Projekt Elona Muska pod znakiem zapytania
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zmiana na stanowisku burmistrza pod dużym znakiem zapytania stawia budowę superszybkiej podziemnej kolei w Chicago. Projekt wizjonera i miliardera Elona Muska, którego wielkim fanem był odchodzący ze stanowiska Rahm Emanuel, znacznie skróciłby czas podróży na trasie między centrum a lotniskiem O'Hare.

Lori Lightfoot albo Toni Preckwinkle, bez względu na to, która z nich wygrywa w drugiej turze wyborów na burmistrza 2 kwietnia, plan Elona Muska, by zbudować podziemny tranzyt na lotnisko O'Hare, prawdopodobnie został pogrzebany - pisze “Chicago Tribune”. Żadna z nich nie poparła propozycji miliardera w kampanii.

Burmistrz Rahm Emanuel był entuzjastycznie nastawiony do szacowanego na miliard dolarów projektu Muska, który zakładał wykopanie tunelu na odcinku od centrum (Loop) na lotnisko O’Hare. The Boring Company, firma Muska, obiecywała, że elektryczne kapsuły poruszające się w dwóch podziemnych tunelach, pokonywałyby ten odcinek w około 12 minut. Obecnie kolejka CTA pokonuje trasę z centrum na lotnisko O'Hare średnio w czasie od 30 do 45 minut.

Chicago Infrastructure Trust, które zostało powołane do negocjowania w imieniu miasta, nie zawarło umowy z Muskiem. Rzeczniczka Emanuela powiedziała w środę, że nie ma żadnych nowych decyzji.

Miasto od początku zakładało, że system superszybkiej kolei będzie zrealizowany w całości przez inwestorów, a jego utrzymanie finansowane wyłącznie z przychodów z opłat za przejazd czy reklamę. Projekt nie będzie wymagał pieniędzy podatników - zapewniał burmistrz Emanuel.

Lightfoot nazwała założenia, że projekt można zbudować bez publicznych funduszy "fikcją" i nie uwzględniła go w swoim rozległym planie dotyczącym miejskiego transportu.

Preckwinkle również z rezerwą podchodziła do inwestycji i stwierdziła, że "zdecydowanie będzie chciała ją odłożyć”. W planie ma inwestycje i dalszy rozwój CTA i Metra.

Zarówno, Preckwinkle jak i Lightfoot wspierają wydłużenie trasy czerwonej kolejki CTA od 95th Street do 130th Street. Wyraziły również poparcie dla zwiększenia dostępu do korzystania z linii Metra Electric w celu rozwoju publicznego tranzytu w południowych dzielnicach.

Lightfoot na swojej stronie internetowej przedstawiła siedmiopunktowy plan rozwoju publicznej komunikacji, Preckwinkle jako przewodnicząca Rady Powiatu Cook, często wskazuje na swoje doświadczenie w tym zakresie. W 2017 r. administracja Preckwinkle opracowała pierwszy od 75 lat dalekosiężny plan rozwoju transportu dla powiatu Cook.

JT

Udostępnij swoim znajomym: