06 grudnia 2022

Udostępnij znajomym:

Rozpoczął się sezon grzewczy. Są pierwsze ofiary zatrucia czadem, czyli tlenkiem węgla. Jest bezwonny i bezbarwny, a powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych ponad 400 osób umiera i ponad 20,000 jest hospitalizowanych z powodu zatrucia tlenkiem węgla - według szacunków CDC.

Przypadki w Chicago

W niedzielę rano jedną z interwencji w sprawie pojawienia się tlenku węgla podjęli strażacy z Chicago Fire Department. Do zdarzenia doszło w jednym z kościołów na południu miasta - New Philadelphia Church Baptist. Z objawami zatrucia do szpitala przewieziono 12 osób. Ekipy ratunkowe potwierdziły, że przyczyną wycieku były wadliwe części pieca grzewczego. Tamtejszy ksiądz Darryl powiedział, że ta sytuacja powinna być nauczką – w okresie grzewczym trzeba dokonać przeglądu instalacji.

„Upewnij się, że twój piec jest dobrze sprawdzony. Jeżeli masz podejrzenia, wezwij straż pożarną, nie bądź bohaterem, ponieważ tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą”.

Można się zabezpieczyć

Strażacy apelują przede wszystkim o dokonywania przeglądów instalacji – pieców i przewodów wentylacyjno-spalinowych. Czad jest bezwonny, a jedyną możliwością na jego potwierdzenie w atmosferze jest wykrycie go przez czujnik. Koszt takiego urządzenia w marketach budowlanych czy na popularnych portalach aukcyjnych to około 30 dolarów. Od 1 stycznia zmieni się w tym zakresie stanowe prawo w Illinois - czujniki czadu zainstalowane w domach w Illinois będą miały baterię o 10- letniej trwałości - poinformowali urzędnicy. To ważna zmiana, bo strażacy coraz częściej otrzymują fałszywe wezwania – ludzie uważają, że w ich domach jest czad, bo czujnik wydał charakterystyczny sygnał. Okazuje się, że taki sam bądź bardzo podobny dźwięk wynika ze słabej kondycji baterii.

Konsekwencje zatrucia czadem

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując w ten sposób dopływ tlenu do organizmu. Na oddziały intensywnej terapii w Stanach Zjednoczonych osoby podtrute czadem są przywożone przez cały rok, ale od końca października jest ich zdecydowanie więcej. Pierwszym objawem zatrucia czadem jest ból głowy. Potem pojawiają się: zawroty głowy, wymioty, uczucie oszołomienia. Charakterystycznym objawem ostrego zatrucia czadem jest także czerwone zabarwienie skóry. Długofalowe konsekwencje dotyczą przede wszystkim kłopotów z pamięcią. To, jak poważne są dolegliwości, zależy od dwóch rzeczy – stężenia czadu w pomieszczeniu i czasu przybywania w nim.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor