----- Reklama -----

SPRZEDAJSWOJDOM.COM

23 listopada 2022

Udostępnij znajomym:

DLACZEGO MUNDIAL ODBYWA SIĘ W KATARZE?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze będą pod wieloma względami różnić się od innych, które odbywały się wcześniej w różnych krajach. I nie chodzi tu tylko o rekordowo-astronomiczną kwotę - ponad 200 miliardów dolarów - jaką trzeba było wyłożyć, aby zorganizować tak olbrzymie przedsięwzięcie na pustyni.

W Katarze nie ma ani jednej rzeki oraz ani jednego jeziora. Wodę pitną zdobywa się przetwarzając słoną wodę morską w bardzo kosztownej technologii. Jest to pierwszy turniej, który odbywa się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim. Jest to również pierwszy turniej rozgrywany jesienią.

Jeśli chodzi o liczbę występujących w mundialu drużyn, to po raz ostatni występują w nim 32 zespoły narodowe. Począwszy od 2026 roku liczba zespołów zostanie zwiększona do 48.

Niewyobrażalnie kosztowne i budzące bardzo poważne oskarżenia - takie niestety są te mistrzostwa w Katarze. I choć o ich lokalizacji zdecydowano ponad dekadę temu, wcale nie maleje krytyka organizacji tego piłkarskiego święta w konserwatywnym państwie na środku pustyni.

O tym, że to właśnie tutaj zostaną rozegrane mistrzostwa świata, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zdecydowała już w 2010 roku. Katarska kandydatura w głosowaniu, w którym wzięło 22 działaczy, pokonała wówczas zgłoszenia: USA, Korei Płd., Japonii i Australii.

Wybór Kataru na gospodarza mundialu od samego początku budził sporo kontrowersji. Pojawiły się poważne oskarżenia, że ten niewielki kraj bez żadnych tradycji piłkarskich, w którym temperatury sięgają latem 50 stopni Celsjusza (122 stopni Fahrenheita), wygrał organizację turnieju jedynie dzięki korupcji.

Zarzuty te konsekwentnie są odrzucane przez władze katarskie i nie zostały dotąd udowodnione. W 2014 roku w śledztwie przeprowadzonym przez FIFA Katar został oczyszczony z zarzutów o zapłacenie działaczom tej organizacji łapówek w wysokości 4 mln dolarów w zamian za poparcie kandydatury.

Werdykt ten nie rozwiał jednak wszystkich wątpliwości i wciąż pojawiają się nowe oskarżenia. Jak zauważa BBC aż 16 z 22 działaczy FIFA, którzy wybrali Katar na organizatora mundialu, zostało od tamtej pory usuniętych z tej organizacji, ponieważ było podejrzewanych lub oficjalnie oskarżonych o korupcję.

W 2020 roku o przyjęcie łapówek w zamian za wybór Kataru oskarżeni byli w śledztwie FBI trzej wysocy rangą działacze FIFA. Także byli szefowie światowej oraz europejskiej federacji piłkarskiej urzędujący w czasie, gdy Katarowi przyznawano mundial – Sepp Blattter i Michel Platini – wciąż są sądzeni za korupcję, oszustwa i fałszerstwa.

Sepp Blatter sam przyznał na początku listopada, że powierzenie organizacji mundialu Katarowi było błędem:

„To był zły wybór, a ja jako prezydent (FIFA) w tamtym czasie byłem za to odpowiedzialny. Katar to za mały kraj. Piłka nożna i mistrzostwa świata są dla niego za duże” - stwierdził Sepp Blatter dla szwajcarskiej gazety „Tages Anzeiger”.

Andy Warta
Zdjęcia: Iwona Przonak-Garcia

72

 

----- Reklama -----

Krzysztof Grobelski

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor

Subskrybuj MONITOR

Otrzymuj gazetę za darmo na swój email w każdy piątek.