Lightfoot o rozmowie z prezydentem Trumpem
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydent Donald Trump pogratulował Lori Lightfoot zwycięstwa w wyborach na burmistrza i wyraził chęć współpracy z nią, aby "pomóc Chicago".

Informacje o rozmowie telefonicznej Trumpa i burmistrz-elekt potwierdziło biuro prasowe Białego Domu, a także sama Lighffoot. “Rozmawiałam z prezydentem Trumpem” - powiedziała dziennikarzom “Chicago Tribune”. „Bardzo serdeczna rozmowa”.

Do rozmowy doszło w ub. środę, na dzień po drugiej turze wyborów w dniu 2 kwietnia, w której była prokurator federalna zdecydowanie pokonała Toni Preckwinkle, przewodniczącą Rady Powiatu Cook.

Lori Lightfoot na urząd, który po dwóch kadencjach opuszcza Rahm Emanuel, zostanie zaprzysiężona 20 maja. Odchodzący burmistrz i znaczna część politycznego establishmentu Chicago ostro krytykuje Trumpa od imigracji i polityki handlowej po często siejącą podziały retorykę i tweety prezydenta. Trump często krytykuje Chicago za skalę przemocy i wspieranie polityki miasta-sanktuarium i brak współpracy lokalnej policji z federalnymi służbami imigracyjnymi.

Niedługo po objęciu urzędu Trump napisał na Twitterze, że zamierza „wysłać federalnych”, aby zatrzymać falę przestępczości w mieście. Z kolei administracja Emanuela pozwała Departament Sprawiedliwości USA za wstrzymanie dotacji dla policji w związku ze statusem miasta sanktuarium.

Sędzia federalny stanął po stronie miasta i orzekł, że Biały Dom nie ma uprawnień do blokowania pieniędzy.

Biorąc pod uwagę historię relacji na linii Trump - władze miasta, burmistrz-elekt, Lori Lightfoot, została zapytana o to, czy nie była zaskoczona tym, że prezydent Trump osobiście złożył jej gratulacje w rozmowie telefonicznej.

„Tak i nie” - odpowiedziała. „Było to mądre i polityczne podejście do sprawy. Tak, oczywiście byłam trochę zaskoczona. To taka reakcja, kiedy słyszysz od kogoś z Białego Domu, że za chwilę będziesz rozmawiać z prezydentem Białego Domu”.

Burmistrz-elekt powiedziała, że Trump poruszył pośrednio sprawę przestępczości w mieście i rozmawiali o tym „krótko”. Lightfoot nie ujawniała żadnych szczegółów.

„Myślę, że poszło dobrze. Nigdy wcześniej nie rozmawiałam z nim. Bardzo pochlebnie wypowiadał się o wyborach i przedłużył ofertę pomocy dla miasta” - powiedziała Lightfoot. „Zamierzam zająć się tą ofertą. Podczas, gdy nasza polityka radykalnie różni się, to wciąż jest to prezydent Stanów Zjednoczonych. Nasi podatnicy zasługują na uzyskanie środków z Waszyngtonu, które można otrzymać, i zamierzam to zrobić”.

Lightfoot odebrała także osobiste gratulacje w rozmowie telefonicznej z córką prezydenta Ivanką Trump - potwierdziła rzecznika prasowa burmistrz-elekt, Nadia Pearl.

Poza tym od licznych demokratycznych polityków, w tym byłych prezydentów Baracka Obamy i Billa Clinton, czy przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Lori Lightfoot zostanie 20 maja pierwszą w historii Wietrznego Miasta czarnoskórą kobietą na stanowisku burmistrza. Będzie także pierwszym burmistrzem reprezentującym otwarcie środowisko gejowskie.

JT