----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

10 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Obchody Dnia Pułaskiego w Chicago rozpoczęły się w sobotnie przedpołudnie na terenie góralskiej siedziby przy 4808 S. Archer w Wietrznym Mieście. Po okolicznościowej akademii jej uczestnicy udali się do ogrodu Domu Podhalan, aby złożyć kwiaty przed znajdującym się tam ponad stuletnim popiersiem gen. Kazimierza Pułaskiego.

Uroczystość rozpoczęła królowa Związku Podhalan Joanna Chlebek, która zaśpiewała hymny Stanów Zjednoczonych i Polski. Przybyłych powitał wiceprezes ds. kultury góralskiej organizacji Jan Król, który przypomniał również postać i zasługi Kazimierza Pułaskiego dla amerykańskiego i polskiego narodu.

„Na ołtarzu wolności złożył dwie ofiary – swoje życie i swój majątek. To polsko-amerykański bohater w walce o niepodległość. W Polsce walczył z Rosją będąc uczestnikiem Konfederacji Barskiej. W Stanach Zjednoczonych uratował życie pierwszemu prezydentowi Jerzemu Waszyngtonowi. Zginął śmiercią bohatera podczas bitwy pod Savannah 11 października 1799 roku. Został bohaterem amerykańskiej walki o niepodległość. Nazywany jest ojcem amerykańskiej kawalerii” – powiedział Jan Król.

DSC 9190

Sobotnie obchody Dnia Pułaskiego w Domu Podhalan zakończyła ceremonia złożenia kwiatów przy popiersiu generała

Sekretarz Generalny Związku Krzysztof Żółtek mówił między innymi o przyznaniu pośmiertnie Kazimierzowi Pułaskiemu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Takiego wyróżnienia dostąpiło do tej pory siedem osób. Dekret poparty przez obydwie Izby Kongresu USA 6 listopada 2010 roku podpisał prezydent Barak Obama.

Obecny na akademii pełnomocnik polskiego ministra edukacji ds. projektu „Poznaj Polskę” poza granicami kraju Piotr Semeniuk, wręczył prezesowi ZPwAP Stanisławowi Sarnie publikacje o tradycjach wolnościowych wśród amerykańskiej Polonii i wybitnych Polakach na świecie. Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą powiedział o Pułaskim, że był on żołnierzem Polski, Ameryki i Ukrainy, bo jako uczestnik Konfederacji Barskiej walczył z Moskalami.

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik dziękowała Polonii za kultywowanie tradycji o Pułaskim, za przekazywanie historii młodym pokoleniom. „Jesteście wyjątkowi, że robicie to z taką pasją i oddaniem, aby nowe pokolenie Amerykanów polskiego pochodzenia wyrastało w duchu polskości”.

DSC 9119

Piotr Semeniuk wręczył prezesowi ZPwAP Stanisławowi Sarnie publikacje o tradycjach wolnościowych wśród amerykańskiej Polonii i wybitnych Polakach na obczyźnie

Nawiązując do sytuacji na Ukrainie burmistrz miasteczka Justice Krzysztof Wąsowicz mówił o potrzebie niesienia pomocy ludziom, którzy walczą o wolność i demokrację. Prezes Koła Solidarność w Chicago Bogdan Strumiński wytknął państwom Zachodu bark skutecznych działań dla zapewnienia Ukrainie niezależności od Rosji.

W okolicznościowym programie artystycznym o Kazimierzu Pułaskim wystąpili uczniowie ze szkoły im. ks. Stanisława Cholewińskiego oraz Szkółki przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan. Sobotnią uroczystość zakończyło złożenie kwiatów przy popiersiu generała Kazimierza Pułaskiego stojącym w ogrodzie góralskiej siedziby.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----