----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

29 września 2021

Udostępnij znajomym:

W Illinois zdiagnozowano pierwszy przypadek wścieklizny od 1954 roku. Mieszkaniec Spring Grove zaraził się wirusem tej choroby po ugryzieniu przez nietoperza.

Jak wynika z informacji przekazanej przez Departament Zdrowia publicznego, 87-latek obudził się z nietoperzem u szyi. Zwierzę zostało schwytane i pozytywnie przetestowane na wściekliznę. Mężczyzna został poinformowany o konieczności rozpoczęcia leczenie poekspozycyjnego, jednak odmówił. "Nietoperze mają bardzo małe zęby, więc jeśli byłeś śpiący lub nieświadomy - możesz nawet nie zauważyć, że zostałeś ugryziony. Możesz tego nie poczuć" - ostrzega Liza Lehrer, asystentka dyrektora Urban Wildlife Institute w Lincoln Park Zoo.

Pierwszych objawów wścieklizny mieszkaniec Spring Grove zaczął doświadczać miesiąc po ugryzieniu. Zmarł w szpitalu McHenry County. Wścieklizna to śmiertelna choroba odzwierzęca o ostrym przebiegu, w następstwie której rozwijają się zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, zazwyczaj kąsanej. Źródłem zakażenia są najczęściej dzikie zwierzęta drapieżne, nietoperze, szopy pracze, zwierzęta domowe, np. psy, koty, rzadziej sarny, bydło, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną.

Reaguj szybko

Pierwszymi objawami choroby są rozdrażnienie, ból głowy, utrata apetytu. W miejscu ukąszenia odczuwa się mrowienie. W rozwiniętym stadium choroby występują zaburzenia świadomości, wodowstręt, światłowstręt, trudności w mówieniu i połykaniu. Kolejnym etapem choroby są porażenia nerwów, prowadzące do śmierci.

Urzędnicy stanowego Departamentu Zdrowia poinformowali, iż osoby, które miały bliski kontakt z zakażonym, zostały przetestowane i otrzymały leczenie poekspozycyjne. Wścieklizna jest niezwykle rzadka u ludzi, jednak narażenie na wirusa jest nadal powszechne. Szacuje się, że szczepienia poekspozycyjne otrzymuje co roku 60 tysięcy Amerykanów. Bez leczenia zapobiegawczego choroba jest śmiertelna.

W Illinois najczęściej na wściekliznę zapadają nietoperze. U zmarłego mężczyzny na strychu odkryto ich kryjówkę: "Możesz nawet nie być świadomy, że masz ich siedlisko na strychu" – przestrzega Leherer W tym roku w stanie Illinois zdiagnozowano wściekliznę u 30 nietoperzy. Każdego roku bada się ich około tysiąca. Szacuje się, że około 3 procent uzyskuje wynik pozytywny.

Jak uniknąć zakażenia wścieklizną?

Jeśli znajdziesz się w bliskiej odległości od nietoperza i nie jesteś pewien, czy byłeś narażony na bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, nie wypuszczaj nietoperza, ponieważ powinien on zostać niezwłocznie przebadany. Zadzwoń do swojego lekarza lub lokalnego wydziału zdrowia. "Wścieklizna ma najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich chorób" - przypomina dyrektor IDPH dr Ngozi Ezike. "Istnieje jednak leczenie ratujące życie dla osób, które szybko zareagują. Jeśli podejrzewasz, że byłeś narażony na kontakt ze wściekłym zwierzęciem, natychmiast poszukaj pomocy medycznej i postępuj zgodnie z zaleceniami” - apeluje ekspert.

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----