Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Przedstawiciele chicagowskiej służby zdrowia poinformowali o pierwszej dziecięcej ofierze śmiertelnej tegorocznego sezonu grypowego w powiecie Cook.

Departament zdrowia nie opublikował dodatkowych informacji dotyczących ofiary i jej wieku, ale to trzecia ofiara grypy w stanie Illinois w tym sezonie. W grudniu zmarła 3-letnia dziewczynka w miejscowości Aurora, a w styczniu dziecko z południowej części stanu.

W szkole South Middle School w Arlington Heights z powodu choroby w środę w domu zostało 185 uczniów, co stanowi prawe 20 procent wszystkich uczniów tej placówki. Urzędnicy szkolni zaczęli dostrzegać wzrost przypadków zachorowań w poniedziałek, gdy 10 procent uczniów było chorych. We wtorek zachorowało 158 osób, a pracownicy szkolni musieli wysłać do domu kolejne 23 osoby z powodu objawów grypy.

„Wiem, że jedna z koleżanek mojej córki dostała tak wysokiej gorączki, że musieli z nią natychmiast jechać na pogotowie” – powiedziała Ingrid Letzig, której córka uczęszcza do ósmej klasy.

W emailu wysłanym do rodziców we wtorek administratorzy placówki zalecali zatrzymywanie dzieci w domu, jeśli wykazują oznaki choroby, a także przypominali o konieczności dokładnego mycia rąk i innych zaleceniach dotyczących zdrowia publicznego. W szkole personel zajmujący się sprzątaniem skupia się na wszystkich najczęściej dotykanych powierzchniach budynku.

 „Właśnie zaczynamy to odczuwać. Styczeń był stosunkowo łagodnym miesiącem. Za to tegoroczny luty jest zdecydowanie gorszy” – powiedział doktor Brian Doane z Northwest Community Hospital.

Lekarze i pielęgniarki ze szpitala Norhwest twierdzą, iż na oddziały ratunkowe z powodu grypy trafia w tej chwili od 15 do 20 osób tygodniowo, a niektóre przypadki są bardzo ciężkie. Grypa może być trudna do samodzielnego zdiagnozowania.

„Grypa powoduje ogólne bóle mięśni, zmęczenie i osłabienie. Nie daje tylko jednego lub dwóch objawów, ale cały zakres symptomów” – powiedział doktor Doane.

A ponieważ jest to choroba bardzo zaraźliwa – poprzez powietrze, kaszel, kichanie, dotykanie wspólnych powierzchni – miejsca takie jak szkoły zamieniają się w wylęgarnie zarazków. Przedstawiciele South Middle School zachęcają rodziców, aby szybko podejmowali leczenie i nie przyprowadzali chorych dzieci do szkoły.

„One absolutnie muszą zostać w domu, ponieważ jeśli przyjdą, a będą się źle czuć i będą osłabione, łatwo mogą złapać jeszcze coś innego” – powiedziała pracownica szkoły, Susan Gavin.  

Od początku sezonu grypowego już 144 osoby zostały hospitalizowane na oddziałach intensywnej terapii z powodu grypy. Prawie jeden na pięć przypadków stanowiły dzieci.

Anel Ruiz z CDPH zauważyła, że tegoroczny sezon grupowy jest w dalszym ciągu łagodniejszy w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, co może ze skuteczniejszej szczepionki oferowanej w tym roku, która jest skuteczna w 47 procentach. Z danych CDPH wynika, że do 17 lutego 2018 w mieście doszło do dwóch zgonów dzieci i 420 hospitalizacji w związku z grypą. Jednak ilość hospitalizacji w tym sezonie przewyższa liczbę przypadków sprzed dwóch lat, kiedy na oddziałach intensywnej terapii przebywało 111 osób z objawami grypy.

W skali kraju aktywność grypy osiągnęła najwyższy poziom w tym tygodniu, a całkowita liczba zgonów związanych z grypą u dzieci wyniosła 41 – wynika z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Illinois nie znalazło się wśród 30 stanów z największą ilością przypadków grypy, ale nadal odnotowano umiarkowaną aktywność choroby.

CDC ostrzega, że zasięg wirusa pozostanie „na podwyższonym poziomie” w nadchodzących tygodniach, a odmiana grypy typu B ma tendencję do pojawiania się później w sezonie.

Chociaż mamy już koniec lutego i wiosna za pasem, sezon grypowy na pewno nie chyli się jeszcze ku końcowi.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location