11 kwietnia 2019

Udostępnij znajomym:

Kilka godzin po tym, jak burmistrz-elekt Lori Lightfoot oświadczyła, że zrezygnuje ze sprzeciwu wobec dwóch kontrowersyjnych projektów deweloperskich, które mają być subsydiowane z pieniędzy podatników, zostały one zatwierdzone przez radnych.

Rada Miasta w środę stosunkiem głosów 31-14 dała zielone światło projektowi The 78 w South Loop (w południowej części centrum) oraz Lincoln Yards na północy - w tym przypadku wynik głosowania wynosił 32-13. Oba mają mieć zapewnione publiczne finansowanie z TIF (tax-increment-financing), co było źródłem protestu części mieszkańców domagających się wykorzystania spodziewanych nadwyżek z podatków na inne projekty i szkoły publiczne.

Z wyniku głosowania zadowolony był odchodzący w przyszłym miesiącu z urzędu burmistrz Rahm Emanuel. „Są to inwestycje w przyszłość, które nie są ograniczone do jednej przestrzeni. W rzeczywistości przyniosą korzyści całemu Chicago” - powiedział.

Komisja Finansowa Rady Miasta wcześniej opowiedziała się w głosowaniu za przeznaczeniem $2.4 mld z TIF na Lincoln Yards i The 78, po tym jak Lori Lightfoot ogłosiła, że deweloperzy zgodzili się na zatrudnienie do realizacji projektu firm należących do przedstawicieli mniejszości i kobiet.

Sterling Bay i Related Midwest zwiększą o $80 mln do $400 mln wartość kontraktów dla takich firm - ogłosiła we wtorek wieczorem Lightfoot.

Burmistrz elekt planuje uważnie śledzić przyszłe transakcje. Wcześniej apelowała do radnych o opóźnienie głosowania w sprawie zatwierdzenia tych inwestycji.

W czasie swojej kampanii w wyborach na burmistrza mówiła, że ma poważne obawy co do finansowania tych projektów przez administrację Emanuela i apelowała o pozostawienie decyzji w tej sprawie nowemu burmistrzowi i Radzie Miasta.

Zwolennicy Lightfoot nie zgadzali się na to, by deweloperzy tych dwóch projektów otrzymali wsparcie z pieniędzy podatników i wielu z nich może być teraz rozczarowanych tym, że przyszła burmistrz nie skłoniła firm do dokonania znacznie większych ustępstw.

Podczas gdy radni głosowali, na ulicy przed City Hall trwały protesty. Sześciu przyszłych radnych dołączyło do demonstracji, w tym Maria Hadden z 49. okręgu, Daniel La Spata z 1. okręgu, Byron Sigcho-Lopez z 25.okręgu, Matt Martin z 47. okręgu, Mike Rodriguez z 22.okręgu i Andre Vasquez z 40. okręgu. Prowadzili oni swoją kampanię na rzecz uczynienia Rady Miasta bardziej niezależnym, postępowym organem zarządzającym.

Siedząc na ulicy obok Rodrigueza i La Spaty, Vasquez powiedział, że ich protest ma pokazać, iż “nie popierają starej polityki”. W drugiej turze wyborów pokonał on ubiegającego się o reelekcję Pata O’Connora, którego burmistrz Rahm Emanuel mianował na przewodniczącego Komisji Finansów Rady Miasta, po rezygnacji oskarżonego o korupcję radnego Eda Burke’a.

Plan ostatecznie zakłada przeznaczenie nawet do $900 mln subsydiów TIF na Lincoln Yards i do $700 w przypadku projektu The 78. Miasto będzie mogło zapewnić dodatkowe $400 mln dofinansowania z obligacji.

Burmistrz Emanuel bronił planów dotacji z dochodu z podatków, twierdząc, że projekty przyniosą korzyści wielu mieszkańcom Chicago.

Aktywiści przeciwni wkładowi miasta w te projekty twierdzą, że deweloperzy powinni zapłacić za poprawę infrastruktury, nowe mosty, zamiast polegać na dotacjach z pieniędzy z podatków, których potrzebują szkoły i inne instytucje publiczne.

Lincoln Yards ma na celu zagospodarowanie ok. 55 akrów wzdłuż North Branch rzeki Chicago. Ma tam powstać przestrzeń biurowa, handlowa i rezydencyjna oraz parki.

Plan obejmuje powstanie wieżowców o wysokości około 650 stóp, 23,000 stałych miejsc pracy i sprowadzenie od 4 do 5 tysięcy mieszkańców na te tereny.

Deweloper, Sterling Bay, zgodził się na podwojenie ilości przystępnych cenowo mieszkań z planowanych 300 na 600.

Wcześniej zrezygnowano z budowy stadionu na 20,000 miejsc dla drużyny piłkarskiej należącej do właściciela Cubs, Toma Rickettsa i dzielnicy rozrywki, z miejscami spotkań prowadzonymi przez Live Nation Entertainment.

Lincoln Yards obejmuje swoim zasięgiem tereny położone na rzeką Chicago między dzielnicami Lincoln Park i Bucktown, przy autostradzie Kennedy’ego, ulicach Webster Avenue, Clybourn Avenue i North Avenue. Teren obejmuje starą fabrykę Finkl Steel i byłe centrum obsługi floty miejskich pojazdów.

Projekt pod nazwą The 78 ma na celu zagospodarowanie 62 akrów położonych na rzeką Chicago pomiędzy dzielnicami South Loop i Chinatown. Deweloper Related Midwest opisuje go jako jeden z największych w historii miasta. Plany zakładają ulepszenie infrastruktury, w tym budowę trzech nowych dróg oraz przedłużenie linii połączeń kolejowych CTA i Metry. “Na pierwszym miejscu w tym projekcie jest rzeka Chicago” - opisuje deweloper. Planowane zagospodarowanie parcel położonych nad Chicago River zakłada budowę promenady, ścieżki rekreacyjnej, przystani dla taksówek wodny. Powstaną także wieżowce o wysokości do ok. 95 stóp.

Nazwa projektu The 78 nawiązuje do tego, że Chicago ma 77 rozpoznawanych dzielnic, a ten zwiększy tę liczbę o jedną.

JT

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor