wasza praca. Praca edukacyjna z młodzieżą. Uczenia polskiego języka, uczenia o Polsce, uczenia polskiej historii, czyli budowania postaw patriotycznych. Dziękuję wszystkim wychowawcom, a wśród wychowawców myślę także o wszystkich druhnach i druhach, o instruktorach harcerskich. Dziękuje wszystkim, którzy tutaj w Stanach Zjednoczonych, w Chicago, w stanie Illinois, w innych miejscach podtrzymują polską kulturę i rozwijają ją” – podkreślił prezydent wyrażając nadzieję i życzenie, aby Polonia była coraz silniejsza na płaszczyźnie politycznej w amerykańskim społeczeństwie. „Proszę was, żebyście nadal byli z nami i wspierali ojczyznę swoich dziadków, swoich rodziców, żebyście byli z Polską. Proszę, żebyście byli razem, żebyście tworzyli siłę wspierającą Polskę i polskość tutaj w Stanach Zjednoczonych. Proszę was o to także po to, żeby wszyscy amerykańscy politycy czuli, że Polacy w Ameryce są wielką siłą”.

W czasie spotkania w Millennium Park prezydent Duda uhonorował grupę osób zasłużonych dla Polski i Polonii. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej odznaczony został Bogdan Horoszowski, członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. Krzyżami Oficerskimi Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali: koszykarz ligi NBA Marcin Gortat za osiągnięcia sportowe oraz działalność charytatywną, Michael Fryzel, Teresa Mirabella oraz o. Józef Zuziak za działalność na rzecz społeczności polonijnej. Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi RP uhonorowani zostali: siostra Marta (Elżbieta Cichoń) za niesienie pomocy potrzebującym, emerytowana nauczycielka Aniela Bartoszek za upowszechnianie wiedzy o historii Polski i działalność społeczną oraz skrzypek Hubert Pralicz za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i osiągnięcia artystyczne.

Finałem sobotniego spotkania było wręczenie przez parę prezydencką dyplomów dojrzałości tegorocznym maturzystom. Na scenie pojawiły się delegacje szkół sobotnich, w których prowadzone jest nauczanie na poziomie szkoły średniej. Przed rozpoczęciem części oficjalnej spotkania oraz po jego zakończeniu około cztery tysiące osób zgromadzone w amfiteatrze obejrzało program artystyczny, w którym wystąpiły między innymi zespoły góralskie, solistki Natalia Kawalec i Karolina Baran oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na zakończenie spotkania prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką podszedł do członków blisko 100 pocztów sztandarowych trzymających wartę honorową na koronie amfiteatru, aby osobiście podziękować za spotkanie. Była okazja do uściśnięcia dłoni, zrobienia zdjęć i krótkich rozmów.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----