80. rocznica napaści Niemiec i Rosji na Polskę
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej chicagowska Polonia uczestniczyła w nabożeństwie sprawowanym w intencji ojczyzny i jej obrońców w kościele pw. Trójcy Świętej.

W wygłoszonym kazaniu o. Tadeusz Popiołek, palotyn, misjonarz z Wenezueli nawiązał do tragicznych wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat. „Pierwszy września 1939 zawsze kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. Dzisiaj obchodzimy osiemdziesiątą rocznicę tych tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń. Pamiętając o tym nie chodzi nam o powracanie do tego, co jest bolesne, co dzieli, ale aby pamiętać i uchronić nasze i przyszłe pokolenia od tego trudnego doświadczenia. Nie ma chyba wśród Polaków rodziny, która nie straciłaby swoich bliskich, tak jak nie ma rodziny, która ze względu na wywołany kryzys i wojnę nie miałaby swoich emigrantów na obczyźnie. W ciągu naszej tysiącletniej historii przeżywaliśmy około dwudziestu wojen. Żadna z nich nie była wojną w celu pozyskania terytorium sąsiada lub innego obcego kraju, ale była obroną granic, tożsamości i wiary. Nie byłoby Polski, gdyby nie wiara. Należy o tym pamiętać. Pokój, o który zabiegamy, to pokój, w którym możemy być szczęśliwi. Gdy już go mamy, musimy mieć świadomość, że nie pozyskaliśmy go na zawsze. Pokój musimy tworzyć. O pokój musimy zabiegać. O pokój musimy walczyć. To jest pokój, który pozwala nam normalnie żyć (…).

Prośmy Boga, by obrońcy naszej umiłowanej Ojczyzny mogli się cieszyć się radością nieba, ale też dbajmy o prawdę. Przekazujmy tę prawdę młodym pokoleniom. Walczmy też o nią, gdy widzimy jak w dzisiejszym świecie tak bardzo jest fałszowana. Gdy próbuje się wmówić, że to naziści, a nie Niemcy napadli na Polskę w 1939 roku, że to nie oni rozpoczęli wojnę, że Polacy są współodpowiedzialni za Holocaust. Tym bardziej musimy dzisiaj dbać o prawdę i tę prawdę przekazywać. Módlmy się o pokój. O dar pokoju dla człowieka, dla świata, by podobna tragedia nigdy więcej się dotknęła ludzkości” – apelował duszpasterz.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele organizacji polonijnych. W ławach dla wiernych byli obecni: wicekonsul Piotr Semeniuk, honorowa prezes Legionu Młodych Polek Bożena Haszlakiewicz, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Helena Sołtys, przedstawicielki Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP, harcerze i wielu innych.

O potrzebie zachowania pamięci i prawdy o tych tragicznych wydarzeniach wicekonsul Piotr Semeniuk powiedział: „Pomimo, że minęło tyle lat, ten dzień jest bliski polskim sercom, dlatego że właściwie każda rodzina straciła kogoś na tej wojnie. Jest coś szczególnego w tym, że z tej okazji gromadzimy się tutaj w Chicago. Pragnę podziękować Polonii amerykańskiej za wszystkie inicjatywy, które przypominają o tej tragicznej rocznicy”. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie wiernych w sali pod kościołem.

Drugim elementem upamiętniającym rocznicę, był koncert muzyki polskiej „Old Traditions and New Frontiers”, który w niedzielne popołudnie odbył się w Copernicus Center. Został zorganizowany staraniem Lincolnwood Chamber Orchestra, Chicago Chopin Society, American Music Festivals oraz Fundacji Kopernikowskiej. Trzeciego września w ramach rocznicowych obchodów w budynku stanowym Thompson Center przy 100 W. Randolph konsul generalny Piotr Janicki otworzył wystawę zatytułowaną: „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”. W otwarciu uczestniczyła wicegubernator Juliana Straton w asyście żołnierzy Gwardii Narodowej Illinois. Obecni byli prezesi i przedstawiciele organizacji polonijnych.

W osiemdziesiątą rocznicę agresji sowieckiej na Polskę msza święta za Ojczyznę zostanie odprawiona o godzinie 1:30 po południu w kościele pw. św. Konstancji. Po nabożeństwie odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską. Rocznicowe obchody upamiętniające ofiary niemieckiej i sowieckiej agresji na nasz kraj zakończy koncert polskiej grupy rockowej Hologram dedykowany ofiarom i ocalonym. Muzyczne spotkanie odbędzie się 21 września w Irish American Heritage Center przy 4626 N. Knox.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak