----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W minioną niedzielę w Domu Podhalan odbyły się wybory królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Decyzją jurorów diadem królowej w 36. edycji tej imprezy otrzymała urodzona w Wietrznym Mieście siedemnastoletnia Joanna Chlebek, tancerka zespołu „Siumni”, uczennica czwartej klasy szkoły średniej, absolwentka polskiej szkoły sobotniej im. ks. Ignacego Posadzego. Laureatka ma zamiar w przyszłości zostać lekarzem pediatrą. O zaszczytny tytuł rywalizowała z Katarzyną Nowak i Elżbietą Stękałówną.

O zwycięstwo nie było łatwo. Wszystkie uczestniczki musiały wykazać się znajomością góralskiego folkloru, gwary, tańca, śpiewu. Odbyły się sprawdziany z umiejętności wiązania kierpców, gorsetu, zaplataniu warkocza, zakładania szala latem i zimą, przyszywania guzików, przygotowania ciasta na moskole, robienia z ziemniaków „wykrowków”, które gazdowie sadzili wiosną na roli, cerowania skarpet, a nawet jakże widowiskowej konkurencji dojenia krowy na czas.

DSC 2594

Joanna Chlebek, nowa gaździna amerykańskich górali

Obok wyborów królowej równolegle odbywały się wybory kandydatki na przyszła królową. Ze startującej w tej konkurencji trójki dziewcząt – Wioletty Greczek, Anny Smętek i Renaty Marusarz – największe uznanie w oczach sędziów zyskała ta ostatnia. Jurorom przewodniczyła Joanna Kula.

Koronę na głowę swojej następczyni włożyła Kamila Wilczek, która ze względu na pandemię panowała przez dwa lata. Jej największym sukcesem było zorganizowanie w kwietniu tego roku balu charytatywnego, który przyniósł prawie 60 tys. dolarów dochodu z przeznaczeniem na pomoc charytatywną. W imieniu nowego zarządu związku dziękował ustępującej królowej prezes góralskiej organizacji Stanisław Sarna, wręczając jej piękny bukiet kwiatów. Grupa sponsorów i osób zaangażowanych w przygotowanie balu otrzymała od Kamili dyplomy z podziękowaniami.

DSC 1607

Dziewczęta uczestniczące w konkursie

Gratulacje Joasi Chlebek złożyła między innymi konsul Agata Grochowska. Gościem konkursu była także skarbnik powiatu Cook Maria Pappas. Imprezę prowadzili Agnieszka Bobak z zespołu „Wanta” i Jan Król, wiceprezes ds. kultury w nowym zarządzie.

Tekst i zdjęcie: AB/NEWSRP