Lajkonik w drodze do Rzeszowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Drugiego lutego w sali bankietowej Lone Tree Manor odbył się doroczny bal karnawałowy członków Zespołu Pieśni i Tańca Lajkonik, który pod patronatem Związku Narodowego Polskiego od blisko 30 lat działa przy Polskiej Misji pw. Św. Trójcy w Chicago.

Impreza zorganizowana w stylu lat dwudziestych i trzydziestych zgromadziła ponad 300 osób. W programie znalazły się występy taneczne Lajkonika zakończone poproszeniem uczestników balu do wspólnego zatańczenia poloneza. W dwóch odsłonach loterii fantowej na szczęśliwców czekało kilkadziesiąt nagród. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów wyjazdu i reprezentacji Lajkonika na obchody 50-lecia Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2019.

„Sezon artystyczny rozpoczęliśmy jak zwykle we wrześniu, a dzisiaj spotykamy się na balu zorganizowanym w klimacie lat dwudziestych minionego wieku, kiedy to Polska odzyskała niepodległość. Bal służy zbiórce funduszy na wyjazd reprezentacji do Rzeszowa z okazji pięćdziesiątej rocznicy światowego festiwalu zespołów polonijnych w tym mieście. Pomysł zorganizowania balu w klimacie lat dwudziestych jest oczywistym wyborem w świetle tak ważnych rocznic jak chociażby setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wszelkich wydarzeń typu art deco, a więc tego nowego ruchu w sztuce i kulturze lat dwudziestych. Mamy wiele niespodzianek z tym związanych” – powiedziała choreograf zespołu Halina Misterka.

Zespół Lajkonik tańczy od 28 lat promując polskie tańce ludowe i narodowe, śpiew i muzykę. Przygotowuje się do obchodów rocznicowych. Obecna na balu sekretarz Związku Narodowego Polskiego Alicja Kukliński przekazała wsparcie finansowe w kwocie 2 tysięcy dolarów na pokrycie kosztów wyjazdu zespołu do Polski. „Zespół Lajkonik jest pod patronatem ZNP od 1997 roku. Pomagamy w miarę naszych możliwości. Co roku przekazujemy na każde dziecko dotację. Dzisiaj przekazałam na ręce pani choreograf specjalną gratyfikację w kwocie dwóch tysięcy dolarów” – powiedziała sekretarz Alicja Kuklińska.

W szampańskich nastrojach bawiono się do godziny drugiej po północy.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak