Serial Netflixa odpowiedzialny za serię samobójstw wśród nastolatków?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ilość samobójstw wśród dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 17 lat wzrosła do poziomu niespotykanego od 19 lat, a doszlo do tego miesiąc po emisji popularnego serialu telewizyjnego, przedstawiającego historię dziewczyny, która zdecydowała się zakończyć swoje życie.

W opublikowanym w poniedziałek badaniu nie można udowodnić, że przyczyną fali samobójstw może być serial „13 Reasons Why”, ale doszło do 195 więcej samobójstw wśród młodzieży niż można było się spodziewać w okresie dziewięciu miesięcy bezpośrednio po premierze filmu, która miała miejsce w marcu 2017 roku – biorąc pod uwagę historyczne i sezonowe statystyki dotyczące liczby samobójstw – oszacowano w badaniu.

Tylko w kwietniu 2017 roku 190 amerykańskich nastolatków odebrało sobie życie. Wskaźnik samobójstw z kwietnia 2017 wyniósł 0.57 na 100,000 osób, prawie o 30 procent więcej niż w poprzednich pięciu latach objętych badaniem. Dodatkowa analiza wykazała, że stopa kwietniowa była wyższa niż w okresie poprzednich 19 lat – powiedział główny autor badania, Jeff Bridge, naukowiec zajmujący się tematem samobójstw w Nationwide Children’s Hospital w Columbus,Ohio.

„Twórcy serii celowo przedstawili samobójstwo głównej bohaterki. Było to bardzo graficzne przedstawienie tematu śmierci samobójczej, co może wywołać u innych myśli i zachowania samobójcze” – twierdzi Bridge.

Bridge potwierdził, że w badaniu nie ustalono, czy osoby, które zmarły na skutek samobójstwa, oglądały wcześniej serial. Ponadto naukowcy nie byli w stanie wyjaśnić lub odrzucić innych czynników, które mogły mieć wpływ na liczbę samobójstw. Należą do nich na przykład samobójstwo byłego zawodnika New England Patriots, Aarona Hernandeza z 19 kwietnia 2017 roku i mężczyzny oskarżonego o publiczne samobójstwo na Facebooku, który zabił się dzień wcześniej przed Hernandezem. Bridge twierdzi, że te dwa przypadki nie są w stanie wyjaśnić skoku, odnotowanego przez cały miesiąc kwiecień.

Naukowcy przeanalizowali dane z federalnych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, dotyczące zgonów Amerykanów w wieku od 10 do 64 lat, do których doszło od stycznia 2013 roku do grudnia 2017. Wyniki ich badań zostały opublikowane w Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. Naukowcy nie stwierdzili żadnych zmian we wskaźnikach liczby samobójstw u osób w wieku 18 lat i starszych po emisji serialu.

Wyniki są wiarygodne i stanowią dowód na to, że informacje o samobójstwach pojawiające się w mediach mogą negatywnie wpływać na młodych ludzi – powiedziała socjolog Anna Mueller, z University of Chicago, która nie była zaangażowana w badania.

Lisa Horowitz, współautorka badania i naukowiec w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego, zauważyła, że samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków Stanach Zjednoczonych i nazwała to „poważnym kryzysem zdrowia publicznego”. Jej agencja pomogła zapłacić za przeprowadzone badania.

Wskaźniki liczby samobójstw wśród nastolatków wzrosły w ostatnich latach, a inne badania sugerują, iż mobbing i intensywne korzystanie z mediów społecznościowych, może przyczynić się do zwiększonego ryzyka.

Netflix zamieścił komunikaty ostrzegawcze przed niektórymi odcinkami swojej serii i stworzył stronę internetową z numerami alarmowych telefonów i innymi zasobami. W drugim sezonie aktorzy serialu zaoferowali widzom porady na temat tego, gdzie szukać pomocy. Trzeci sezon wyjdzie jeszcze w tym roku.

Rzecznik firmy Netflix zauważył, że nowe badanie jest sprzeczne z wyniki badania przeprowadzonego przez University of Pennsylvania, opublikowanymi w ubiegłym tygodniu, które wykazały mniej myśli samobójczych wśród młodych dorosłych, którzy oglądali cały drugi sezon niż wśród osób, które go nie śledziły.

„Właśnie widzieliśmy to badanie i przyglądamy się jego wynikom” – powiedział. „Jest to niezwykle ważny temat i ciężko pracowaliśmy, aby zagwarantować nasze odpowiedzialne podejście do tego trudnego zagadnienia”.

Horowitz powiedziała, iż nowe wyniki podkreślają, jak ważne jest, aby rodzice i inni dorośli mieli dobry kontakt z młodymi ludźmi.

„Zacznij rozmowę na ten temat, zapytaj, jak sobie radzą z porażkami i sukcesami w życiu, nie bój się poruszać kwestii samobójstwa” – powiedziała. To mit, że samo zadawanie pytań może być wyzwalaczem, podkreśliła.

„Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania, jest pytanie” – powiedziała Horowitz.

Monitor

Udostępnij swoim znajomym: