03 października 2022

Udostępnij znajomym:

Z raportu opublikowanego w poniedziałek przez biuro senator Elizabeth Ward wynika, że do coraz większej ilości oszustw dochodzi przy korzystaniu z popularnej usługi płatności Zelle.

Raport wykazał również, że duże banki, które są częściowo właścicielami Zelle, niechętnie wypłacają odszkodowania klientom, którzy padli ofiarą oszustwa.

Warren, długoletnia krytyk wielkich banków, zażądała danych na temat oszustw dotyczących Zelle od siedmiu banków. Raport przytacza dane z czterech banków, które zgłosiły 192,878 przypadków o łącznej wartości 213.8 mln dolarów 2021 r. i pierwszej połowie 2022 r., w których klienci twierdzili, iż zostali oszukani w celu dokonania płatności. Raport stwierdza, że tylko w około 3,500 przypadkach banki te zwróciły klientowi pieniądze.

Co więcej, w przypadkach, w których jasne jest, że środki zostały pobrane z konta klienta bez autoryzacji, tylko 47% utraconych funduszy zostało kiedykolwiek zwróconych.

Od czasu uruchomienia w czerwcu 2017 r. Zelle stało się popularnym sposobem wysyłania pieniędzy przez klientów banków do przyjaciół i rodziny. Według Early Warning Systems, firmy, która zarządza Zelle, w 2021 r. za pośrednictwem Zelle wysłano prawie 500 miliardów dolarów.

Zelle to odpowiedź branży bankowej na rosnącą popularność usług płatności peer-to-peer, takich jak PayPal, Venmo i Cash App. Usługa umożliwia klientowi banku natychmiastowe przesłanie pieniędzy do innej osoby za pośrednictwem jej adresu e-mail lub numeru telefonu, a pieniądze będą przechodzić z jednego konta bankowego na drugie. Usługę tę oferuje ponad 1,700 banków i unii kredytowych. Ale usługa stała się również bardziej popularna wśród oszustów i przestępców. Gdy pieniądze zostaną wysłane za pośrednictwem Zelle, próba ich odzyskania wymaga interwencji banku.

Banki są zobowiązane na mocy ustawy o elektronicznym transferze środków do zwrócenia klientom środków, które zostały nielegalnie zabrane z ich konta bez upoważnienia. Banki argumentują, że w przypadku, gdy konto klienta zostaje w jakiś sposób naruszone i wysłane nieautoryzowane płatności – zwracają straty klientom. Banki niechętnie natomiast zwracają pieniądze klientom, którzy twierdzą, że zostali oszukani wysyłając pieniądze, twierdząc, że klienci częściej zgłaszaliby takie roszczenia i trudno byłoby stwierdzić, czy klient mówi prawdę.

Dane dla poszczególnych banków pokazują wzrost oszustw. PNC Bank miał 8,848 spraw dotyczących Zelle w 2020 r. W tym roku było ich już 12,300. US Bank miał 14,886 spraw w 2020 r. i 27,702 spraw w 2021 r. Truist miał 9,455 przypadków oszustw związanych z Zelle w 2020 r., które w ubiegłym roku wzrosły do 22,045.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor