15 kwietnia 2016

Udostępnij znajomym:

Wśród potwierdzonych przypadków wirusa Zika w naszym stanie są dwie kobiety w ciąży - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele departamentu zdrowia.

Im więcej naukowcy dowiadują się na temat wirusa, tym straszniejszy się on wydaje. Dlatego departament zdrowia wezwał władze do przeznaczenia większych funduszy na zwalczanie komarów oraz badania nad opracowaniem szczepionki i leków.

Naukowcy uważają, że wirus powoduje uszkodzenia mózgu płodu, jeśli kobieta zarazi się nim będąc w ciąży.

"Wszystko, czego dowiadujemy się o tym wirusie pokazuje nam, że jest on bardziej niebezpieczny niż początkowo sądzono" - powiedziała dr Anne Schuchat z Centrum Zwalczania Chorób Zakaźnych podczas spotkania w Białym Domu.

I chociaż eksperci nie spodziewają się wybuchu epidemii w kontynentalnej części USA, absolutnie musimy być na to przygotowani - powiedziała.

Prezydent Barack Obama starał się przeznaczyć $1.9 z funduszu awaryjnego, aby pomóc w walce z epidemią Zika na świecie i przygotować się na wypadek rozprzestrzenia się wirusa w Stanach, ale jego żądanie zostało zatrzymane przez Kongres.

Zika przez dłuższy czas była uważana za jedynie uciążliwego wirusa, powodującego łagodne, jeśli w ogóle, objawy chorobowe. Ale wraz z napływem raportów z Brazylii, w ciągu ostatnich lat zakażenia kobiet w ciąży zostały powiązane z występowaniem mikrocefalii u noworodków, czyli zatrzymaniem rozwoju mózgu i małogłowia.

Naukowcy powiązali również wirusa Zika z występowaniem poronień, chorób oczu i innych powikłań pojawiających się nie tylko w pierwszym trymestrze, ale przez cały okres trwania ciąży.

Istnieją dowody, że niektórzy dorośli również mogą ponieść poważne konsekwencje zdrowotne w wyniku zarażenia. Naukowcy badali już zależność występowania rzadkiej choroby Guillain-Barrego, która u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywołać paraliż, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. A w niedzielę kolejny brazylijski zespół badaczy poinformował o przypadku dwóch pacjentów zarażonych wirusem, u których stwierdzono uszkodzenia powłoki komórek nerwowych w sposób podobny do stwardnienia rozsianego.

CDC ostrzega kobiety, które są w ciąży lub ją planują, przed podróżowaniem do krajów dotkniętych epidemią wirusa. Wirus Zika może również przenosić się drogą płciową, dlatego ostrzeżenia wydano również w stosunku do mężczyzn, którzy mogliby zarazić swoje partnerki będące w ciąży.

Do tej pory w całych Stanach Zjednoczonych odnotowano 300 przypadków wirusa Zika związanych z podróżami.

Na razie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi. U większości ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, ale u niektórych wywołuje gorączkę i wysypkę. Pacjenci skarżą się też na zapalenie spojówek, ból mięśni i stawów. Zwykle choroba ma łagodny przebieg i trwa maksymalnie tydzień. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, czyli podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor