Muzeum Polskie w Ameryce rozdało nagrody Ducha Polskości
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Deborah Greenlee, wolontariuszka z Teksasu i sponsorka polskiego muzeum oraz Paderewski Symphony Orchestra z Wietrznego Miasta, zostali tegorocznymi laureatami nagrody Ducha Polskości przyznawanej przez Muzeum Polskie w Ameryce.

Wręczenie wyróżnienia nadawanego za wkład w promowanie polskości poza granicami kraju, było momentem kulminacyjnym 39. edycji dorocznego Balu Letniego tej placówki wystawienniczej. Wzięło w nim udział 250 osób reprezentujących różne środowiska polonijne. Impreza stała się okazją do uczczenia osiemdziesiątej rocznicy otwarcia Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. Bal rozpoczęło odśpiewanie hymnów narodowych przez prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Jamesa Robaczewskiego. Przybyłych powitali prezes muzeum Ryszard Owsiany oraz dyrektor zarządzająca Małgorzata Kot, którzy wznieśli toast za pomyślność. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym ks. dyrektor Andrzej Totzke z Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej.

Ceremonię wręczenia wyróżnień poprzedziły podziękowania dla grupy darczyńców, którzy od lat wspierają działalność tej najstarszej i największej polskiej placówki muzealno-wystawienniczej poza granicami Polski. Były kwiaty, okolicznościowy tort oraz kolejne wyrazy wsparcia dla muzeum. Między innymi czek na 10 tys. dolarów przekazały przedstawicielki Legionu Młodych Polek, a 7.5 tysiąca dolarów wręczył dyrektor wykonawczy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Chmielewski.

O wyjątkowości piątkowego wydarzenia mówiła dyrektor zarządzająca muzeum Małgorzata Kot: „Jestem niezwykle szczęśliwa, że nasz „Anioł z Teksasu”, jak nazywam Deborah Greenlee, został uhonorowany tą nagrodą. To osoba wspierająca wszystkie działy muzeum. Reagująca na każdy apel o pomoc. Na dodatek jest bardzo skromna. Z kolei Orkiestra Symfoniczna im. Ignacego Jana Paderewskiego związana jest z nami od samego początku. Ten bal jest nie tylko okazją, żeby wszyscy nasi sponsorzy i ci, którym głęboko na sercu leży dobro naszej placówki spotkali się razem, ale także jest to sposób na to, żeby zgromadzić jedną piąta budżetu Muzeum Polskiego, a nawet więcej, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni”.

Satysfakcji z wyróżnienia nagrodą Ducha Polskości nie kryła dyrektor PaSO Barbara Bilszta. „To bardzo piękne wyróżnienie „Polish Spirit Award”. My czujemy tego ducha polskości, tak jak większość z nas. Mamy taką szansę, taki dar, że możemy wyrażać nasze uczucia muzyką, najpiękniejsza muzyką polską. Czujemy się uhonorowani, uprzywilejowani i szczęśliwi, że zarząd muzeum dostrzegł to. Jest to bardzo miły moment dla nas. To już ponad 20 lat jak orkiestra działa w Chicago. Cieszy nas bardzo, że we własnym środowisku jesteśmy doceniani”.

Gratulacje i życzenia w imieniu konsula generalnego Piotra Janickiego przekazała konsul Małgorzata Guzik-Bąk. „Chciałam aktualnym władzom muzeum złożyć zasłużone gratulacje i życzenia. Kieruję je również dla wszystkich sponsorów i wolontariuszy. Bez tych osób, to miejsce nie miałoby duszy. Ogromne wyrazy uznania i podziękowania, szacunku za to, co wszystkie te osoby robią dla muzeum. Dla ochrony, dla promowania i uwieczniania polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych”.

Wśród licznych gratulacji, które napłynęły do organizatorów balu, były również te od prokuratora generalnego Illinois, które przekazała Iwona Pszonak. Gratulacje z Polski nadesłali między innymi: minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, który w swoim liście nawiązał do wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat. „Jubileusz otwarcia pawilonu jest dla nas, Polaków, ważnym świętem. Świadczy, że polskie dziedzictwo kulturowe jest i było ważną i liczącą się częścią światowej sztuki. Dziś możemy być dumni, że ponad 80 lat temu, zaledwie dwie dekady po odzyskaniu przez kraj niepodległości po 123 latach zaborów, uczestniczyliśmy w globalnym projekcie zwanym ‘Światem Jutra’, któremu towarzyszyła idea pracy dla dobra ludzkości i budowania przyszłości wolnej od wojen”.

W balu wzięła udział liczna delegacja Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która od lat wspiera te polonijną placówkę wystawienniczą. W tym roku dyrektor wykonawczy unii Bogdan Chmielewski i przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk przekazali czek na 7.5 tys. dolarów. „Od dziewięciu lat jesteśmy obecni w Chicago, a muzeum jest taką sztandarową organizacją polonijną w Wietrznym Mieście i dlatego jesteśmy dumni, że możemy ją wspierać. W pewnym sensie jesteśmy partnerami. To nie jest nasza pierwsza obecność na wydarzeniu Muzeum Polskiego. Jutro spotykamy się w salach muzeum, gdzie nasi stypendyści będą odbierali swoje nagrody”.

Muzeum dokłada wszelkich starań, aby zachować i przekazywać przyszłym pokoleniom Amerykanów polskiego pochodzenia historię Polski i polskiego dziedzictwa. Placówka będąc niedochodową instytucją od ponad 80 lat działa pod skrzydłami Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego. Jest znakomitym przykładem organizacji dbającej o sprawy polskiej i polonijnej historii oraz kultury. Posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki, unikatowe zbiory archiwalne i biblioteczne, które są bezcennymi zarówno dla zwiedzających, jak i badaczy historii Polonii oraz Polski.

Wśród wielu atrakcji letniej imprezy charytatywnej była cicha aukcja, koncert Bożeny Hutnickiej z zespołem, występ pary tanecznej ze studia Erwina Rybczyńskiego oraz zabawa taneczna przy dźwiękach orkiestry Antoniego Kawalkowskiego.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak