----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

23 lutego 2022

Udostępnij znajomym:

Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Związku Podhalan w Ameryce Północnej „Siumni” celebrował jubileusz dwudziestolecia istnienia. Z tej okazji w Domu Podhalan przy 4808 S. Archer w Wietrznym Mieście wydany został jubileuszowy bankiet, w którym uczestniczyło blisko 400 osób.

Po odśpiewaniu hymnów narodowych Stanów Zjednoczonych i Polski przez Renatę Marusarz życzenia zgromadzonym złożył kapelan Związku Podhalan o. Bartłomiej Stanowski, który nazwał tancerzy ambasadorami polskości, oraz prezes chicagowskich górali Stanisław Sarna. Wicekonsul Agata Grochowska odczytała i przekazała list gratulacyjny skierowany do członków zespołu w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez ministra Adama Kwiatkowskiego z jego kancelarii.

DSC 7158

Kierownik artystyczna Karolina Strzelec-Stafiera i kierownik administracyjna Marta Jakubiec, z prawej

„Jestem Państwu bardzo wdzięczny za zaangażowanie i społeczną pracę, które przez minione 20 lat budowały pozycję i prestiż Zespołu przyczyniając się do wzbogacenia jego repertuaru i doskonalenia artystycznych umiejętności wszystkich członków. Doceniam zasługi i wkład Zespołu w propagowanie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego w zróżnicowanym, wieloetnicznym społeczeństwie amerykańskim. Bardzo dziękuję Wam Drodzy Rodacy, za godne naśladowania przywiązanie do wielowiekowej spuścizny przodków, za krzewienie polskości w USA przez muzykę, taniec i śpiew, za wychowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich” – napisał prezydencki minister życząc „Siumnym” dużo zdrowia i zaangażowania w dalszą kontynuację pracy z młodzieżą dla dobra Polonii i Polski oraz kolejnych udanych jubileuszy.

DSC 6972

19 lutego jubileusz 20-lecia istnienia celebrowali tancerze góralskiego zespołu folklorystycznego „Siumni”

Przekazując gratulacje od władz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej członek Rady Dyrektorów Małgorzata Gradzki z Nowego Jorku w otoczeniu pracownic oddziału Naszej Unii w Bridgeview przekazała dla zespołu dotację w kwocie 2 tysięcy dolarów. Podziękowania za charytatywne wsparcie ze strony zespołu przekazali członkowie Fundacji „You Can Be My Angel” Sławomir Rachmaciej i Wojtek Gondek. W trakcie bankietu zebrano 3 tysiące dolarów na pomoc dla małej Matyldzi Różak, która urodziła się z ciężką wadą serca i czeka ją skomplikowana operacja.

DSC 7001

 W „Małych Siumnych” tańczą już dzieci tancerzy

Zespół założył Zdzisław Miernicki, do którego kilka miesięcy później dołączył Marek Ogórek. Od kilkunastu lat „Siumnymi” kieruje Karolina Strzelec-Stafiera i Szymon Jakubiec. Integralną częścią zespołu są „Mali Siumni”. O historii i dokonaniach tancerzy mówiła Karolina Strzelec-Stafiera. „Siumni” obok występów w Chicago i innych ośrodkach polonijnych na ternie USA czarowali góralskim tańcem i tradycjami podhalańskimi widzów w Polsce i kilkunastu krajach na różnych kontynentach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Między innymi na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem tancerze zostali nagrodzeni „Srebrną Ciupagą”. Trofeum można oglądać w góralskiej siedzibie. Zespół w swoim repertuarze ma nie tylko tańce góralskie, ale również liczne widowiska ukazujące obrzędy i zwyczaje Skalnego Podhala.

DSC 6933

Przy stole honorowym od prawej: wicekonsul Agata Grochowska, dyr. Małgorzata Gradzka z mężem oraz Dorota Ligas i Małgorzata Bartoszek z Naszej Unii

W ciągu dwóch dekad działalności zespołu w jego pracę zaangażowanych było liczne grono tancerek i tancerzy oraz sponsorów, rodziców i przyjaciół zespołu, którzy dokładali starań nie tylko w podnoszenie umiejętności tanecznych, ale także w przedsięwzięcia organizacyjne, bez których trudno byłoby funkcjonować. Za to zaangażowanie i pomoc grupa osób wspierających uhonorowana została jubileuszowymi plakietami.

DSC 6943

Gratulacje i podziękowania za godne reprezentowanie Związku Podhalan złożył jego prezes Stanisław Sarna

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----