Wiosenne deszcze i powodzie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wiosenne deszcze często oznaczają wiosenne powodzie. Dlatego eksperci wykorzystują ten czas na promowanie świadomości mieszkańców w kwestii możliwości wystąpienia powodzi i związanych z tym zagrożeń.

Nicole Batzek, meteorolog z National Weather Service, powiedziała, że nawet kierowcy ciężarówek oraz samochodów typu SUV, nie powinni lekceważyć siły płynącej po jezdni wody.

„Wygląda tak, że powinieneś się łatwo przez nią przedostać, ale tak naprawdę nie wiesz, jaka jest jej głębokość. Wystarczy dwanaście cali wody, by znieść pojazd” – powiedziała.

Do większości przypadków śmiertelnych związanych z powodziami dochodzi wtedy, gdy ludzie próbując przejechać drogę pokrytą wodą.

Szybko płynąca woda jest niezwykle niebezpieczna, ostrzega. Niewielka ilość wody na jezdni może ukryć niebezpieczne miejsce, w którym droga pod nią mogła się obsunąć.

Batzek dodaje, że prędkość i głębokość wody na drodze nie zawsze są oczywiste. Sześć cali płynącej wody może spowodować utratę równowagi i upadek osoby dorosłej. Jeśli woda porusza się z prędkością dziewięciu stóp na sekundę, typową dla gwałtownej powodzi, może poruszyć 100-funtową skałę.

Gwałtowna powódź oznacza przypływ szybko płynącej wody. Po burzy może minąć kilka godzin, zanim powódź nabierze rozpędu. Woda często może przenosić śmieci, które mogą zranić ludzi lub uszkodzić konstrukcje.

Agencja Zarządzania Kryzysowego w Illinois twierdzi, że wiosna to dobry czas, aby pomyśleć o tym, jak powodzie i gwałtowne załamanie pogody może uszkodzić nasze miejsce zamieszkania. Warto sprawdzić pompy ściekowe, upewnić się, że posiadamy zapasowe akumulatory do pomp na wypadek awarii zasilania. Warto pomyśleć o instalacji systemu ostrzegawczego, który monitoruje poziom wody w piwnicy. W niektórych miejscach niezbędne może się okazać wykupienie ubezpieczenia na wypadek powodzi. Eksperci przypominają, ze każdy powinien mieć plan awaryjny, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie i zwierzętom na wypadek zagrożenia powodziowego.

jm