Dietetyczne napoje a ryzyko udaru i zawału serca
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kolejna zła wiadomość dla miłośników dietetycznych napojów gazowanych – picie dwóch lub więcej sztucznie słodzonych napojów dziennie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia udarów mózgu, zawałów serca i przedwczesną śmiercią u kobiet po 50. roku życia – wynika z najnowszego badania prowadzonego przez American Heart Association i American Stroke Association.

Ryzyko było najwyższe w przypadku kobiet bez wcześniejszej historii chorób serca lub cukrzycy, cierpiących na otyłość lub kobiet pochodzenia Afroamerykańskiego.

Wcześniejsze badania wykazały związek między napojami dietetycznymi a ryzykiem udaru, demencją, cukrzycą typu 2, otyłością i zespołem metabolicznym, co może prowadzić do chorób serca i cukrzycy.

„To kolejne badanie potwierdzające związek między sztucznie słodzonymi napojami, a ryzykiem powikłań naczyniowych. Chociaż nie możemy wykazać związku przyczynowego, jest to ostrzeżenie, aby zwrócić uwagę na te badania i odkrycia” – powiedział prezes Amerykańskiej Akademii Neurologii, doktor Ralph Sacco, który nie brał udziału w przeprowadzonym badaniu.

„Co takiego jest w tym napojach dietetycznych? – zapytała główna autorka badania, Yasmin Mossavar-Rahmani, profesor nadzwyczajny epidemiologii klinicznej na Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. „Czy chodzi o słodziki? Czy wpływają na zdrowie naszych jelit i metabolizm? Oto pytania, na które musimy odpowiedzieć”.

Waga i rasa zwiększa potencjalne ryzyko

Ponad 80,000 kobiet w okresie przekwitania w Stanach Zjednoczonych, uczestniczących w długofalowym badaniu przeprowadzonym przez Women’s Health Initiative, pytano, jak często piły jedną porcję (12 uncji) napoju dietetycznego w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Ich wyniki zdrowotne były śledzone średnio przez okres 11.9 lat – powiedziała Mossavar-Rahmani.

„Poprzednie badania koncentrowały się na ogólnym obrazie chorób układu krążenia” – powiedziała. „Nasze badanie skupiało się na najczęstszym rodzaju udaru mózgu, udarze niedokrwiennym i jego podtypach, z których jednym była blokada małych naczyń. Inną istotną rzeczą w naszym badaniu było to, że przyjrzeliśmy się kwestii tego, kto był najbardziej narażony na ryzyko”.

Po sprawdzeniu czynników związanych ze stylem życia, badanie wykazało, że kobiety, które spożywały dwa lub więcej sztuczne słodzone napoje każdego dnia, były o 31% bardziej narażone na udar spowodowany skrzepem, 29% częściej cierpiało na choroby serca, a 16% była bardziej narażona na przedwczesny zgon, niż kobiety, które piły napoje dietetyczne mniej niż raz w tygodniu lub wcale.

W badaniu w następnej kolejności przyjrzano się kobietom bez chorób serca i cukrzycy w wywiadzie, które są kluczowymi czynnikami ryzyka udaru mózgu. Ryzyko wzrosło dramatycznie, jeśli kobiety były Afroamerykankami lub były otyłe.

„Kobiety, które na początku naszego badania nie miały żadnych chorób serca ani cukrzycy, ale były otyłe, były dwukrotnie bardziej narażone na udar mózgu lub udar niedokrwienny” – powiedziała Mossavar-Rahmani.

Nie było takiego związku udaru z kobietami, które utrzymywały normalną wagę lub miały niedowagę. Nadwagę definiuje się jako wskaźnik masy ciała (BMI) wynoszący od 25 do 30, podczas gdy otyłość zaczyna się powyżej 30.

„Afro-amerykańskie kobiety bez wcześniejszej historii chorób serca lub cukrzycy, były około cztery razy bardziej narażone na udary spowodowane skrzepami” – powiedziała Mossavar-Rahmani, ale ryzyko udaru nie dotyczyło białych kobiet.

„W przypadku białych kobiet ryzyko było inne. Były o 1.31% bardziej narażone na choroby wieńcowe”.

W badaniu przyjrzano się także różnym typom udaru niedokrwiennego mózgu, co lekarze wykorzystują do określenia leczenia i wyboru leków. Okazało się, że ryzyko niedrożności drobnej tętnicy, powszechny rodzaj udaru spowodowanego zablokowaniem najmniejszych tętnic w mózgu, było prawie 2.5 razy większe u kobiet, które nie miały historii chorób serca ani cukrzycy, ale były konsumentami napojów dietetycznych.

Wynik ten był niezależny od rasy czy wagi.

To badanie, a także inne badania dotyczące związku między dietą a chorobami naczyniowymi, mają charakter obserwacyjny i nie mogą wykazywać przyczyny i skutku. To poważne ograniczenie – twierdzą naukowcy – ponieważ niemożliwe jest ustalenie, czy związek jest spowodowany konkretnym sztucznym słodzikiem, rodzajem napoju czy innym ukrytym problemem zdrowotnym.

„U kobiet po menopauzie istnieje większe ryzyko wystąpienia choroby naczyniowej, ponieważ brakuje im ochronnego działania naturalnych hormonów” – powiedział kardiolog z Karoliny Północnej, doktor Kevin Campbell, dodając, że może to przyczyniać się do zwiększenia ryzyka chorób serca i udaru mózgu.

Niektórzy zwracają uwagę na możliwe korzyści ze sztucznie słodzonych napojów w kwestii utraty wagi, co stanowi krytyczny problem, biorąc pod uwagę epidemię otyłości w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.

„Niskokaloryczne lub bezkaloryczne substancje słodzące zostały uznane za bezpieczne przez organy regulacyjne na całym świecie” – powiedział William Dermody, wiceprezes ds. mediów i spraw publicznych American Beverage Association, organizacji handlowej. „Istnieje znaczna liczba badań, które wskazują, że te substancje słodzące są użytecznym narzędziem pomagającym ludziom zmniejszyć spożycie cukru”.

„Popieramy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby ludzie ograniczali cukier w swojej diecie, a my wykonujemy swoją pracę, tworząc innowacyjne napoje o mniejszej zawartości cukru lub całkowicie bez cukru, wyraźne oznakowanie liczby kalorii, stosując odpowiedzialne praktyki marketingowe i mniejsze rozmiary opakowań”.

Korzyści związane z utratą wagi?

American Heart Association wydało w zeszłym roku poradnik, informujący, że krótkotrwale stosowanie niskokalorycznych i sztucznie słodzonych napojów w celu zastąpienia napojów z dużą ilością cukru, może być skuteczną strategią promowania utraty wagi u dorosłych, ale nie u dzieci.

Wskazówki są skierowane do tych, którzy „mają trudności z bezpośrednim przejściem od słodkich napojów do wody” – powiedziała profesor ds. żywienia, Rachel Johnson, przewodnicząca grupy zajmującej się opracowaniem poradnika naukowego. „Niskokaloryczne słodzone napoje mogą być użytecznym narzędziem pomagającym ludziom dokonać tego przejścia”.

Ogólnie rzecz biorąc Johnson twierdzi, że „istnieją solidne przesłania naukowe dowodzące, iż spożywanie słodkich napojów wiąże się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi. Dlatego rozsądne może być ograniczenie spożycia, dopóki nie dowiemy się więcej na temat tego, jak może to wpłynąć na ryzyko udaru u ludzi”.

Podczas gdy naukowcy nadal badają ten związek, Amerykanie coraz częściej wybierają wodę i inne napoje bez kalorii – wynika z informacji Beverage Marketing Corporation, grupy zajmującej się gromadzeniem danych i konsultacjami. W 2016 roku sprzedaż wody butelkowanej przekroczyła ilość napojów gazowych, stając się numerem jeden pod względem ilości i nadal dominowała na rynku w latach 2017 i 2018.

Według danych Beverage Marketing Corporation, w 2018 roku Amerykanie wypili ponad 3 miliardy galonów napojów dietetycznych z łącznej liczby 12.2 miliardów galonów napojów gazowanych.

„Osobiście przestałem pić sztucznie słodzone napoje” – powiedział Sacco, oddając, że postrzega pojawiające się badania jako „ostrzeżenie” dla zagorzałych fanów napojów dietetycznych i każdego, kto myśli o zwróceniu się w ich kierunku w walce o utratę wagi.

„Powinniśmy pić więcej wody i napojów naturalnych, jakich jak niesłodzone herbaty ziołowe” – powiedziała Mossavar-Rahmani. „Nie możemy cały dzień pić dietetycznych napojów gazowanych. Zbyt duże ilości na pewno nie pozostaną dla nas nieszkodliwe”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: