Niewidomi skarżą miasto i burmistrz
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała w tym roku, że ma nadzieję uczynić z Chicago „najbardziej integracyjne i przystępne miejsce w kraju”, częściowo poprzez ekspansję programu sygnalizacji dźwiękowej dla pieszych, co ułatwi niewidomym osobom bezpieczne przechodzenie przez ruchliwe skrzyżowania.

Ale pozew zbiorowy złożony w tym tygodniu utrzymuje, że Chicago może obecnie mieć najniższy wskaźnik dostępnych dla osób niewidomych sygnałów ze wszystkich większych miast w USA, a obecnie wysiłki nie wystarczą, aby szybko rozwiązać ten problem.

„W rzeczywistości bardzo niewiele skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w Chicago ma sygnały, które są użyteczne dla niewidomych przechodniów” – wynika z 24-stronicowego pozwu. „Z około 2,672 skrzyżowań z sygnalizacją, tylko 11 – mniej niż połowa procenta – oferuje sygnalizację dostępną dla osób z zaburzeniami widzenia. Takie systemowe niepowodzenie w niebbezpieczny sposób zmniejsza zdolność niewidomych do bezpiecznego i niezależnego poruszania się i przechodzenia przez ulice”.

Według powodów, jest to naruszenie ustawy o osobach z niepełnosprawnościami (American with Disabilities Act).

Pozew został wniesiony przez American Council of the Blind of Metropolitan Chicago, organizację non profit wspierającą niewidomych mieszkańców, oraz trzy niewidome osoby zamieszkujące Chicago.

Pozew złożony w poniedziałek w sądzie federalnym, oskarża Lightfoot, miasto Chicago i miejski Departament Transportu o „systematyczne dyskryminowanie niewidomych mieszkańców i przyjezdnych” poprzez niezapewnienie odpowiedniego wyposażenia na ruchliwych skrzyżowaniach, które wydaje słyszalny dźwięk, informujący pieszych, kiedy przejście przez ulicę jest bezpieczne.

Przy tak małej ilości sygnalizacji APS w mieście, zdaniem powodów, niewidomi piesi muszą polegać na trudnych, a czasem niebezpiecznych sposobach, aby dostać się do swoich miejsc docelowych. Należą do nich proszenie nieznajomych o pomoc, próby podążania za innymi ludźmi przy przechodzeniu przez skrzyżowanie lub przeczekiwanie nawet kilku cykli świateł, aż znajdzie się ktoś, kto im pomoże przejść przez ulicę. Inni mogą być zmuszeni wybierać okrężne i dłuższe trasy, aby uniknąć najbardziej ruchliwych skrzyżowań.

„Te przeszkody ograniczają zdolność niewidomych pieszych do poruszania się po mieście, tak, jak robią to osoby widzące: bezpiecznie, niezależnie, szybko i bez strachu”.

Jedna ze skarżących, kobieta, która pracuje w centrum miasta, powiedziała, że prawie została potrącona przez autobus podczas przekraczania ulicy West Madison. Kolejna została potrącona przez samochód w 2004 roku na skrzyżowaniu ulic North Milwaukee i North Austin, kiedy przypadkowo weszła na ulicę pomimo czerwonego światła.

Skarżący twierdzą, że miasto „konsekwentnie ignoruje potrzeby niewidomych pieszych”, ponieważ ostatnie zmiany nie wprowadzają żadnych wymagań dotyczących instalacji sygnalizacji APS na istniejących sygnalizacjach świetlnych, chyba że są one całkowicie wymieniane.

Lightfoot w lipcu zapowiedziała, że w ciągu najbliższych dwóch lat miasto doda 100 sygnalizacji APS w różnych lokalizacjach w mieście – miało to miejsce 29 lat po wejście w życie ustawy o osobach z niepełnosprawnościami.

Chicagowski Departament Transportu rozpocznie włączanie APS do nowych instalacji świetlnych, projektów przebudowy jezdni i modernizacji sygnalizacji, co będzie stanowiło około połowy nowych sygnalizacji, reszta będzie częścią programu pilotażowego, finansowanego ze środków federalnych.

„W takim tempie – wynika z pozwu – przejścia w Chicago nie będą dostępne przez następnych sto lat”.

W złożonym pozwie nie ma słowa o finansowym odszkodowaniu, ale jest prośba o wprowadzenie odpowiednich regulacji, które nakazałyby podjęcie niezbędnych kroków w celu wyposażenia skrzyżowań w sygnalizację APS.

Rzecznik miejskiego Departamentu Prawnego nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie złożonego pozwu.

Monitor