Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po objęciu przez J.B. Pritzkera urzędu gubernatora zwolennicy legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych czekają na podpis demokraty pod taką ustawą. 

Cały proces legislacyjny może zająć nawet ponad rok. Zwolennicy legalizacji konopi indyjskich przekonują, że gubernator może wcześniej zwiększyć dostęp do marihuany medycznej.

Były republikański gubernator Bruce Rauner poparł przedłużenie wyjątkowo popularnego pilotażowego programu medycznej marihuany w Illinois do 1 lipca 2020 roku. Sprzedaż konopi indyjskich ruszyła 9 listopada 2015 r. 

Obecnie toczy się co najmniej osiem procesów sądowych dotyczących rozszerzenia warunków dostępu do marihuany medycznej w ramach istniejącego już stanowego programu. Skarżący domagają się, by chroniczny ból został zakwalifikowany jako choroba. Taki zapis został zaskarżony przez republikańskiego poprzednika Pritzkera, gubernatora Bruce’a Raunera.

Jeśli Pritzker i nowy prokurator generalny stanu Illinois Raoul Kwame porzucą apelację, orzeczenie sądu wejdzie w życie w ciągu 30 dni. Ani Pritzker ani Raoul nie powiedzieli jeszcze, co zrobią z toczącymi się procesami sądowymi.

Krytycy rozszerzenia programu argumentują swój sprzeciw tym, że chcą uniknąć łatwego dostępu do marihuany medycznej. Obawiają się, że wiele osób będzie się świadomie skarżyć na ból.

Ustawodawcy do listy schorzeń kwalifikujących do korzystania z programu Medical Cannabis Pilot Program dołączyli także stres pourazowy (ang. PTSD – Post Traumatic Stress Disorder), a wcześniej na liście 40 schorzeń były nowotwory czy stwardnienie rozsiane.

Ann Mednick, mieszkanka Chicago, cierpi na nieuleczalną, bolesną chorobę zwyrodnieniową powodującą ból. To złożony przez nią pozew sądowy doprowadził do wprowadzenia chronicznego bólu na listę schorzeń w programie medycznej marihuany.

Mednick powiedziała, że nie ma problemu z otrzymaniem recepty na tramadol, wysoce uzależniający narkotyk, ale obawia się skutków ubocznych tego leku. Kiedy poprosiła swojego lekarza o medyczną marihuanę, powiedział jej, że nie może jej wpisać do programu, bo nie spełnia jego warunków.

W sierpniu ub. roku w życie weszła podpisana przez gubernatora Raunera ustawa, dzięki której lekarze w Illinois mogą kwalifikującym się pacjentom przepisywać także środki przeciwbólowe z konopi indyjskich zamiast opioidowych, takich jak OxyContin, Percocet i Vicodin. Nowe prawo ma pomóc w walce z epidemią zgonów związanych z przedawkowaniem opiatów.

Reumatoidalne zapalenie stawów zostało już zakwalifikowane jako schorzenie uprawniające do recept na leczniczą marihuanę lecz nie stało się tak w przypadku powszechnej choroby zwyrodnieniowa stawów, ani ogólnie bólu, który ma ten status w innych stanach. 

Adwokat Mednicki, Mike Goldberg, powiedział, że nie wie, co zrobi nowa administracja, ale - jak dodał - branża medycznej marihuany jest zdecydowanie zainteresowana tym, aby rozwiązać ten problem.

Ross Morreale, współzałożyciel firmy Ataraxia i przewodniczący Medical Cannabis Alliance of Illinois, powiedział, że wycofanie sprzeciwu wystosowanego przez administrację Raunera wobec pozwów będzie "najszybszym i najprostszym" sposobem na poprawę dostępu do marihuany medycznej.

Stowarzyszenie, które reprezentuje, opowiada się za tym, by na listę schorzeń kwalifikujących do programu medycznej marihuany dodać oprócz chronicznego bólu, także traumę , czy neuropatię.

“Pomogłoby to dziesiątkom tysięcy mieszkańców Illinois uzyskać dostęp do marihuany medycznej, a wpływy z podatku z jej sprzedaży zwiększyć co najmniej cztero-, pięciokrotnie w 2019 roku” - powiedział Morreale.

Tim McAnarney, lobbysta Healthy and Productive Illinois, która jest przeciwna legalizacji marihuany, powiedział, że jego grupa nie sprzeciwia się jej dekryminalizacji, czy programowi marihuany medycznej, ale powszechnej ekspansji konopi indyjskich.

"Nie chcemy stać się Kalifornią, gdzie wystarczy, że zrobisz coś sobie w palec i dostajesz medyczną marihuanę" - powiedział. "Czy to naprawdę powody medyczne, czy po prostu bliżej do pełnej legalizacji?“.

Podczas kampanii wyborczej gubernator J.B. Pritzker często wyrażał swoje poparcie dla zwiększenia dostępu do marihuany medycznej ludziom, którzy jej potrzebują. Pritzker zapewniał w kampanii, że jako gubernator będzie także zmierzał do zalegalizowania marihuany rekreacyjnej w Illinois.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location