Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Firma McDonald’s twierdzi, że zamierza ograniczyć stosowanie antybiotyków w wołowinie na całym świecie.

Podobnie jak wiele innych, sieć restauracji stosuje antybiotyki do leczenia chorych zwierząt w łańcuchu dostaw. Według Światowej Organizacji Zdrowia, nadużywanie i niewłaściwe stosowanie niektórych antybiotyków czyni je mniej skuteczne w leczeniu chorób u ludzi.

W związku z ogłoszoną we wtorek polityką, McDonald’s planuje zmniejszyć – ale nie wyeliminować – stosowanie antybiotyków ważnych dla zdrowia ludzkiego w 10 krajach, skąd pochodzi 85% dostaw wołowiny, w tym Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii.

Redukcja nie nastąpi od razu. McDonald’s twierdzi, że „dostępne są ograniczone dane na temat stosowania antybiotyków w całym światowym przemyśle wołowiny”, a w tym miesiącu firma ustanawia regionalne testy pilotażowe w celu określenia podstawowego zastosowania antybiotyków w każdym z tych krajów.

Na podstawie wyników tych badań McDonald’s do końca 2020 roku ustali cele specyficzne dla konkretnych krajów, mające na celu ograniczenie stosowania medycznie ważnych antybiotyków.

„Dzięki naszej nowej polityce McDonald’s przyczynia się do zachowania skuteczności antybiotyków dla zdrowia ludzi i zwierząt w przyszłości” – poinformowała firma w wydanym oświadczeniu.

Sieć restauracji szybkiej obsługi twierdzi, że spodziewa się ogólnej redukcji stosowania kluczowych leków, podejmując trzy ważne kroki.

Po pierwsze nie pozwoli na użycie ważnych medycznie antybiotyków do zwiększania rozmiarów hodowanych zwierząt.

Po drugie, nie pozwoli na rutynowe stosowanie antybiotyków w celu zapobiegania chorobom zakaźnym w stadach.

Po trzecie, nie zgodzi się na stosowanie antybiotyków do kontrolowania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w stadach. Zamiast tego polityka będzie wymagać leczenia poszczególnych zwierząt, które wykazują oznaki choroby.

Polityka firmy ma zachęcać producentów do sięgania po ważne z medycznego punktu widzenia antybiotyków tylko w ostatecznej konieczności, po tym, jak wykwalifikowany weterynarz uzna takie zastosowanie za najlepszą opcję.

W 2016 roku firma McDonalds w pełni wdrożyła swoje zobowiązanie do zaprzestania serwowania w swoich restauracjach drobiu leczonego kluczowymi antybiotykami w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku firma ogłosiła politykę dotyczącą kurczaków w innych częściach świata.

W październiku National Resources Defense Council ocenił 25 amerykańskich sieci hamburgerów z uwagi na ich politykę antybiotykową. McDonald’s otrzymał ocenę F.

Organizacja zajmująca się ochroną środowiska poinformowała, że nowe podejście firmy McDonald’s może sygnalizować zmiany w branży fast food. To pierwsza duża sieć restauracji z branży hamburgerowej, która ogłosiła kompleksową politykę redukcji stosowania antybiotyków w odniesieniu do całej wołowiny sprzedawanej przez restauracje.

„Ten ważny krok naprzód podnosi poprzeczkę dla innych sieci oferujących hamburgery i wysyła jasny sygnał do producentów wołowiny na całym świecie. Nikt na świecie nie sprzedaje więcej hamburgerów niż McDonald’s, a ich działania mogą wpłynąć na przyszłość branży” – powiedziała Lena Brook, tymczasowy dyrektor ds. żywności i rolnictwa w Radzie Zasobów Naturalnych. „Kiedy Waszyngton śpi za kierownicą w kwestii tego rosnącego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, przywództwo na rynku jest niezbędne. Z wielkim zainteresowaniem będziemy obserwować, jak rozwinie się ta polityka”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: