Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po ostatnich wyborach to czarnoskóra kobieta zajmie stanowisko burmistrza Chicago, ale Afroamerykanki objęły także kilka innych kluczowych urzędów w strukturach władzy.

Lori Lightfoot po zaprzysiężeniu 20 maja stanie się pierwszą w historii Chicago czarnoskórą kobietą na stanowisku burmistrza. Wcześniej urząd ten zajmowało dwóch Afroamerykanów. Harold Washington został wybrany w 1983 r. i jako pierwszy czarnoskóry burmistrz wygrał reelekcję w 1987 r. Zmarł w tym samym roku. Eugene Sawyer, drugi czarnoskóry burmistrz został wyznaczony do zakończenia kadencji Washingtona do specjalnych wyborów w 1989 roku.

Lightfoot to druga kobieta wybrana na stanowisko burmistrza Chicago. Pierwszą była Jane Byrne, która urząd zajmowała od 1979 r. do 1983 roku.

Inna Afroamerykanka, stanowa kongreswoman Melissa Conyears-Ervin, wygrała wybory na skarbnika miasta Chicago pokonując w drugiej turze chicagowskiego radnego (z 47. okręgu) Ameya Pawarę. Conyears-Ervin miała poparcie związku zawodowego chicagowskich nauczycieli (Chicago Teachers Union) i sekretarza stanu Jesse’go White’a. Pawara poparły dwa główne dzienniki “Chicago Tribune” i “Chicago Sun-Times”.

Były radny Dick Simpson, profesor nauk politycznych na University of Illinois w Chicago, uważa, że od wyborów w 2018 roku kobiety odnoszą coraz większe sukcesy wyborcze. „Kobiety z mniejszości są bardzo wykwalifikowane do pracy na tych stanowiskach” - skomentował wyniki wyborów.

Simpson zwraca uwagę, że Latynoska Anna M. Valencia, zajęła stanowisko sekretarza miasta Chicago, co sprawia, że trzy najważniejsze urzędy w mieście zajmują kobiety z mniejszości. “Nie ma innego miasta w Ameryce, w którym jest podobnie” - podsumował politolog.

Afroamerykanka Toni Preckwinkle, która przegrała z Lightfoot walkę o stanowisko burmistrza Chicago, pozostaje przewodniczącą Rady Powiatu Cook. Warto przypomnieć, że Kim Foxx, była szefowa biura Preckwinkle, została po wyborach w 2016 r. pierwszą czarnoskórą kobietą na stanowisku prokurator stanowej w powiecie Cook.

Z kolei Dorothy Brown, także Afroamerykanka, chociaż została wykluczona z wyborów burmistrza, w dalszym ciągu pozostaje na stanowisku sekretarz sądu okręgowego powiatu Cook.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location