----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Na wniosek Delegata Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. biskupa Wiesława Lechowicza grupa osób zasłużonych dla Kościoła i wiary w Chicago uhonorowana została Medalem „Pro Polonia et Ecclesia” oraz dyplomami uznania. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Bazylice pw. św. Jacka na popołudniowym nabożeństwie sprawowanym przez ks. proboszcza Stanisława Jankowskiego. 

Działająca w ramach Episkopatu Kapituła Medalu przyznała to wyróżnienie czworgu katolickim działaczom polonijnym: Czesławie Kolak, wykładowcy uniwersyteckiemu, zasłużonej na niwie dydaktyczno-pedagogicznej pracy z młodzieżą, popularnym restauratorom i darczyńcom Ewie i Stanisławowi Chwałom – działaczom chicagowskiej Fundacji Parafii Strzelce Wielkie, współinicjatorom budowy nowego kościoła w rodzinnej miejscowości, który po 5 latach budowy został konsekrowany w 2005 roku. W ramach przewodniczenia powstałej rok później fundacji, podjęli się zadania gromadzenia funduszy przeznaczanych na realizację licznych inwestycji wyposażeniowych w świątyni oraz na terenie parafii. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy fundacji pomoc ta wyniosła blisko milion dolarów. Najnowszym przedsięwzięciem jest udział fundacji w finansowaniu pracach renowacyjnych i remontowych zabytkowej świątyni z 1617 roku. Kolejny medal odebrała Krystyna Pokorna, wolontariuszka katolicka przy parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Lemont.

Decyzją ks. biskupa Wiesława Lechowicza kolejne osoby zostały uhonorowane dyplomami uznania i podziękowania, są to: Alicja Otap, Izabela i Eugeniusz Bożek, Teresa i Kazimierz Milewscy oraz Aniela Bartoszek i Barbara Kipta-Foran.

Jego ekscelencja specjalny list z podziękowaniami za pracę duszpasterską w polonijnym środowisku na „Jackowie” i życzeniami dalszej posługi dla dobra wspólnoty wiernych, aby Bazylika nadal wypełniała się sercami bijącymi miłością do Boga, Polski i Kościoła skierował do ks. proboszcza Stanisława Jankowskiego, który wraz z koordynatorem akcji wyróżnień, dr Janem Jaworskim, kawalerem Komandorii Orderu św. Sylwestra wręczał medale i dyplomy.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP