19 kwietnia 2018

Udostępnij znajomym:

W minioną niedzielę w Bazylice pw. św. Jacka oraz na cmentarzu św. Wojciecha w Niles odbyło się oddanie hołdu ofiarom mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej.

W nabożeństwie sprawowanym w intencji ofiar Katynia i Smoleńska uczestniczyły liczne poczty sztandarowe klubów i organizacji tworzących Związek Klubów Polskich oraz członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. W kościelnych ławach zasiedli między innymi: konsul generalny Piotr Janicki oraz prezes ZKP Jan Kopeć. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Piasecki. W wygłoszonym kazaniu ks. proboszcz Stanisław Jankowski apelował o zachowanie pamięci o tych, którzy 78 lat temu zostali zamordowani przez sowieckich siepaczy strzałem w tył głowy oraz o 96 uczestnikach tragicznego lotu, którzy osiem lat temu lecieli do Katynia, aby w siedemdziesiątą rocznicę mordu oddać hołd ofiarom, których szczątki spoczywają na wojskowym cmentarzu w katyńskim lesie. Wśród uczestników tragicznego lotu był również „ten, który trudził się u nas, tutaj w Chicago, aby powstała mogiła, pomnik, świadectwo, aby nieustannie wzbudzać pamięć i tożsamość o tych, którzy zginęli i oddali życie za niepodległą Polskę” – Wojciecha Seweryna, twórcę Pomnika Katyńskiego w Chicago wspominał ks. Jankowski.

Po mszy na Jackowie grupa wiernych udała się na cmentarz św. Wojciecha w Niles, aby gromadząc się przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej oddać cześć pomordowanym w Katyniu oraz zmarłym w smoleńskiej katastrofie. Modlitwę w intencji ofiar prowadził kapelan Związku Klubów Polskich, ks. Ryszard Miłek.

Podczas apelu poległych przewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską Robert Nicpoń odczytał nazwiska ofiar katastrofy prezydenckiego Tupolewa. Przedstawiciele obecnych na uroczystości organizacji polonijnych złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze.

Konsul generalny RP Piotr Janicki w swoim wystąpieniu mówił o tym, że pamięć o ofiarach jest naszym obowiązkiem. „Tutaj spotykamy się co roku i oddajemy hołd tym 22 tysiącom żołnierzy i nie tylko żołnierzy, bo również inteligencji, która została rozstrzelana przez NKWD w lesie katyńskim. Również spotykamy się pod Tablicą Smoleńską, która jest tuż obok pomnika, gdzie widnieje 96 nazwisk osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej na czele z naszym prezydentem Lechem Kaczyńskim”. Za udział w uroczystościach podziękował zebranym prezes ZKP Jan Kopeć.

W dniu ósmej rocznicy katastrofy nabożeństwo w intencji ofiar oraz Ojczyzny zostało odprawione w kościele pw. św. Ferdynanda.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor