Oficjalnie dane pokazujące liczbę osób zastrzelonych przez amerykańskich policjantów wyniku interwencji nie są publikowane. Tego typu raport opracowali i udostępnili dziennikarze „The Washington Post”. Od 2015 roku mundurowi zastrzelili ponad 6,400 osób. Każdego roku ginęło ponad tysiąc. Każdego dnia prawie 3. Dziennikarze zaczęli monitorować te dane od 2015 roku, po tym, jak biały funkcjonariusz w Ferguson w Missouri zabił młodego Afroamerykanina. Od tego czasu policyjnych interwencji zakończonych zgonem według wyliczeń dziennikarzy było ponad 6,000. Najwięcej rok temu, bo 1,021 w ciągu zaledwie 12 miesięcy.
Statystyki
The Washington Post twierdzi, że 45% zabitych przez policjantów to osoby białe, które stanowią 60% amerykańskiej populacji. 23% zabitych to Afroamerykanie (13% populacji USA). Raport wykazał, że średni wskaźnik użycia siły wobec osób czarnoskórych był 2.5 razy wyższy niż ogólny wskaźnik i 3.6 razy większy niż dla osób białych. Większość zabitych, bo 58% wszystkich osób, których dotyczyły interwencje, była uzbrojona w broń palną, a 15% broń białą, czyli w noże.
Było to uzasadnione
Niemal każda strzelanina została uznana przez ekspertów za uzasadnioną. Mimo wszystko obserwatorzy i eksperci powiedzieli dziennikarzom NYT, że wielu z nich można było uniknąć stosując mniej agresywne praktyki. Gazeta przyznaje, że wszystkie departamenty policji w USA podjęły już kroki zmierzające do szeroko zakrojonej reformy i „ustandaryzowania” stosowanych metod i technik, którymi posługują się policjanci na służbie. Dziennikarze ocenili te wysiłki jako niespójne i niekompletne.
„Wysiłki zmierzające do głębokich zmian w strukturze policji są również utrudnione ze względu na politykę. Ci z lewej strony obwiniają policję o agresywne działania i systemowy rasizm, a ci z prawej twierdzą, że nieuzasadnione strzelaniny policyjne są rzadkie i nie są motywowane uprzedzeniami” - twierdzi gazeta.
Z opublikowanego raportu wynika, że do największej liczby strzelanin dochodziło w stanach, w których jest najwyższy odsetek ludzi mających pozwolenia na broń palną.
fk