Msza św. w intencji promotora góralskiego folkloru na obczyźnie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Trzynastego kwietnia przypada pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Gędłka, popularnego działacza góralskiego, promotora folkloru i tradycji podhalańskiej, dziennikarza, społecznika i radiowca, który był jedną z pierwszych ofiar Covid-19. Z inicjatywy Komitetu 600-lecia Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, którego zmarły był współzałożycielem w Niedzielę Palmową w jego intencji w kościele pw. Pięciu Braci Męczenników ks. Marek Duran odprawił mszę rocznicową.

W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe i przedstawiciele kilku kół podhalańskich z Kołem nr 40 „Biały Dunajec” im. Andrzeja Skupnia-Florka i jego prezesem Janem Królem na czele. Obecny był prezes Koła „Solidarność” Bogdan Strumiński, menadżer Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Robert Radkowski, prezes Koła „Brzeziny” Maria Majchrowska, prezes Towarzystwa Strzelce Wielkie Julian Walas, komandor Orderu Św. Sylwestra dr Jan Jaworski, wykładowca akademicki i promotor programów dwujęzycznych w szkolnictwie amerykańskim Czesława Kolak z rodziną oraz wielu innych.

W wygłoszonej homilii ks. Marek Duran nawiązał do nabożeństwa Niedzieli Palmowej sprawowanej na pamiątkę triumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie witano go kwiatami oraz gałązkami palmowymi, które w Biblii symbolizują życie w pełni łaski i ostateczne zwycięstwo Chrystusa i nagrodę w postaci życia wiecznego w niebie. Niesione do kościoła plamy zrobione z świeżych zielonych gałązek symbolizują cykl odradzania się życia, życia z Jezusem w wieczności, o co zgromadzeni modlili się dla zmarłego przed rokiem śp. Andrzeja Gędłka. Liturgię uświetniły swoim śpiewem i modlitwą siostry Stękałówny. Nad oprawą muzyczną mszy św. czuwała Małgorzata Kolpak.

Po mszy zasługi zmarłego przed rokiem śp. Andrzeja dla środowiska polonijnego w Wietrznym Mieście przypomniała przedstawicielka Komitetu 600-lecia Aniela Bartoszek. Zmarły był między innymi pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Na góralską nutę”, Konkursu Koszyczka Wielkanocnego, Wyborów Królowej Związku Podhalan i kilkunastu innych przedsięwzięć. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Koła „Biały Dunajec” oraz przez jedną kadencję był prezesem Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Był również dyrektorem krajowym Kongresu Polonii Amerykańskiej i skarbnikiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce. Pani Aniela podziękowała uczestnikom rocznicowego nabożeństwa za udział w nim.

„Sztandarowym programem śp. Andrzeja był Konkurs Koszyczka Wielkanocnego, który wspieraliśmy, odkąd ja jestem menadżerem w Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i z pewnością kilka lat wcześniej. To świetnia okazja, aby uczcić jego pamięć i pochylić głowę dla jego wkładu w rozwój kultury podhalańskiej” – powiedział Robert Radkowski, menadżer PSFCU na Midwest.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak