Zakaz palenia w samochodzie z dzieckiem
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W Illinois zaczął obowiązywać zakaz palenia w pojazdach, w których znajdują się dzieci. Przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, zabraniają palenia papierosów, jeśli w środku znajduje się ktokolwiek poniżej 18 roku życia.

Gubernator podpisał ustawę w sierpniu ubiegłego roku. Prace nad jej projektem rozpoczęły się ponad rok temu, w lutym 2019. Obecnie prawo dotyczy tylko wyborów tytoniowych, takich jak papierosy, fajki, cygara oraz marihuany.

"Dzieci są najbardziej narażone na bierne palenie, ponieważ ich płuca są mniejsze" - powiedziała Kristina Hamilton z American Lung Association. "I wiemy, że narażenie na dym z drugiej ręki jest powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi u dzieci, takimi jak zespół nagłej śmierci niemowlęcej, napady astmy, świszczący oddech, kaszel i inne problemy dróg oddechowych.

Naruszenie zakazu będzie podlegać grzywnie w wysokości do 100 dolarów za pierwsze naruszenie i do 250 za kolejne. Nie jest to przestępstwo, za które kierowca może być zatrzymany. Hamiltom ma jednak nadzieję, że przepisy skutecznie zmienią zachowania kierowców.

"Nie oczekujemy nakładania zbyt wielu kar i mandatów za łamanie tego prawa" - powiedziała. "Ale mamy nadzieję, że gdy społeczeństwo będzie świadome tego prawa, spowoduje ono więcej zmian społecznych. Palacze dowiedzą się o istnieniu tego prawa i być może zastanowią nad paleniem papierosów w pobliżu swoich małych dzieci. To z kolei zmieni zachowania w dłuższej pespektywie".

Prawo nie uwzględnia różnic między samochodem w ruchu lub zaparkowanym i nie ma znaczenia, czy szyby są opuszczone.

"Dzieci często nie mają możliwości zmiany otoczenia lub opuszczenia niezdrowego środowiska" - powiedziała Hamilton. "Zasady takie, jak zakaz palenia na małej przestrzeni, na przykład w samochodzie w towarzystwie dzieci, są naprawdę pomocne, aby móc zapewnić ochronę zdrowia dzieci".

Osiem innych stanów posiada już podobne przepisy. Nacisk na wprowadzenie podobnego wyszedł od nauczycieli, którzy pomagali uczniom wysiadać z samochodów i często spotykali się z sytuacją, gdy pojazdy wypełnione były dymem.

Stosowanie e-papierosów w towarzystwie dzieci nie jest nielegalne, ale Hamiltom ma nadzieję, iż uda się włączyć vaping do przyszłych przepisów.

JM