----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Sześć protestujących osób, cztery kobiety i dwóch mężczyzn, wszyscy pochodzący spoza Chicago, zostało aresztowanych w sobotę wieczorem za protesty przed domem burmistrz Lightfoot, położonym w dzielnicy Logan Square.

Do aresztowania doszło tuż po 10:20 pm, a policja poinformowała, że protestujący otrzymali ustne ostrzeżenie i nakaz rozejścia. Nikt z aresztowanych nie pochodzi z Chicago, ani nawet z Illinois. Zatrzymani to:
Edmee Chavannes, lat 39, Nowy Jork
Bevelyn Beatty, lat 29, Nowy Jork
Shirley Ochieng, lat 23 - Nowy Jork
Susan Drummond, lat 49 - Pensylwania
Del Jackson, lat 45 - Arkansas
Jordan McCloud, lat 45 - Waszyngton.

Wszystkie aresztowane osoby mają stawić się ponownie w sądzie 5 października.

W ubiegłym tygodniu chicagowscy policjanci otrzymali nakaz aresztowania wszystkich osób, które zbierają się, aby protestować przed domem burmistrz Chicago. Lori Lightfoot powiedziała, że otrzymuje pogróżki i boi się o bezpieczeństwo swojej rodziny. Dodatkowa ochrona wzbudziła kontrowersje, ale burmistrz twardo broniła swojej decyzji.

"Nie zamierzam usprawiedliwiać faktu, że mając na uwadze groźby, które otrzymuję i biorąc pod uwagą bezpieczeństwo mojego domu i mojej rodziny, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić im ochronę" - powiedziała Lightfoot. "Nie zamierzam za to przepraszać".

Ligthfoot, pierwsza czarna kobieta i pierwsza otwarcie przyznająca się do swojej homoseksualności osoba wybrana na stanowisko burmistrza miasta, odmówiła omówienia natury pogróżek, które, jak twierdzi, otrzymuje "na co dzień", dodając, że niewłaściwe jest porównywanie sposobu, w jaki policja patrolowała obszar wokół domu byłego burmistrza, Rahma Emanuela w Ravenswood, zanim opuścił on biuro w 2019 roku.

"To był zupełnie inny czas od tego, w jakim znajdujemy się obecnie" - powiedziała, nawiązując do kryzysów, wobec których stoi miasto, pandemii koronawirusa i nieustających protestów przeciwko brutalności policji i nierównościom rasowym.

W ubiegłym tygodniu dziennik Chicago Tribune poinformował, że policja wydała rozkaz funkcjonariuszom, aby aresztowali każdego, kto odmówi opuszczenia terenu w pobliżu domu Lightfoot, nawet jeśli korzystają oni z praw wynikających z Pierwszej Poprawki do pokojowych protestów przeciwko burmistrz lub jej polityce.

JM