05 grudnia 2022

Udostępnij znajomym:

Czy to będzie osoba, grupa, idea, a może przedmiot? W przeszłości bywało różnie. Time ujawnił właśnie listę finalistów do tegorocznego wyróżnienia Człowiek Roku, zawężoną przez dziennikarzy magazynu do 10 osób, które miały największy wpływ na świat w 2022 roku. Nie musi to być wpływ pozytywny, o czym przekonujemy się analizując finalistów z okresu niemal 100 lat istnienia tej nagrody i co sprawia, że wybór ten bywa bardzo kontrowersyjny. Ogłoszenie zwycięzcy w środę, 7 grudnia.

Od 1927 r. w ramach wyróżnienia Człowiek Roku magazyn Time umieszcza na okładce aktywistów, światowych przywódców, celebrytów i naukowców, podkreślając ich wpływ na świat w danym okresie. W zeszłym roku był to właściciel i szef SpaceX i Tesli, Elon Musk, wyróżniony w ten sposób za jego wpływ na postęp w inżynierii motoryzacyjnej i kosmicznej. W tym roku znalazł się na liście finalistów ponownie.

Poniżej, w przypadkowej kolejności, kandydaci, spośród których już w najbliższą środę, 7 grudnia magazyn Time wybierzr Człowieka Roku 2022:

Xi Jinping

Prezydent Chin Xi Jinping pojawił się na liście kandydatów Time'a w 2019 r., gdy jako przywódca państwa uciszał prodemokratyczne protesty dotyczące wprowadzanej ekstradycji obywateli Hong Kongu – specjalnego regionu administracyjnego - do Chin kontynentalnych.

W tym roku, przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022, przywódca Chin spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, gdzie porozumieli się i zjednoczyli się w walce z „siłami zewnętrznymi”. Podczas wrześniowego spotkania między tymi krajami, pierwszego od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, Xi określił Putina jako swojego „starego przyjaciela” i oświadczył, że Chiny wspierają „podstawowe interesy” Rosji. W sierpniu Chiny wystrzeliły rakiety balistyczne wokół Tajwanu, co zostało ogłoszone jako ćwiczenia wojskowe w odpowiedzi na wizytę przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów USA na wyspie.

W październiku Xi rozpoczął historyczną, trzecią, pięcioletnią kadencję jako lider partii komunistycznej Chin po zlikwidowaniu limitu dwóch kadencji w 2018 roku.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych

W 2022 roku Sąd Najwyższy wywołał kontrowersje i debatę w całym kraju na temat praw do aborcji, akcji afirmatywnej, kontroli broni i przepisów przeciwdziałających zanieczyszczeniom wody.

Elon Musk

W grudniu 2021 r. dziennikarze Time wybrali Muska jako osobę, która wywarła największy wpływ na świat, a redaktor naczelny magazynu, Edward Felsenthal, powiedział wówczas, że Musk „przekształca życie na Ziemi i być może życie poza Ziemią również".

W tym roku miliarder znalazł się na szczycie listy najbogatszych ludzi na świecie magazynu Forbes, a także kupił Twittera za 44 miliardy dolarów. W następstwie tego zakupu spotkał się z krytyką dotyczącą masowych zwolnień w Twitterze, płatnych subskrypcji i amnestii dla osób, które w wyniku łamania przepisów i praw utraciły dostęp do platformy w przeszłości.

Liz Cheney

Po ataku na Capitol USA z 6 stycznia, kongresmenka Liz Cheney wyraziła poparcie dla impeachmentu byłego prezydenta Donalda Trumpa, co miało ogromny wpływ na jej karierę polityczną w ciągu ostatniego półtora roku. Republikanie w Izbie Reprezentantów zagłosowali za usunięciem jej z kierownictwa partii.

Następnie, w sierpniu 2022 r., kongresmenka straciła miejsce w Izbie Reprezentantów w prawyborach w Wyoming na rzecz popieranej przez Trumpa przeciwniczki, Harriet Hageman. Po przegranej Cheney w wywiadzie z programem TODAY powiedziała, że zrobi „wszystko, co konieczne, aby Donald Trump nie dostał się do Gabinetu Owalnego” w następnych wyborach.

Wołodymyr Zełenski

W ciągu niecałego roku, od początku rosyjskiej inwazji, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stał się twarzą demokracji na skalę międzynarodową. W świecie wypełnionym nadmiarem informacji i transmisji, codzienne aktualizacje wideo Zełenskiego o wojnie w jego kraju sprawiają, że świat skupia uwagę na trwającym konflikcie.

Warto wspomnieć, że na liście 100 kandydatów, zanim została ona zawężona do 10 osób w poniedziałek, 5 grudnia, znajdował się również Władimir Putin.

MacKenzie Scott

Była żona Jeffa Bezosa, założyciela Amazon. Mając 4% udziałów w firmie byłego męża, MacKenzie Scott przesunęła w tym roku poprzeczkę dla wielkiej filantropii i pokazała, że za jej słowami stoją czyny.

W maju Scott przeszła do historii, przekazując darowiznę w wysokości 122.6 miliona dolarów na rzecz organizacji Big Brothers Big Sisters of America, której celem jest pomoc dzieciom w całym kraju w osiągnięciu ich potencjału poprzez rozwijanie silnych relacji z mentorami. Wkład Scott jest najwyższą darowizną od jednej osoby w 118-letniej historii tej organizacji.

W listopadzie miliarderka-filantropka ujawniła, że tylko w tym roku przekazała prawie 2 miliardy dolarów 343 organizacjom pomocowym.

Protestujący w Iranie

Śmierci Mahsy Amini, 22-letniej kobiety z regionu Kurdystanu w Iranie, zatrzymanej przez tzw. policję moralności, w całym kraju, a także na całym świecie, rozlała się fala niepokojów społecznych i protestów przeciwko rządowi Iranu. W chwili śmierci Amini, która była początkującą prawniczką, przebywała w areszcie w stolicy Iranu, Teheranie, zatrzymana za nieodpowiedni strój w miejscu publicznym.

Po rozpoczęciu demonstracji irański rząd wprowadził ograniczenia w dostępie do mediów społecznościowych i internetu oraz na wiele innych sposobów próbował je stłumić.

Mimo to sprzeciw społeczny trwa. Filmy pokazują, jak kobiety obcinają włosy i palą chusty na głowach – to pokaz buntu przeciwko ścisłej kontroli rządu nad prawami i wolnościami kobiet. Pojawiły się również filmy przedstawiające dziewczęta w wieku szkolnym protestujące na szkolnych podwórkach i w klasach, sygnalizując, że wraz z kolejnym pokoleniem rząd w Iranie czekają też fale niepokojów.

Ron DeSantis

Gubernator Florydy przyciągnął w tym roku uwagę z różnych powodów. Raz ze względu na jego rosnące wpływy w partii republikańskiej i potencjalne zagrożenie dla politycznych ambicji D. Trumpa, dwa ze względu na kontrowersyjne decyzje i rozporządzenia.

Janet Yellen

W 2021 roku Janet Yellen została pierwszą kobietą w historii USA, która objęła funkcję sekretarza skarbu. W 2017 roku znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych osób magazynu Time.

Działacze na rzecz kontroli broni

Pod koniec listopada Stany Zjednoczone przekroczyły liczbę 600 masowych strzelanin w okresie jednego roku, co jest alarmującą statystyką powtarzającą się w tym kraju trzeci rok z rzędu.

Wysiłki wywierane na polityków i przywódców dotyczące lepszej kontroli dostępu do broni i przeciwdziałania epidemii strzelanin wydają się pod wieloma względami daremne. Mimo to zwolennicy ograniczenia dostępu do broni lub lepszego jej zabezpieczenia nie ustępują.

Za 2 dni, w środę, dowiemy, jaka osoba, grupa, organizacja z tej dziesiątki otrzyma tytuł Person of the Year 2022 magazynu Time.

Kto otrzyma je Waszym zdaniem?

na podst. today.com

rj

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor

Subskrybuj MONITOR

Otrzymuj gazetę za darmo na swój email w każdy piątek.