Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Czworo studentów Wheaton College złożyło pozew przeciwko Chicago, twierdząc, że przepisy uniemożliwiające im wygłaszania kazań w Millennnium Park, naruszają ich prawa wynikające z Pierwszej Poprawki.

Adwokaci czterech studentów twierdzą, że obowiązujące w Millenium Park przepisy wymagają od odwiedzających uzyskania pozwoleń na prowadzenie dyskusji na temat religii i mogą odbywać się tylko w jednym rogu parku.

„Pragniemy skorzystać z konstytucyjnego prawa do wolności słowa, dzieląc się ewangelią Jezusa Chrystusa. W trosce o każdego obywatela, który pragnie korzystać z prawa, o które walczyli nasi przodkowie, modlimy się, aby miasto Chicago zmieniło swój niekonstytucyjny przepis” – powiedział jeden z powodów, Matt Swart, student drugiego roku w Wheaton College.

„Uważamy, że ten proces dotyczy zarówno naszych klientów, jak i prawa obywateli do otrzymywania literatury i wysłuchiwania przemówień” – powiedział adwokat, John Mauck, reprezentujący studentów. „Park publiczny i chodniki to tradycyjne i jedyne miejsca, w których można się swobodnie komunikować, a teraz chcą to odebrać” – dodał.

W kwietniu Departament Spraw Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych, który zarządza Millennium Park, zaktualizował przepisy dotyczące parku. Jeden z nich podzielił park na 11 „pokoi” lub stref i zakazał „wygłaszania przemówień i rozdawania pisemnych przekazów” w dziesięciu z jedenastu stref parku – wynika ze strony internetowej miasta.

Zgodnie z tymi zasadami ludzie są upoważnieni do wygłaszania przemówień i przekazywania jakichkolwiek informacji tylko w Wrigley Square, w północno-zachodnim rogu parku.

Mauck twierdzi, iż ograniczenia są szczególnie problematycznie, ponieważ miejsce, w którym znajduje się Cloud Gate, powszechnie znane jako Fasolka, stało się niedostępne.

„Fasolka jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych… właśnie tam chcesz przekazywać swoje przesłanie” – powiedział.

Przepis zakazuje również „postępowania, które obiektywnie może zakłócać” zdolność odwiedzających do korzystania z artystycznych pokazów w parku, utrudnia ruch pieszych i zakłóca oglądanie sztuki.

Mauck powiedział, że zwraca się do sądu o stwierdzenie nieważności zasad obowiązujących obecnie w Millennium Park, które określają obszary wolności słowa oraz powstrzymanie miasta przed egzekwowaniem tych przepisów.

„Nie chodzi tylko o ewangelistów” – powiedział. „To również dla polityków prowadzących kampanie, działaczy politycznych i każdego, kto chce skorzystać z wolności słowa”.

Rzecznik Departamentu Prawnego, Bill McCaffrey powiedział, że miasto nie może komentować sporu, ponieważ urzędnicy nie otrzymali jeszcze pozwu.

„Jednak nowe zasady chronią prawa Pierwszej Poprawki, a jednocześnie szanują prawo gości do korzystania z parku” – powiedział.

Pozew złożyli studenci, którzy tworzą „Evangelism Team Wheaton College” próbując głosić ewangelię w mieście. Twierdzą oni, że nie wyrażają złej woli wobec parku i urzędników miejskich, chcą jedynie kontynuować możliwość ewangelizacji w parku.

„Jesteśmy po to, aby dzielić się najlepszymi wiadomościami wszech czasów, że grzeszni ludzie mogą zostać zbawieni i pojednani z Bogiem przez wiarę w Jezusa, który umarł na krzyżu, aby zbawić wszystkich grzeszników” – powiedział Jeremy Chong, student drugiego roku na Wheaton College.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location