02 lutego 2023

Udostępnij znajomym:

Coraz więcej uczelni w Stanach Zjednoczonych instaluje automaty z antykoncepcją awaryjną, czyli tzw. pigułkami „dzień po”. Można je stosować do 72 godzin od stosunku płciowego i zabezpieczają przed niechcianym zajściem w ciążę. Najnowsza z maszyn stanęła na uniwersytecie w Waszyngtonie z inicjatywy samych studentów. To odpowiedź na obalony w ubiegłym roku przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych kompromis aborcyjny.

Maszyna już działa

„Można dostać Doritos i Plan B w tym samym czasie” - powiedziała "Washington Post" Aiza Saeed z Uniwersytetu George'a Waszyngtona, która pomagała w prowadzeniu starań o zainstalowanie maszyny. Urządzenie przechowuje pigułki w odpowiedniej temperaturze i nie wyda ich bez wyświetlenia zalecanych ostrzeżeń ani jeśli upłynie termin przydatności. Jedna tabletka kosztuje 25 dolarów.

„Czasami w pobliskiej aptece kończą się zapasy. W przypadku braku dostępności antykoncepcji awaryjnej sytuacja może zrobić się nerwowa. Mając na uwadze to oraz niższą cenę środków z automatu, to jest to naprawdę duża ulga" - powiedziała w rozmowie z serwisem Axios Neharika Rao, studentka drugiego roku i przewodnicząca samorządu studenckiego, pomysłodawczyni akcji. To, czy tabletka "dzień po" jest skuteczna, zależy od zawartej w pigułce substancji aktywnej. Większość z nich w badaniach klinicznych wykazuje skuteczność na poziomie od 70 do 90 procent.

Wcześniej przeprowadzono ankietę wśród studentów

Przed postawieniem automatu samorząd studencki przeprowadził ankietę wśród 1,500 studentów. Odpowiedzi były w przeważającej większości pozytywne. Większość opinii na temat pomysłu dotyczyła zapewnienia dyskrecji i prywatności dla studentów chcących kupić tabletki. Stąd lokalizacja automatu, który nie stoi w głównym korytarzu, a w piwnicy jednego z uczelnianych budynków.

Waszyngton idzie śladem innych miast

Inne uniwersytety zainstalowały podobne maszyny. Pierwszy tego typu automat sprzedający tabletki "po" stanął już w 2012 roku na uczelni w Pensylwanii. Dziś można je znaleźć na ponad 32 kampusach w Stanach. Boston University zainstalował automat w lipcu ubiegłego roku, można tam kupić pigułki antykoncepcji awaryjnej podobne do tych w Waszyngtonie – domagali się tego także studenci. Dzięki automatowi, pigułki "morning after" na uniwersytecie są teraz dostępne za jedyne $7.25. Niemal na wszystkich uniwersytetach takie tabletki są sprzedawane taniej niż w aptekach. Na Uniwersytecie Loyola w Chicago także można kupić pigułki. Dostarczają je wolontariusze z organizacji EZ EC - bez recepty, bez wykładu środowiskowego.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor