26 sierpnia 2021

Udostępnij znajomym:

Sławny gangster z Chicago pozostawił po sobie trochę rzeczy w prywatnych rękach, głównie rodziny. Wkrótce będzie można je kupić.

Wnuczki Ala Capone postanowiły posprzątać w pudłach zawierających rodzinne pamiątki. Znajduje się w tam kilka przedmiotów, których nie znajdzie się nigdzie indziej. Wśród nich jego ulubiony, automatyczny pistolet kaliber .45, list napisany z Alcatraz, czy amatorski film przedstawiający Ala i jego najbliższą ekipę. W sumie aż 174 pamiątki zebrane przez 3 wnuczki gangstera mieszkające w rejonie zatoki San Francisco zostaną wystawione na internetową aukcję, która odbędzie się 8 października. Sprzedaż poprowadzi dom aukcyjny Witherell.

„To, czego ludzie nie wiedzą, to jego historia jako ojca i dziadka oraz bolesna próba odkupienia win podczas pobytu w Alcatraz” – powiedziała Diane Patricia Capone, jedna z wnuczek.

Pistolet najbardziej wartościowy

Automatyczna czterdziestka piątka należąca w przeszłości do Ala Capone prawdopodobnie osiągnie najwyższą cenę: 100-150 tysięcy dolarów. Następny na liście najbardziej wartościowych przedmiotów jest list z Alcatraz do jego jedynego syna, Sonny'ego, którego wartość ocenia się na 25,000 do 50,000 dolarów.

Są i tańsze przedmioty

Ale wśród sprzedawanych rzeczy jest wiele opatrzonych ceną wywoławczą w wysokości $100, w tym rewolwer Smith & Wesson i inne śmiercionośne przedmioty należące do Sonny'ego. Niektóre z nich w niczym nie kojarzą się z rodziną Capone i mogłyby pochodzić z niemal każdej amerykańskiej rodziny. To między innymi kryształowe kieliszki w złotej oprawie, figurki drezdeńskie, zdjęcia rodzinne oraz haftowane obrusy i serwetki. Inne wskazują nieco bardziej na epokę i czasy Capone: diamentowe szpilki, humidor do cygar i kolejny półautomat (w pudełkach z pamiątkami i na strychach domów wnuczek znajdowało się, jak widać, sporo broni).

Capone był jedną z najbardziej przerażających postaci przestępczości zorganizowanej w erze prohibicji, kiedy sprzedaż lub produkcja alkoholu była zakazana w Stanach Zjednoczonych.

Nieco historii

Al Capone był szefem Chicago Outfit, gangu z lat 20., który zajmował się przemytem i haraczami, a jego działania były wyjątkowo brutalne. Ich kulminacją była masakra w dniu św. Walentego w 1929 r., gdy szajka Capone dokonała egzekucji siedmiu członków konkurencyjnego gangu.

Sam Capone nigdy nie został jednak skazany za przemoc, ale w 1931 r. trafił do Alcatraz za uchylanie się od płacenia podatków. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia przeniesiony do więzienia o łagodniejszym rygorze, a następnie zwolniony w 1939 r. Zmarł w wieku 48 lat w Miami Beach na Florydzie w 1947. Jego grób znajduje się na cmentarzu Mt. Carmel w Hillside w Illinois.

Czemu sprzedają?

77-letnia Diane Capone powiedziała dziennikowi San Francisco Chronicle, że ona i jej siostry zdecydowały się pozbyć tych pamiątek z powodu ich wieku, a także obaw o ich zniszczenie w wyniku coraz częściej szalejących w Kalifornii pożarów.

Ma ona również nadzieję, że kolekcja ta uczłowieczy nieco jej dziadka, znanego jako "Scarface" ze względu na szramy po bójce na noże w młodości.

„Był człowiekiem bardzo oddanym swojej rodzinie" - powiedziała w wywiadzie. „Jego życie osobiste mówi o rodzinie, domu, rozrywce. Zawsze był bardzo towarzyski i to widać po tych przedmiotach. Jest porcelana, meble, kryształy i inne rzeczy, które składały się na jego życie osobiste".

Jej najwcześniejsze wspomnienia dotyczące dziadka to zabawa z nim w skaczącą żabę i figurki oraz kwiaty w jego ogrodzie. Miała wtedy 3 lata.

„To było podwójne życie” – wspomina Diane Capone. „Naprawdę nie wiem nic o jego życiu publicznym poza tym, co przeczytałam. To zagadka. Trudno uwierzyć, że niektóre z rzeczy, które nam powiedziano o jego drugim życiu, mogła zrobić ta sama osoba, którą znaliśmy jako kochającego, łagodnego dziadka. To zagadka, którą będę musiała rozwiązać, kiedy pójdę do nieba – mam nadzieję".

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor