----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

14 października 2020

Udostępnij znajomym:

Zuzanna Pilch, uczennica klasy V ze szkoły im. św. Błażeja w Summit została laureatką konkursu plastycznego pt. „Moja kartka bożonarodzeniowa” zorganizowanego przez nowojorski oddział Watykańskiego Biura Misyjnego w Stanach Zjednoczonych.

Zwycięska praca przedstawiająca Świętą Rodzinę zostanie wydrukowana na tegorocznych kartach świątecznych. Nagrodę Zuzannie Pilch wręczyła szefowa Departamentu Misyjnego Archidiecezji Chicago, Megan Mio. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagrody miała miejsce po szkolnej mszy świętej, którą w minioną niedzielę przed południem w kościele pw. św. Błażeja odprawił, ks. dziekan Wojciech Kwiecień, proboszcz miejscowej parafii. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa uhonorowała laureatkę nagroda pieniężną, którą wręczyła uczennicy szefowa oddziału PSFCU w Bridgeview Jolanta Wiśnicka. Zuzanna otrzymała również prezent od szkoły. Gratulacje uczennicy, rodzinie i nauczycielom złożył wicekonsul Piotr Semeniuk.

Tuż po ceremonii odebrania nagrody jej laureatka powiedziała: „Bardzo lubię rysować i malować. Inspirując się obrazem ze Świętą Rodziną postanowiłam namalować Jezuska, Marię i Józefa” – powiedziała uradowana Zuzia, która wzięła również udział w okolicznościowym programie przygotowanym przez dzieci z okazji Dnia Nauczyciela.

Radości z sukcesu córki nie kryła mama laureatki, Beata Pilch, która z synem Filipem, mężem Przemysławem oraz rodzicami i prababcią Zuzi, Anielą, uczestniczyła w uroczystości wręczenia nagrody. „Jestem bardzo wzruszona i dumna z córki. Gdy Zuzia miała dwa lata, to biegała po domu z kartkami, ołówkami i kredkami. Ona nie potrzebowała lalek do zabawy tylko coś do malowania. Jest nam troszeczkę przykro, że w wyniku pandemii nie będzie uroczystości wręczenia nagród w Bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, ale dzisiaj również było bardzo sympatycznie i podniośle” – powiedziała Beata Pilch, która wraz z mężem Przemysławem również marzyła o malowaniu, ale jakoś im nie wyszło, a córka realizuje ich dziecięce marzenia.

Dumny z sukcesu młodej uczennicy był proboszcz miejscowej parafii ks. Wojciech Kwiecień, który powiedział, że jest to zasługa dziecka, rodziców i szkoły, w której prowadzone są różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. W szkole uczy się około pięciuset dzieci i młodzieży, która bardzo często bierze udział w konkursach i odnosi znaczące sukcesy. Przy parafii istnieje szkolny chór dziecięcy. Dzieci biorą udział w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez szkołę oraz na płaszczyźnie międzyszkolnej. Szkoła jest organizatorem polonijnej olimpiady geograficznej, której laureaci otrzymują indeksy na studia na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Uczniowie biorą udział w manifestacji święta polskości, jaką w Chicago od blisko 130 lat jest Parada Konstytucji 3 Maja. Z sukcesami uczennice ostatniej klasy uczestniczą w wyborach Królowej Parady. „Zajęcie pierwszego miejsca w tym konkursie o zasięgu ogólnoamerykańskim już po raz czwarty w historii naszej szkoły, to naprawdę jest duży sukces, gdyż bardzo często już samo zmobilizowanie uczniów do udziału w takich przedsięwzięciach jest dużym sukcesem, a z naszej szkoły rokrocznie bierze udział w tej zabawie kilkudziesięciu uczniów. To duża zasługa samych dzieci, rodziców jak i nauczycieli z dyrektor Małgorzatą Tys na czele” – powiedział ks. dziekan.

O szczególnym talencie Zuzi mówiła Danuta Kurek, wychowawczyni klasy, w której młoda plastyczka się uczy. „Zuzia wspaniale maluje. Mam przyjemność pracować z babcią Zuzi Alicją Pilch w tym samym przedszkolu. Babcia pokazała mi kiedyś w telefonie wizerunek konia. Zapytałam ją, czy Zuzia jeszcze na koniu jeździ. Ona taka zdziwiona spojrzała na mnie i powiedziała: Nie pani Danusiu, Zuzia tego konia namalowała. Byłam zdziwiona, koń wyglądał jak żywy. Miał zachowane proporcje, wypracowane mięśnie i wszystkie szczegóły jak u Kossaka. Zuzia pobiera dodatkowe lekcje rysunku i malowania. Bardzo się cieszę”.

„Można powiedzieć, że góralka potrafi. Zuzanna wygrała wspaniały konkurs ogólnoamerykański. Jak przed chwilą powiedziała Megan Mio, wzięło w nim udział kilka tysięcy dzieci i młodzieży ze szkół katolickich oraz organizacji kościelnych w całych stanach Zjednoczonych. To jest najlepszy przykład na to, że można. Przy okazji wiemy, jak będą wyglądały kartki świąteczne na Boże Narodzenie. Serdecznie gratuluję Zuzi, rodzicom i nauczycielom” – powiedział wicekonsul Piotr Semeniuk składając życzenia.

Sukces Zuzanny jest już czwartym z kolei w dziewięcioletniej historii uczestniczenia w nim uczniów szkoły im. św. Błażeja. Prawdziwy fenomen, jeżeli przyjąć, że każdego roku w tej rywalizacji bierze udział po kilka tysięcy dzieci z całej Ameryki. Jak do tej pory uczniowie ze szkoły im. św. Błażeja były jedynymi reprezentantami naszej archidiecezji, których prace znalazły się w gronie nagrodzonych.

Niedzielna uroczystość wręczenia nagrody zbiegła się z celebrowanym 14 października Dniem Nauczyciela. Z tej okazji Zuzanna wraz z grupą koleżanek i kolegów przygotowały okolicznościowy program złożony z wierszy i piosenek. W gronie wykonawców były również: Lilianna Zalińska, Natalia Niezgoda, Maya Tomasik i Sara Kucas. Były podziękowania i kwiaty dla nauczycieli. Uroczystość prowadziła dyrektor szkoły Małgorzata Tys.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----