15 listopada 2022

Udostępnij znajomym:

czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupów w internecie?

Przed nami okres największych wyprzedaży w ciągu całego roku, i kluczowy moment, czyli tzw. Black Friday, w którym można zrobić zakupy po wyjątkowo korzystnych cenach. W tym roku Czarny Piątek przypada na 25 listopada. Miliony osób radośnie ruszą na zakupy, by skorzystać z rabatów i promocji, a większość z nich skorzysta z oferty sklepów i platform internetowych. Na co zwrócić uwagę i jak bezpieczne kupować w sieci? Warto zapoznać się z “Dekalogiem bezpiecznych e-zakupów” przygotowanym przez Izbę Gospodarki Elektronicznej.

Na co zwrócić uwagę przed zrobieniem zakupów online?

1. Sprawdzić opinie o sprzedawcy

Sprawdź w sieci, jak sprzedawca i jego sklep został oceniony i ile jest tych opinii. Zwróć uwagę na to, czy opinie są konkretne i wiarygodne. Zobacz też, czy przy opiniach pojawia się informacja, że pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub używali danego towaru lub korzystali z usługi. Jeżeli nie, to podejdź do treści opinii z dystansem.

2. Sprawdź dane kontaktowe i identyfikacyjne sprzedawcy

Brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy powinien być sygnałem ostrzegawczym i wzmóc naszą czujność. Warto czasem skorzystać z dogodnej formy kontaktu i zapytać o szczegóły kupowanego towaru.

3. Kupuj w wiarygodnych sklepach internetowych

W przypadku nowych serwisów sprawdzaj bardziej szczegółowo ich wiarygodność, historię i opinię na rynku. Jeżeli cena towaru lub usługi jest znacząco niższa niż w innych sklepach, to podejdź ostrożnie do takiej oferty.

4. Sprawdź regulamin i zasady zwrotów konkretnych towarów

Sprzedawca ma obowiązek opublikować regulamin określający szczegółowe zasady zawierania umowy przez internet. Sprawdź, czy taki dokument istnieje, jest czytelny i zrozumiały. Prawo daje możliwość zwrotu zakupionych towarów, sprawdź, czy sklep tego nie utrudnia.

5. Sprawdź, czy transmisja danych odbywa się w bezpiecznym połączeniu

Gdy wypełniasz formularze z danymi, sprawdź, czy w przeglądarce na początku adresu witryny widnieje "https" zamiast "http". Szukaj symbolu kłódki, oznaczającej bezpieczne połączenie, aby osoby trzecie nie mogły uzyskać dostępu do przesyłanych danych.

6. Sprawdź wybór różnych metod płatności

Jeżeli ktoś żąda płatności z góry i podaje dane wyłącznie jednej opcji płatności, skorzystanie z niej może być ryzykowne. Godne zaufania serwisy zazwyczaj oferują różne opcje płatności. Operatorzy płatności, którzy obsługują sprzedawców internetowych często oferują dodatkowe programy ochrony kupujących.

7. Czytaj dokładnie ofertę wystawców na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych

Gdy kupujesz na platformach transakcyjnych lub ogłoszeniowych, zawsze dokładnie czytaj treść oferty oraz stronę „o mnie” danego sprzedawcy. Osoby prywatne często umieszczają w tych opisach swoje własne, szczegółowe zasady sprzedaży, jak np. czas dostawy, który może być liczony dopiero od czasu zaksięgowania wpłaty na koncie sprzedawcy, a nie na koncie systemu płatności.

8. Na zakończenie wyloguj się

Po zakończeniu czynności związanych z obsługą konta koniecznie się wyloguj, aby osoby postronne nie uzyskały do niego dostępu.

9. Napisz swój komentarz po każdej transakcji

Wystawianie komentarza lub opinii po transakcji jest bardzo ważne. Pamiętaj, że pochlebne opinie lub ostrzeżenia są dla innych równie cenne, jak dla ciebie. Dlatego warto poświęcić na to kilka minut.

10. Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą

Do czasu zakończenia całości transakcji sukcesem i zadowolenia z otrzymanego towaru, na wszelki wypadek warto zachować całość korespondencji elektronicznej ze sprzedawcą.

“e-Izba od lat zajmuje się szeroko pojętą edukacją cyfrową. Od samego początku prawie już od dekady edukujemy konsumentów, by mogli bezpiecznie i bez ryzyka czerpać korzyści z zakupów przez internet. Przez kilka lat zorganizowaliśmy kampanię >>Kupuję w internecie<<, której elementem była edukacja konsumentów jak bezpiecznie kupować przez internet. Mam nadzieję, że Dekalog Bezpiecznych Zakupów przez internet przyda się wielu konsumentom. Życzę wszystkim konsumentom udanych e-zakupów” - podsumowała Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

“Dekalog bezpiecznych zakupów przez internet” jest dostępny do pobrania na stronie e-Izby

na podst. Izba Gospodarki Elektronicznej

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor