Gubernator Pritzker podniesie płacę minimalną?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Podniesienie płacy minimalnej w Illinois do $15 za godzinę z obecnych $8.75 jest jednym z priorytetów demokratycznego gubernatora J.B. Pritzkera - zapewnia jego rzeczniczka. Jego republikański poprzednik Bruce Rauner zawetował ustawę w tej sprawie w 2017 roku.

Niektórzy demokratyczni ustawodawcy podejmują kolejną próbę niemal podwojenia minimalnej płacy w Illinois do $15 za godzinę w ciągu kilku lat, z nadzieją na zwycięstwo w związku z objęciem najwyższego urzędu w stanie przez gubernatora z ich partii.

Pomimo wielokrotnych wysiłków w ostatnich latach, stanowe wynagrodzenie minimalne wynosi $8.25 Na godzinę. Taka stawka obowiązuje od 2010 roku. Republikański gubernator Bruce Rauner zawetował w 2017 r. ustawę, dzięki której wprowadzona zostałaby podwyżka do $15 za godzinę w ciągu pięciu lat.

Teraz, gdy demokraci kontrolują rezydencję gubernatora, a także obie izby w stanowym Kongresie, sprawa powraca. Demokratyczna stanowa senator Kimberly Lightford z Maywood powiedziała we wtorek, że gubernator J.B. Pritzker może mieć szansę na podpisanie ustawy ws. podniesienia minimalnego wynagrodzenia jeszcze przed wygłoszeniem zaplanowanego na 20 lutego przemówienia, w którym przedstawi swój pierwszy projekt budżetu. "Próbujemy się upewnić, że jest w stanie to zrobić" - podkreśliła.

"Rodziny pracujące w Illinois zasługują na podwyżkę" - stwierdziła rzeczniczka Pritzkera, Jordan Abudayyeh, zapewniając, że gubernator poprze ustawę, która podniesie minimalne wynagrodzenie do $15 godzinę".

Chicago i powiat Cook są w trakcie podnoszenia płacy minimalnej. 1 lipca br. na terenie Chicago wejdzie w życie kolejna podwyżka najniższej stawki godzinowej, która wzrośnie do $13 z obecnych $12 - zgodnie z ustawą uchwaloną przez radnych w grudniu 2014 roku.

Z kolei płaca minimalna na terenie powiatu Cook wzrośnie z początkiem lipca z $11 do $12 na godzinę. Powiat ma wprowadzić potem kolejną jednodolarową podwyżkę do $13 na godzinę w 2020 roku.

Takie były założenia ustawy przyjętej przez Radę Powiatu Cook w październiku 2016 r. Nowe przepisy zostały skrytykowane przez środowiska biznesowe na przedmieściach. Pod ich wpływem władze niektórych miasteczek wycofały się z wprowadzenia podwyżki.

Federalna minimalna stawka godzinowa od 2009 roku pozostaje na poziomie $7.25. Administracja byłego demokratycznego prezydenta Baracka Obamy podejmowała działania w celu jej podniesienia do $10.10, co i tak było znacznie poniżej tego, co proponowały związki zawodowe - czyli $15 za godzinę pracy.

JT

Udostępnij swoim znajomym: