----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

13 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Brzmi to surrealistycznie, ale naukowcy z Izraela twierdzą, iż nauczyli złotą rybkę prowadzić. Podobno z powodzeniem kierowała ona zrobotyzowanym pojazdem w ramach badań przeprowadzonych przez Ben-Gurion University of the Negev.

Naukowcy chcieli zbadać, czy zdolności nawigacyjne zwierzęcia były wrodzone czy ograniczone do środowiska domowego. Opracowany przez nich eksperyment polegał na zaprojektowaniu i umieszczeniu zestawu kół pod zbiornikiem ze złotą rybką z systemem kamer, który rejestrował i tłumaczył ruchy ryby umożliwiając całemu urządzeniu poruszanie się do przodu, do tyłu i na boki.

Złota rybka szybko nauczyła się nawigować w kierunku celu.

Naukowcy chcieli sprawdzić, czy ryba rzeczywiście poruszała się w obranym kierunku, umieszczając wyraźnie widoczny cel na ścianie naprzeciw zbiornika. Po kilku dniach treningu rybka popłynęła do celu. Co więcej, była w stanie to zrobić nawet jeśli w trakcie badania przerywano jej uderzeniem w ściankę akwarium i nie dawała się zwieść fałszywym celom umieszczanym przez badaczy.

Odkrycia zostały opublikowane w ubiegłym miesiącu w recenzowanym czasopiśmie Behavioral Brain Research.

„Badanie wskazuje, że zdolność nawigacyjna jest uniwersalna, a nie specyficzna dla środowiska. Po drugie, pokazuje, że złote rybki mają zdolność poznawczą do uczenia się złożonego zadania w środowisku zupełnie innym niż to, w którym ewoluowały. Jak wiedzą wszyscy, którzy próbowali nauczyć się jeździć na rowerze lub jeździć samochodem, na początku jest to trudne ” - mówi Shachar Givon, jeden z autorów badania. 

Nagranie z tego eksperymentu można obejrzeć na stronie: https://imagelibrary.bgu.ac.il/pf.tlx/O6ORSOx-nut

jm

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----