18 maja 2023

Udostępnij znajomym:

Minął tydzień od wygaśnięcia rządowego zarządzenia zwanego jako „Title 42”, które pozwalało na deportację migrantów z amerykańskiej granicy. Od ubiegłego tygodnia liczba imigrantów na południowej granicy spadła z poziomu 10 000 do 4 400 dziennie. To 60% spadek w porównaniu z rekordowymi dziennymi przekroczeniami granicy przed 11 maja.

Konserwatyści straszyli wielkim kryzysem migracyjnym

Gubernator Teksasu przed wygaśnięciem prezydenckiego zarządzenia wysłał na granicę żołnierzy Gwardii Narodowej i Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu, a dołączyła także Policja Stanowa Idaho. „Decyzja Bidena o zakończeniu Regulacji 42 otworzyła wrota. Teksas nie ugina się pod presją i zatrzymuje nielegalne przekraczanie granicy” – zapewniał wówczas na Twitterze Greg Abbott. Już wiadomo, że się to nie sprawdziło, ale prezydenccy eksperci ds. migracji szampana jeszcze nie otwierają.

"Uważnie obserwujemy to, co się dzieje" - powiedział Blas Nunez-Neto, asystent sekretarza ds. polityki granicznej i imigracyjnej w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Jesteśmy przekonani, że plan, który opracowaliśmy w rządzie USA, będzie działał, a najlepsze efekty będą widoczne po pewnym czasie”.

Dlaczego nie ma kolejek

Brak kolejek po wygaśnięciu zarządzenia ma związek z nowym prawem migracyjnym opracowanym przez administrację w Waszyngtonie. Amerykańskie resorty wspólnie opracowały nowe prawo imigracyjne jeszcze przez wygaśnięciem zarządzenia „Title 42”, by ograniczyć migrację - przede wszystkim tę nielegalną. Wśród zmian jest m.in. lepiej zorganizowany system przetwarzania wniosków imigracyjnych w krajach Ameryki Łacińskiej, zwiększenie możliwości legalnej migracji oraz przyspieszanie deportacji nielegalnych migrantów. Służby na granicy mają egzekwować wcześniej obowiązujące przepisy imigracyjne znane jako „Title 8”. Zapis, który jest wąskim gardłem dla migrantów, dotyczy surowszych konsekwencji dla tych przekraczających nielegalnie granicę. Ci, którzy zostaną złapani, mogą zostać deportowani i otrzymać zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych przez okres pięciu lat, jeśli nie kwalifikują się do uzyskania azylu. Z kolei ten, kto wcześniej był za to karany grzywną lub więzieniem, musi liczyć się z podwójnym wymiarem tej kary. Jeszcze bardziej surowe kary będą w przypadku, jeśli osoba ma przeszłość kryminalną i ponownie wjeżdża do USA nielegalnie. W okresie obowiązywanie „Title 42” tak restrykcyjne zapisy nie były egzekwowane. Amerykańscy i meksykańscy urzędnicy, których cytuje telewizja CNN twierdzą, że ostrzeżenia administracji Bidena dla osób ubiegających się o azyl i pokazy egzekwowania przepisów imigracyjnych zniechęciły migrantów do nielegalnego przekraczania granicy.

„Nielegalni migranci nie kwalifikują się do wielu rodzajów pomocy federalnej, chociaż niektóre stany rozszerzyły programy usług socjalnych, aby je uwzględnić. Migranci bez dokumentów często obawiają się ubiegać o świadczenia, ponieważ nie chcą ryzykować deportacji lub problemów prawnych” - powiedziała Tanya Broder z National Immigration Law Center (NILC).

Czym był „Title 42”

Zarządzenie prezydenckie zwane „Title 42”, zostało wprowadzone w marcu 2020 roku w czasie prezydentury Donalda Trumpa. Pozwalało władzom amerykańskim na szybkie deportacje migrantów z granicy amerykańsko-meksykańskiej, w tym osób ubiegających się o azyl. Normalnie mieliby oni prawo do pełnej procedury sądowej. „Title 42” zostało wprowadzone na początku pandemii jako ograniczenie mające na celu ochronę Amerykanów przed rozprzestrzenianiem się Covid-19. Rząd argumentował wówczas, że miejsca, w których migranci byli przetrzymywani po amerykańskiej stronie granicy, często nie sprzyjały kwarantannie ani utrzymywaniu dystansu społecznego. Jednak organizacje obrony praw człowieka potępiły to jako działanie mające na celu powstrzymanie imigracji. Kolejna administracja, Joe Bidena, kontynuowała politykę mimo wielu batalii prawnych i krytyki z obydwu stron. Liberałowie twierdzili, że rząd podważa w ten sposób prawa azylowe i łamie obietnice kampanii wyborczej dotyczące stworzenia sprawiedliwego i humanitarnego systemu. Z kolei konserwatyści, mimo kontynuowania polityki granicznej wprowadzonej przez Trumpa, jeszcze w ubiegłym tygodniu powtarzali teorie o rzekomej inwazji migrantów i niesprawnie działającym amerykańskim systemie migracyjnym.

Od 2020 r. Artykuł 42 został użyty ponad 2,8 miliona razy w celu wydalenia przybyłych nielegalnie osób z powrotem przez granicę. Niektóre zostały z tego zwolnione, w tym dzieci podróżujące samotnie.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor