Trzeciomajowy spektakl zespołu Polonia
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pierwszego maja w parafii pw. Św. Ferdynanda Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” wystawił spektakl historyczny z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W widowisku wyreżyserowanym przez Iwonę Puc młodzież przypomniała najważniejsze przesłania pierwszej w Europie wolnościowej ustawy zasadniczej.

Do tej pory spektakl był wystawiany po paradzie w Parku Granta, ale ze względu na pandemię trzeba było zmienić lokalizację. Wykonawców, gości i widzów niezwykłego koncertu powitała dyr. szkolnej placówki Halina Żurawska. W gronie gości honorowych obecny był między innymi wicekonsul Piotr Semeniuk.

 DSC1535

Dla uczniów szkoły im. św. Ferdynanda była to żywa lekcja historii

W spektaklu teatralno-tanecznym pt. „Konstytucja 3 Maja” inspirowanym malarskim dziełem Jana Matejki młodzież Polonii przybliżyła uczniom szkoły im. św. Ferdynanda ważne momenty historyczne związane z czasem i okolicznościami uchwalenia konstytucji. Spektakl bawił szlacheckim humorem, muzyką oraz pięknymi tańcami. Młodzi widzowie ze zdumieniem obserwowali tancerzy wirujących po sali w przepięknych strojach z epoki stanisławowskiej. Widowisko rozpoczęła muzyka taktami menueta Mozarta oraz pokaz tańców na królewskim dworze. Oczekujący na przyjazd króla przedstawiciele trzech stanów – szlachty, mieszczan i chłopstwa – z radością powitali orszak z marszałkiem Małachowskim wniesionym na ramionach do warszawskiej katedry, który trzymał w ręku uchwalony dokument. Dzieci zobaczyły, jak Hugo Kołłątaj przychodząc do króla Stanisława Augusta przekazuje mu dokument Konstytucji. Król podpisuje ustawę i cały orszak wraz z dworem, książętami i przedstawicielami stanów ruszają do tańca.

 DSC1560

Podpisanie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dokumentu zwieńczyło dzieło uchwalenia konstytucji, która stała się drugą na świecie po amerykańskiej konstytucją wolnościową

„To olbrzymi ogrom wrażeń i doznań. Przepiękne układy taneczne, jakie wykonawcy zaprezentowali, robią wrażenie, które spotęgowane było przez muzykę i stroje. Układy taneczne poloneza, manueta, mazura onieśmielały elegancją, gracją, a zarazem rytmiką i skocznością. To niezwykłe dzieło pełne wielkich patriotycznych i historycznych wartości zwieńczył Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany na tle ogromnego orła w koronie.

Na świetność i sukces tego przedstawienia złożyła się praca głównych wykonawców – Mateusza Bomby, Emilii Wójciak, Patryka Gawrońskiego, Daniela Glińskiego i Michała Mosza oraz pozostałych tancerek i tancerzy, reżyserki spektaklu Iwony Puc i specjalistów z innych dziedzin, jak chociażby osób obsługi dźwięku i świateł oraz przygotowania kostiumów. Nad całością czuwała dyr. zespołu Anna Krysińska, a jego zorganizowanie było możliwe dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP” – podsumowała spektakl Dorota Romek.

 DSC1611

Tancerze zespołu Polonia zatańczyli kilka tańców narodowych

Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy, ograniczała wolności szlacheckie i była symbolem zmian, które miały zapewnić rozwój Rzeczpospolitej Polskiej. Niestety, upadła wraz z rozbiorami Polski.

Tekst i zdjęcia: NEWSRP