Dla kogo kolejny czek rządowy?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Sprawdzamy, kto kwalifikuje się na kolejną rundę pomocy finansowej w ramach przedstawionego właśnie pakietu pomocy federalnej. Okazuje się, że tym razem grupa odbiorców będzie liczniejsza.

Demokraci ujawnili w tym tygodniu szczegóły trzeciego pakietu pomocowego powiązanego z Covid-19, nad którym Kongres będzie obradować i głosować w najbliższych tygodniach. Pakiet obejmuje między innymi czek w wysokości $1,400 dla dorosłych oraz dzieci, a także dorosłych znajdujących się na czyimś utrzymaniu - studentów, osób niepełnosprawnych, czy osób starszych, które często wpisane są jako znajdujące się na utrzymaniu wyłącznie w celach podatkowych.

To duża zmiana, gdyż poprzednie rundy wypłat z tego tytułu obejmowały tylko niepełnoletnie dzieci, co oznaczało, iż około 13.5 miliona dorosłych pozostających na utrzymaniu nie otrzymało płatności.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez House Ways and Means Committee, w ramach nowego pakietu czek na $1,400 mają otrzymać osoby zarabiające poniżej $75,000 rocznie oraz pary zarabiające wspólnie poniżej $150,000 brutto.

Płatności zaczną stopniowo maleć wraz ze wzrostem dochodu, tak jak miało to miejsce w poprzednich cyklach płatności stymulacyjnych. Osoby, które zarabiają więcej niż $100,000 (oraz $200,000 dla rozliczających się wspólnie par) nie będą się już kwalifikować na żadną pomoc. Dochody będą obliczane na podstawie rozliczeń z 2019 lub 2020 roku.

Opublikowane dane wskazują, że demokraci nie planują ograniczać liczby Amerykanów kwalifikujących się do płatności stymulacyjnych w trzecim pakiecie pomocy, o czym dyskutowano jeszcze kilka tygodni temu. Niektórzy przedstawiciele partii demokratycznej proponowali ograniczenie pomocy do osób zarabiających $50,000 oraz $100,000 dla par. Republikanie przekonywali do jeszcze większego ograniczenia płatności - czek na $1,000 dla zarabiających poniżej $40,000 lub $80,000 na parę. Trzeba jednak zaznaczyć, że do momentu przegłosowania ustawy wszystko się w niej może zmienić. Również wysokość kwalifikujących do pomocy zarobków. Tak więc, choć sugeruje się granicę 75/100, to nie jest to jeszcze wyryte w kamieniu i może się zmienić, choć jest to mało prawdopodobne.

Nic nie jest jeszcze pewne, choć wszystko wskazuje, że ustawa zostanie przyjęta w opisanym powyżej kształcie. Politycy zapowiadają zakończenie prac przed końcem lutego.

$3,000 na dziecko?

W najnowszym pakiecie stymulacyjnym demokraci posuwają się dalej, proponując roczną ulgę podatkową w wysokości 3 tysięcy dolarów na każde dziecko w wieku szkolnym, czyli 6-17 lat. Niektórzy chcą, by była to ulga stała, odnawiana każdego roku.  

Propozycja mówi o jeszcze wyższej sumie na dzieci poniżej 6 roku życia. Komisja publikująca szczegóły propozycji wskazała na $3,600 w takim przypadku.

Istniejąca ulga podatkowa za 2020

W tej chwili istnieje już ulga podatkowa zapewniająca ulgę w wysokości $2,000 na dziecko za rok 2020. Podczas tegorocznych rozliczeń za ubiegły rok można się o nią ubiegać, jeśli mamy na utrzymaniu dziecko w wieku poniżej 17 lat. Obecny kredyt jest uzależniony od dochodów.

Nowa propozycja zwiększy więc kwotę kredytu o $1,000 ($1,600 dla osób z dziećmi poniżej 6. roku życia. Plan przewiduje spłatę kredytu w miesięcznych ratach - odpowiednio 250 i 300 dolarów, a nie w całości raz w roku. Płatności zaczęłyby się stopniowo zmniejszać dla osób zarabiających ponad 750,00 dolarów rocznie lub 150,000 dolarów dla par.

W przypadku pozytywnej decyzji, Departament Skarbu mógłby już w lipcu rozpocząć wypłaty pierwszych sum z tytułu ulgi podatkowej na dzieci na podstawie rozliczeń za 2019 lub 2020 rok.

„To historyczna propozycja pod względem zmniejszenia ubóstwa dzieci” - mówi Chuck Marr z organizacji Center on Budget and Policy Priorities. "Ale to tylko tymczasowa wypłata. Gdyby to zrobić na stałe, byłoby to przełomowe osiągnięcie”.

rj