Dzień patrona w szkole i parafii pw. św. Błażeja
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Podczas uroczystej mszy św. uczniowie ze szkoły im. św. Błażeja w Summit celebrowali dzień patrona szkoły i parafii. W procesji z darami szli uczniowie najmłodszych klas. Nabożeństwo dziękczynne odprawili o. Roman Deyna i o. Stanisław Chorągwicki z Polski. Liturgię uświetnił śpiewem szkolny chór dziecięcy.

Z okazji Dnia Patrona zorganizowany został konkurs plastyczny o św. Błażeju dla uczniów klas piątych. Przed ołtarzem urządzona została wystawa składająca się z szesnastu nagrodzonych prac. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się przed zakończeniem mszy św. Dwie pierwsze nagrody zdobyło rodzeństwo Monika i Daniel Miętus. Emilia Szewczyk i Dawid Gawrysiuk zdobyli drugie miejsca, a Łukasz Ratułowski i Bednarz Zwycięski trzecie lokaty. Wyróżnienia otrzymali: Lilia Augustyn, Victoria Flyn, Andżelika Kolasa, Andrzej Biało i Kamil Jurkowski. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody pieniężne.

„Konkurs był skierowany do uczniów klas piątych. Przez rysunek mają okazję uczcić postać patrona oraz wykazać się wiedzą na jego temat i kształcić swoje umiejętności plastyczne. Dzieci z naszej szkoły uczestniczą w licznych konkursach szkolnych, międzyszkolnych oraz na poziomie krajowym odnosząc znaczące sukcesy. Między innymi od trzech lat nasi uczniowie mogą się pochwalić sukcesem w konkursie na kartki świąteczne organizowanym przez amerykański Episkopat” – powiedziała dyrektor szkoły Małgorzata Tys.

Na zakończenie nabożeństwa duszpasterze w asyście proboszcza ks. Wojciecha Kwietnia pobłogosławili wiernym gardła. „To jedyna parafia w archidiecezji chicagowskiej, której patronuje św. Błażej. Nasz patron żył w trzecim wieku. Był biskupem Sebasty i zasłynął z uzdrowienia wiernego, który zapadł na chorobę gardła. Od tej pory przez Jego wstawiennictwo zwracamy się do Pana Boga o zachowanie w zdrowiu naszych gardeł. Stąd dzisiaj błogosławieństwo świec, którymi dotykamy gardeł i wierzymy, że to błogosławieństwo św. Błażeja uzdrawia” – powiedział proboszcz Kwiecień.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

{gallery}dzień-patrona-blazej{/gallery}