27 lutego 2019

Udostępnij znajomym:

Lori Lightfoot i Toni Preckwinkle zmierzą się za pięć tygodni w drugiej turze wyborów na burmistrza Chicago. Tym samym jedna z nich ma szansę przejść do historii miasta jako pierwsza czarnoskóra kobieta na tym stanowisku. O stanowisko, które zwolni w maju po dwóch kadencjach burmistrz Rahm Emanuel, ubiegało się aż 14 kandydatów.

Lori Lightfoot, była przewodnicząca zarządu rady chicagowskiej policji, zdobyła 17.5 proc. (90,176 głosów) i wygrała we wtorek pierwszą turę wyborów na burmistrza Chicago. W drugiej turze, 2 kwietnia, zmierzy się z inną czarnoskórą kandydatką, Toni Preckwinkle. Na przewodniczącą Rady Powiatu Cook zagłosowało we wtorek 16 proc. wyborców (82,320). Różnica między obie ma wynosi zaledwie 7,856 głosów. Takie są wynika po przeliczeniu 98 proc. oddanych głosów. Oficjalne wyniki Chicagowska Komisja Wyborcza ogłosi 14 dni od daty wyborów.

Bill Daley, były szef kancelarii Białego Domu w administracji Baracka Obamy, był trzeci z poparciem 14.7 proc. Wkrótce po ogłoszeniu tych nieoficjalnych wyników we wtorek późnym wieczorem, Daley uznał zwycięstwo Lightfoot i Preckwinkle w pierwszej turze. 

"Gratuluję Toni Preckwinkle i Lori Lightfoot ich zwycięstwa, jedna z nich będzie miała zaszczyt objąć urząd burmistrza Chicago, ale to nie zwalnia nikogo z nas z kontynuowania pracy, którą zaczęliśmy na rzecz poprawy naszego wspaniałego miasta" - ogłosił.

Bill Daley, którego ojciec i brat sprawowali przed długie lata urząd burmistrza Chicago, miał największe zaplecze finansowe. Zebrał na swoją kampanię około $7.5 miliona.

Te wybory są historyczne, bo za pięć tygodni burmistrzem Chicago zostanie Afroamerykanka. Najwyższy urząd w mieście zajmowała już wcześniej kobieta, ale nie czarnoskóra. Jane M. Bryne burmistrzem Chicago była od 1979 r. do 1983 r. Demokratka jak do tej pory była jedyną kobietą na tym stanowisku. Jedynym czarnoskórym burmistrzem w historii Chicago był Harold Washington, który urzędował od 1983 r. do śmierci w 1987 r.

Lightfoot ma także szansę stać się pierwszym burmistrzem, który przyznaje się otwarcie do swojego homoseksualizmu. Była prokurator federalna ma żonę Amy Eshleman, z którą wychowuje córkę.

"Ludzie mówili, że mam dobre pomysły, ale mogę nie wygrać. Prawdą jest, że nie każdego dnia mała czarnoskóra dziewczynka z ubogiej rodziny z przemysłowej miejscowości dotkniętej segregacją, przechodzi do drugiej tury wyborów na burmistrza trzeciego największego miasta w kraju" - powiedziała po ogłoszeniu jej zwycięstwa we wtorkowych wyborach.

56-letnia Lori Lightfoot dorastała w Massillon w stanie Ohio. Przed jej przyjściem na świat jej ojciec, pracownik fabryki i dozorca, stracił słuch i przez rok był w śpiączce. Aby móc studiować na Uniwersytecie Michigan, Lightfoot była zatrudniona w siedmiu miejscach. Na studiach prawniczych na University of Chicago zorganizowała protesty na kampusie przeciwko dyskryminacyjnym praktykom zatrudniania w firmie prawniczej Baker McKenzie. Protesty zakończyły się zakazem rekrutacji firmy na terenie kampusu U. of C.

Po ukończeniu studiów Lightfoot dołączyła do biura prokuratora federalnego. Asystentem prokuratora była w latach 1996-2002. Była jednym z finalistów do objęcia stanowiska prokuratora federalnego w Dystrykcie Północnego Illinois.

U byłego burmistrza Richarda M. Daleya w latach 2002-2005 pełniła funkcję głównego administratora Biura Standardów Zawodowych, znanego obecnie jako Cywilne Biuro ds. Odpowiedzialności Policji (Civilian Office of Police Accountability - COPA). W 2015 roku burmistrz Rahm Emanuel nominował Lightfoot na przewodniczącą zarządu rady chicagowskiej policji. Z tego stanowiska odeszła w maju 2018 r. i wtedy rozpoczęła swoją kampanię.

71-letnia Toni Preckwinkle, wspierana w wyborach przez największe związki zawodowe, zarzucała swoje oponentce powiązania z poprzednimi burmistrzami, w których administracjach pracowała.

"Podczas gdy moja przeciwniczka zajmowała stanowiska w administracji Daleya i Emanuela... ja walczyłam z elitami władzy, które od dziesięcioleci próbują zatrzymać rozwój tego miasta" - powiedziała przewodnicząca Rady Powiatu Cook.

Preckwinkle urodziła się w St. Paul w stanie Minnesota i przeniosła się do Chicago, aby studiować na University of Chicago. Ma tytuł magistra. Jest przewodniczącą Rady Powiatu Cook od 2010 roku, a w listopadzie ub. roku wygrała bez problemów reelekcję.

Musiała zmierzyć się z krytyką w związku z kilkoma niepopularnymi decyzjami, które uderzyły po kieszeni podatników. Preckwinkle w listopadzie 2016 r. zatwierdziła nowy podatek od sprzedaży słodzonych napojów, który później został odwołany. Od 1991 do 2010 roku była szefową partii demokratycznej w 4. okręgu, a w latach 1992-2018 Preckwinkle została wybrana na przewodniczącą partii demokratycznej w powiecie Cook.

O stanowisko, które zwolni w maju po dwóch kadencjach burmistrz Rahm Emanuel, ubiegało się aż 14 kandydatów.

Nieoficjalne wyniki, po podliczeniu 98 proc. oddanych głosów:

Lori Lightfoot 91,986 (17.5%)
Toni Preckwinkle 84,639 (16.1%)
Bill Daley 77,570 (14.7%)
Willie Wilson 56,372 (10.7%)
Susana Mendoza 47,582 (9%)
Amara Enyia 42,056 (8%)
Jerry Joyce 38,595 (7.3%)
Gery Chico 32,809 (6.2%)
Paul Vallas 28,596 (5.4%)
Garry McCarthy 14,023 (2.7%)
La Shawn Ford 5,286 (1%)
Bob Fioretti 3,991 (0.8%)
John Kozlar 2,187 (0.4%)
Neal Sáles-Griffin 1,400 (0.3%)

Wynik wyborów można sprawdzać na stronie Chicagowskiej Komisji Wyborczej (Chicago Board of Elections), w wersji polskiej www.chicagowybory.com

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor