----- Reklama -----

LECH WALESA

04 czerwca 2024

Udostępnij znajomym:

Trwa pobieranie wersji audio...

Kiedy Internet stał się powszechnie dostępny w latach 90. XX w., najszybciej z niego korzystali Amerykanie i Kanadyjczycy. Niedługo potem reszta świata zaczęła podążać za nimi. Trzy dekady później internet radykalnie zmienił sposób funkcjonowania ludzi i firm.

Obecnie około 90% mieszkańców Ameryki Północnej i 60% ludzi na całym świecie ma dostęp do Internetu.

Większość zakupów, bankowości i kontaktów towarzyskich odbywa się online. IRS podaje, że około 90% amerykańskich podatników składa obecnie swoje podatki drogą elektroniczną, a od 2023 r. Pew Research Center wykazało, że 58% dorosłych Amerykanów twierdzi, że woli otrzymywać wiadomości cyfrowo, podczas gdy tylko 27% twierdzi, że otrzymuje wiadomości z telewizji.

W 2022 r., kiedy sztuczna inteligencja zaskoczyła świat wypuszczeniem ChatGPT, niektórzy użytkownicy szybko porównali jej nagły rozwój do rozwoju Internetu. Po trwającej dziesięciolecia „zimie AI” charakteryzującej się stosunkowo stagnacją, technologia nagle zaczęła rozwijać się w zawrotnym tempie. Dwa lata później chatboty już zmieniają sposób pracy pisarzy, programistów i badaczy.

Firma Verbit przeanalizowała dane z ankiety przeprowadzonej przez firmę Bosch, aby zobaczyć, gdzie na świecie ludzie są najbardziej podekscytowani sztuczną inteligencją i jaką mają nadzieję, że zmieni ona ich życie. Według ankiety przeprowadzonej w grudniu 2023 r. w siedmiu krajach, 73% ludzi na całym świecie uważa, że sztuczna inteligencja jest równie istotna, jak rozwój Internetu.

Optymistycznie nastawieni do sztucznej inteligencji

Firma Bosch przeprowadziła ankietę wśród respondentów w wieku od 18 do 69 lat z Brazylii, Chin, Niemiec, Francji, Indii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Badanie może nie być reprezentatywne dla dorosłych we wszystkich objętych badaniem krajach; na przykład w Chinach Bosch przeprowadzał wywiady wyłącznie z osobami z najbogatszych miast.

Dane pokazują uderzającą tendencję: ogólnie rzecz biorąc, respondenci z krajów o średnich dochodach są bardziej optymistyczni w stosunku do sztucznej inteligencji niż respondenci z krajów o wysokich dochodach. Około 83% respondentów z Chin i 75% osób z Indii twierdzi, że technologie AI zmienią świat na lepsze. Z kolei mniej niż połowa ankietowanych w Niemczech, Francji i USA zgodziła się z tym stwierdzeniem.

Jedną z przyczyn tej rozbieżności może być fakt, że mieszkańcy krajów rozwijających się mogą więcej zyskać na rozwoju sztucznej inteligencji. Bogatsze kraje mają również zwykle lepiej wykształconych specjalistów, takich jak lekarze. Systemy sztucznej inteligencji, które są wystarczająco inteligentne, aby zastąpić lekarzy i pracowników umysłowych, mogą dać wielu ludziom szansę na zakup usług, na które w innym przypadku nie byliby w stanie sobie pozwolić, poprawiając jakość życia.

Respondenci ankiety w Chinach, Indiach i Brazylii częściej niż w krajach zachodnich uznali „lepsze wyniki w pracy” za osobistą korzyść wynikającą z zastosowania sztucznej inteligencji. Na całym świecie respondenci uznali poprawę zdrowia i uczynienie życia wygodniejszym za najważniejsze zalety sztucznej inteligencji.

Innym powodem podziału między krajami o średnich i wysokich dochodach może być fakt, że kraje rozwijające się mają tendencję do większego optymizmu, jeśli chodzi o prognozy gospodarcze. Na przykład badanie przeprowadzone przez Ipsos wykazało, że respondenci z rynków wschodzących częściej mieli zaufanie do światowych perspektyw gospodarczych; 91% mieszkańców Indonezji uważa, że rok 2024 będzie dla nich lepszy niż 2023. Tylko 65% respondentów w USA i 39% mieszkańców Japonii zgodziło się z tym.

Ponad 4 na 5 osób w Chinach twierdzi, że wierzy, że sztuczna inteligencja zmieni świat na lepszy, w porównaniu z 40% we Francji

13 ai wykres

Sztuczna inteligencja niesie za sobą wiele zagrożeń

Sztuczna inteligencja budzi podziw i strach w niemal równym stopniu. Około 2 na 5 uczestników badania uważa, że sztuczna inteligencja będzie miała pozytywny wpływ na społeczeństwo – mniej więcej taki sam odsetek uważa, że sztuczna inteligencja będzie miała negatywny wpływ. Inne wschodzące dziedziny, takie jak biotechnologia i inżynieria klimatyczna, były znacznie mniej polaryzujące. Około 1 na 3 respondentów uważał, że te dwie technologie będą pozytywne dla społeczeństwa, podczas gdy tylko 1 na 10 uważa, że będą szkodliwe.

Szacuje się, że 52% respondentów obawia się, że sztuczna inteligencja może naruszać prywatność ludzi lub manipulować ich zachowaniem. Wiele firm technologicznych ma nadzieję zbudować systemy sztucznej inteligencji, które będą mogły służyć jako osobiści asystenci, co budzi nowe obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa.

W niedawnym wywiadzie z Sally Kornbluth, prezes Massachusetts Institute of Technology, dyrektor generalny OpenAI Sam Altman zauważył, że robot, który czyta twoje e-maile i śledzi twoje codzienne czynności, może zostać wykorzystany przeciwko tobie, prawdopodobnie w sytuacji prawnej.

Najczęściej cytowaną obawą związaną ze sztuczną inteligencją była utrata pracy. Około 53% respondentów zgodziło się, że systemy AI mogą zautomatyzować ich pracę i zastąpić ją. Ludzie szczególnie bali się robotów humanoidalnych — tylko 17% respondentów stwierdziło, że spodziewa się, że takie maszyny będą miały pozytywny wpływ na społeczeństwo, podczas gdy 30% stwierdziło, że androidy będą miały negatywny wpływ.

Te obawy nie są bezpodstawne. Sztuczna inteligencja rozwija się szybko, a szacunki dotyczące jej wpływu na rynek pracy są różne. W jednej z analiz Goldman Sachs z 2023 r. oszacowano, że sztuczna inteligencja mogłaby częściowo zautomatyzować jedną czwartą zadań zawodowych w Ameryce i dwie trzecie zawodów. Według badań banku inwestycyjnego stanowiska administracyjne w biurach, zawody prawnicze, a także zawody związane z architekturą i inżynierią są podatne na automatyzację sztucznej inteligencji.

Historycznie rzecz biorąc, automatyzacja i nowe technologie ogromnie zmieniły siłę roboczą. Na przykład innowacje w rolnictwie spowodowały redukcję siły roboczej w tej branży; tylko około 1% amerykańskich pracowników jest dziś rolnikami. Internet wyeliminował niektóre firmy, takie jak wypożyczalnie filmów i biura podróży.

Jednak innowacje otworzyły również drzwi. Jeśli sztuczna inteligencja będzie tak samo wpływowa jak Internet, może to oznaczać, że wiele zawodów stanie się przestarzałych, a pojawią się nowe.

jm

----- Reklama -----

OBAMACARE - MEDICARE 2025

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor