----- Reklama -----

Luxahaus Beyond
Zaloguj się

23 listopada 2022

Udostępnij znajomym:

Przed nami Thanksgiving. Co oznacza, że będziemy świętować, oglądać telewizję i jeść. Dużo jeść. A potem zastanawiać się, co zrobić ze wszystkimi pozostałymi resztkami. Niestety, wiele z tych produktów wyląduje w koszach, a potem na wysypiskach śmieci.

Według ostatnich szacunków ReFED, nowojorskiej organizacji badającej odpady żywnościowe, amerykańskie gospodarstwa domowe zmarnują w te święta o koło 305 milionów funtów żywności. To około trzy razy więcej niż 115 milionów funtów żywności, którą średnio marnuje się każdego dnia, i daje prawie funt na osobę. Aby łatwiej zobrazować skalę tego problemu, jak wskazuje ReFED, warto pomyśleć o tym, iż wyrzucamy ilość jedzenia, która zapewniłaby 6.5 posiłków każdemu z 38 miliona osób w kraju, które cierpią z powodu niepewności żywnościowej.

Marnowanie żywności to nie tylko problem humanitarny. Jest to również kwestia środowiskowa. Od farmy po stół obiadowy, odpady żywnościowe w Święto Dziękczynienia wytwarzają gazy cieplarniane odpowiadające 1.1 miliona ton CO2. To prawie taki sam poziom emisji, jak 170,000 samochodów jeżdżących przez rok. Ale to dopiero początek. Wszystkie te niechciane stosy farszu i osierocone plasterki ciasta dyniowego potencjalnie stworzą dodatkowe gazy cieplarniane, gdy ulegną rozkładowi na wysypiskach lub zostaną spalone. Niektóre nadwyżki żywności, które trafiają do kompostowników, komór fermentacyjnych beztlenowych, paszy dla zwierząt i innych bardziej przyjaznych dla środowiska miejsc przeznaczenia, nie są uważane za odpady w analizie ReFED.

„Kulturowo Święto Dziękczynienia związane jest z obfitością, a więc tradycyjne umiejętności zarządzania żywnością, wykazywane przez konsumentów, tego dnia nie mają racji bytu” – uważa Jackie Suggitt, dyrektor ds. kapitału, innowacji i zaangażowania w ReFED. „Gotujemy nowe potrawy. Często gościmy ludzi, których normalnie nie karmimy. Jako gospodarze pilnujemy, aby nie zabrakło jedzenia, więc prawdopodobnie gotujemy już więcej niż potrzeba. A potem okazuje się, że goście] i tak pojawiają się z dodatkową porcją słodkich ziemniaków lub dodatkowym ciastem, co nie było to uwzględnione w naszych obliczeniach. Wszystkie te zachowania prowadzą do wielu dodatkowych odpadów związanych z jednym tylko wspólnym posiłkiem”.

Nie tylko na święta

Chociaż marnowanie żywności może być bardziej widoczne w Święto Dziękczynienia, nie jest to problem związany tylko z tym dniem. I to nie tylko problem konsumencki.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych marnuje się 108 miliardów funtów żywności. Odpowiada to 130 miliardom posiłków i ponad 408 miliardom dolarów wyrzucanej co roku żywności. Szokująco, prawie 40% całej żywności w Ameryce jest marnowane.

Żywność marnuje się na każdym etapie produkcji i dystrybucji żywności – od rolników po pakujących i spedytorów, od producentów po sprzedawców detalicznych i nasze domy. Odpady żywnościowe w naszych domach stanowią około 39% wszystkich odpadów żywnościowych – około 42 miliardów funtów odpadów żywnościowych. Podczas gdy komercyjne odpady żywnościowe stanowią około 61% wszystkich odpadów żywnościowych lub 66 miliardów funtów odpadów żywnościowych – wynika z analizy organizacji Feeding America, która koncentruje się na ograniczaniu marnowania żywności w gospodarstwach rolnych oraz w usługach spożywczych, produkcji i handlu detalicznym.

Szokująco, jedna trzecia całej żywności produkowanej do spożycia przez ludzi jest marnowana każdego roku i tylko to odpowiada za 8% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Stany Zjednoczone zajmują drugie miejsce na świecie pod względem marnotrawienia żywności na mieszkańca, ustępując jedynie Australii. Amerykanie wyrzucają więcej jedzenia niż obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Szwecji razem wziętych.

Ameryka ma więcej niż wystarczającą ilość jedzenia dla wszystkich. Ale każdego roku marnują się miliardy funtów doskonałej żywności. Tymczasem 38 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych mierzy się z głodem i doświadcza niepewności żywnościowej.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor